Kapat

Ev Aydınlatmasında Enerji Tasarrufu….

Anasayfa
Mutfak Bakımı Ev Aydınlatmasında Enerji Tasarrufu….

Ev Aydınlatmasında Enerji Tasarrufu….

Gün ışığından mümkün olduğu kadar çok yararlanın ve ev ile işyerinizdeki mobilyalarınızı gün ışığını engellemeyecek şekilde yerleştirin.

👍 Enerji tasarruflu ampuller kullanın ve mevcut akkor ampulleri bunlarla değiştirin.

👍 Doğal aydınlatmadan yararlanın ve ihtiyacınız olmadığında ışıkları açmayın.

👍 Özellikle iş yerlerindeki lambaları temiz tutun. Lambaların üstünde biriken toz tabakası aydınlanma seviyesini düşürür.

👍 Merdiven aydınlatması gibi geçici olarak kullanılan yerlerde harekete duyarlı aydınlatma kullanınız. Böylece yapay ışığı sadece gerektiği zaman kullanmış olursunuz.

👍 Evdeki lambaları odaların köşelerine yerleştirin. Böylece ışık köşe duvarlardan yansıyıp içeri daha çok yayılabilir.

👍 Duvarları açık renklere boyanırsa, daha çok ışık yansıması sağlanacaktır.

Karanlık Oda Daha Çok Nasıl Aydınlatılır?

👍 Pencerede ağır ve koyu perdeler kullanmayın. Daha hafif, açık renkli ışığı geçiren perdeler kullanmayı tercih ediniz.

👍 Pencere önündeki ağaçların budanmasına dikkat edin. Odanın penceresinin önüne uzun boylu bitkiler ve ağaçlar dikmeyin. Bitkiler farklı açılara dikilmeli. Halihazırda bir ağaç varsa, doğru zamanda doğru şekilde budanmasına özen göstererek gereksiz bir gölge yapmasını engelleyin.

👍 Parlak yerine mat zeminler tercih edin. Yer sergisi için renkli ve canlı bir halılar tercih edilmeli. Büyük bir ebatta alana yayacağınız renkli bir halı odayı çok daha aydınlık gösterecektir. Bununla da kalmayıp aynı zamanda odaya enerjik ve estetik bir görünüm de verecektir.

👍 Oda içindeki aynaları çoğaltın. Gün ışığını iki katına çıkarılması isteniyorsa, ışık gelen yönü karşılayacak şekilde duvarınıza aynalar asınız. Ayrıca dilerseniz küçük dekoratif aynaları da güzelce organize ederek oda içinde hoş bir görünüm de sağlayabilirsiniz.

👍 Camlarınızı her zaman temiz tutun. Bu temel temizlik kuralı, evinizin ve odanızın aydınlanması için en değerli şey. Tozsuz ve temiz bir cam, her zaman odanızın daha fazla ve bütünlüklü ışık almasını sağlayacaktır.

👍 Kitap rafları cama paralel olmasın. Kitap raflarınızı camın hemen karşısına yerleştirmek doğru değildir. Böyle bir tercihte bulunursanız ışığın oda içindeki dağılması engellenecektir.

İlginizi Çekebilir:  Bulaşık Makinesinden Cam Eşyalar Puslu Çıkıyorsa....

👍 Doğru ışıklandırma da çok önemli. Odadaki aydınlatmaları nasıl konumlandırdığınız da çok önemlidir. Fazla ışık vermeyen ampuller, yere yakın aydınlatmalar ya da karanlık abajur kapakları odayı olduğundan karanlık hale getirecektir.

👍 Badana zamanı, seçtiğiniz boyanın rengine dikkat edin. Açık renkler ışığı yansıtır. Bu nedenle duvarlarda, açık ve doğal renkli boya tonlarını tercih edin.

👍 Parlak yüzeyli mobilyaları tercih edin. Eğer oda az güneş ışığı alıyorsa, orta sehpa, zigon gibi mobilyalarınızın üst yüzeylerinin parlak yüzeyli, camlı ya da aynalı olması, odadaki ışığı dağıtacağından size daha aydınlık bir oda olabilir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… ☘☘☘