Kapat

Yaz Aylarında Soframızdan Hiç Eksik Etmeyelim

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri Yaz Aylarında Soframızdan Hiç Eksik Etmeyelim
Karpuz

Karpuz: Yüksek antioksidan düzeyine sahip olan karpuz, “A” ve “C” vitaminlerinden oldukça varlıklı bir meyvedir. Vücutta su kaybını önlemektedir. Bilhassa “potasyum” ve “magnezyum” açısından yüksek önemi vardır. Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun tüketiminde porsiyonlara dikkat edilmelidir. Sebebi ise, 1 dilim karpuz 45 kalori içermektedir. Karpuz, yemeklerden en az 2 – 3 saat sonra tüketilmelidir.

Domates ve Salatalık: Kansere karşı koruyucu etkileri bulunan domates düşük kalorili olduğundan, yaz aylarında kahvaltıdan yatma vaktine kadar gün boyu tüketilebilir. Gündelik “A” ve “C” vitamin ihtiyacımızı karşılar. Salatalık, “A” ve “C” vitamini açısından zengindir. Kabuğunu yıkayıp kabuğu ile yemek faydalıdır. Özellikle içeriğindeki lif, hem şekeri dengelemekte hem de sindirime iyi gelmektedir.

Kuinoa

Kuinoa: Bulgur tanesine benzeyen “glütensiz” bir besindir. Hazmı kolay, protein içeriği yüksektir. Tam taneli tahıllar içermekte ve “B” vitamin deposudur. Ayrıca, “E” vitamini yüksektir. Yaz mevsiminde salatalarda haşlanmış şekilde tüketilebilir.

Enginar: “Ciarin asidi” içeriğine sahip olan enginar, hücre yenilenmesinde önemli bir sebzedir. Karaciğer üstünde koruyucu özelliğe sahiptir. Safra salgılanmasını artırır ve hazımsızlığa iyi gelmektedir. Böbreklerde üre konsantrasyonunu yükseltir ve idrar söktürücü özellik gösterir. Toksin atımında da faydalıdır. Kolesterol düşürücü özelliği olan enginarın karbonhidrat içeriği nedeniyle doygunluk hissi sağlar. “A” ve “C” vitamini yüksek, yağ oranı düşüktür.

Yulaf

Yulaf Ezmesi: Düşük kalorili ve tok tutucudur. İçinde “B” komplex vitaminler, protein, yağ ve mineraller bulunmaktadır. Özellikle kan şekerini dengeleyici özelliği nedeniyle kan şekeri olanla, düşüklüğü ve diyabet hastalarına tüketilmesi önerilir. İçerdiği lif yoğundur ve kabızlık şikayeti olanlarda hızlı çözüm olabilmektedir. Kilo vermek isteyenlerin yazın vazgeçilmez besini olmalıdır.

Kabak

Kabak: Yaz mevsiminde dolması, çorbası, salatası, mezesi, tatlısı, böreği ve zeytinyağlısı yapılabilen en kullanışlı sebzedir. Oldukça düşük kalorili bir sebze olmasının yanısıra, lif açısından da oldukça zengindir.

İlginizi Çekebilir:  Küflü Peynir Nedir? Nasıl Tüketilir?

Artan Sıvı ihtiyacına Dikkat Edelim

Limonata, Maden suyu, Su: Günlük sıvı ihtiyacı yaşa bağlı olarak değişir. Günlük olarak su tüketimi 1.5 litrenin üstünde olmalıdır. Sıcak havalarda ise bu 3 litreye yakın olabilir. Kilo almamak ve bünyenin su kaybını engellemek için artan sıvı ihtiyacını karşılamak gerekir. Sade soda, ter ile birlikte atılan minerallerin karşılanmasına katkı sağlayacaktır.