Kapat

Pancarı Çiğ Olarak Tüketirseniz Ne Olur?

Anasayfa
Mutfak Gıdaları Pancarı Çiğ Olarak Tüketirseniz Ne Olur?

Tadının yanı sıra şifasıyla da pancarın faydaları saymakla bitmez.

1- Karaciğer sağlığını destekleyen pancar, karaciğerin toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

2- Kanın temizlenmesini sağlar ve kronik hastalıkları da engeller.

3- Kan dolaşımını kolaylaştırdığı için tansiyonu düşürür.

4- Mide sorunları yaşayanlar için pancar suyundan faydalanabilir.

5- Pancarda bulunan betalain maddesi, sebzeye kırmızı rengini veren antioksidandır. İçerdiği lif sayesinde mide yanmasına iyi gelmektedir.

Anavatanı Akdeniz olan kırmızı pancarın, içerdiği vitamin ve mineraller bakımından adeta enerji deposu olduğunu biliniyor.

Sağlığa en yararlı besinlerden biri olan ve “A”, “B”, “C”, “P” vitaminleri içeren kırmızı pancar, mineraller bakımından da çok zengindir.

Pancar; fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve kalsiyum deposudur. Pancarın yaprakları da aynı şekilde vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir.

Uzmanlar, pancarın 15 dakikadan fazla pişirilmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Pancarda bulunan antioksidanlar, kanseri önleyecek kadar güçlüler. Pancarda bulunan “Brtanin” ve “Vulgaxanthin” antioksidanları uzun süre kaynatıldığında etkisini kaybediyor.

Ayrıca pancar, iyi bir iltihap sökücüdür. Sabahları aç karnına limon ile karıştırıp tüketildiğinde vücudunuzun temizlendiğini fark edeceksiniz. Pancar aynı zamanda saç dökülmesine, sedefe ve egzamaya iyi gelmektedir.

Yan etkisi : Yüksek miktarda su ile seyreltilmeyen pancar suyu karaciğerinize zarar verebilir. Böbrek taşı olanlara pancar suyu tavsiye edilmez. Ses telleri geçici olarak zarar görebilir.

İlginizi Çekebilir:  Kestane Mantarı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?