Sivrisineklerden Nasıl Korunalım ?

✅ Sivrisineklerden Nasıl Korunalım ?

Sivrisinekler, ısırıklarıyla açık havada veya kapalı ortamlarda yapılan bahar ve yaz aktiviteleri sırasında bizi rahatsız edip günümüzü mahvedebilirler. Rahatsız edici ısırıkları dışında sıtma, dang ve sarı humma gibi ciddi hastalıkları da taşıyabilirler.

👉 Bu nedenle, yaz aylarında sivrisineklerden korunmak bizim için fazlasıyla önem kazanır.

👉 Sivrisinekleri kovmak için kullanılan en yaygın yöntemlerden olan sinek kovucular ya da öldürücü spreyler, içlerindeki kimyasallarla çevreye ve canlılara zarar verir.

👉 Kimyasal olan bu ürünlere alternatif olarak, bazı bitkilerin güçlü kokuları bulundukları yerde hem insanların kokusunu gizler hem de böceklerin sizi ısırmaya yetecek kadar yakınlaşmalarını engelleyebilir.

👉 Kanla beslenen bu hayvanlardan, her ne kadar nefret etsek de aslında doğada kritik öneme sahipler.

👉 Peki sivrisinekleri öldürmeden onlardan sakınmanın yolları var mı? Sivrisinekler kuşlar, yarasalar, semenderler, kertenkeleler, kurbağalar ve diğer birçok hayvan için bir besin kaynağı olarak hizmet ediyor.

👉 Özellikle Alaska ve Kuzey Kutup Dairesi bölgelerinde milyonlarca sivrisinek yaşıyor ve bu hayvanların yok olması demek, besin zincirinde de önemli değişimler yaşanacağı anlamına geliyor.

İnsanların hoşuna giden ve sivrisinekleri kaçıran güçlü kokulara sahip bu bitkilerden bazıları….

✅ İdris Otu…
İdris Otu

🌱 Limoni kokusu, sivrisineklerle beraber birçok böceği rahatsız eder. Evin birkaç köşesine idris otu koymanız sivrisinekleri uzak tutmak için yeterli olacaktır.

🌱 Ayrıca yapraklarından çay da yapılabilir ve bu da kokunun eve yayılmasını sağlayacaktır. 

✅ Melisa….
Melisa

🌱 Melisa çok dayanıklı bir bitkidir, kurak ve gölgede bile iyi büyür. Sahip olduğu güçlü narenciye kokusu nedeniyle sivrisinekleri bulunduğu ortamdan uzaklaştırır.

🌱 İçindeki sitronella yağı, hemen hemen bütün sivrisinek kovucu spreylerin içinde yer alır.

İlginizi Çekebilir:  Aspiratör ve Davlumbazın Temizliği

🌱 Çok hızlı büyüyen ve istilacı bir bitki olduğu için, yeri değiştirebilecek bir saksıda yetiştirilmelidir. Yaprakları kurutulup çayını yapabilirsiniz.

✅ Lavanta….
Lavanta

🌱 Lavanta sivrisinek, güve ve sinek gibi birçok uçan böceği kovabilir.

🌱 Sakinleştirici etkisiyle ve çayıyla da bilinen lavantanın sinek kovmak için en etkili kullanım şekli ezip cilde sürmektir.

✅ Bahçe Nanesi….
Bahçe Nanesi

🌱 Nane, bazen istilacı bir bitki olabilir. Bir saksıda ve gölgede kolayca büyütülebilir.

🌱 Sivrisinekleri uzaklaştırmanın yanı sıra kaşıntılı sivrisinek ısırıklarından rahatsızlığın giderilmesine de yardımcı olur.

🌱 Aynı zamanda çeşitli içecek ve salatalara lezzet vermesi için de kullanılır.

✅ Kedi Nanesi….
Kedi Nanesi

🌱 Bu nane çeşidi, yararlı bir böcek kovucu olan nepetalakton adı verilen doğal bir kimyasal içerir.

🌱 Yetiştirmesi çok kolay bir bitkidir fakat bazen istilacı olabilirler. Kediler bu bitkinin bulunmasından ve hatta naneyi ovalamak, etrafında yuvarlanmaktan zevk alırlar.

🌱 Bunun için, kedilerin bu durumuna uygun bir yer seçilmelidir.

✅ Adaçayı…
Adaçayı

🌱 Adaçayı yakmak sivrisinekleri uzak tutmak için harika bir yoldur.

🌱 Aynı zamanda kurutup ev yapımı böcek spreyi yapmak için de kullanılabilir.

✅ Kadife Çiçeği…
Kadife Çiçeği

🌱 Sebze bahçelerinin kenar bitkileridir. Bu yıllık çiçekler güçlü bir kokuya sahiptir ve narenciye tadı nedeniyle herhangi bir salata harika bir tat verirler.

🌱 Kadife çiçekleri, birçok itici maddede kullanılan ve doğanın böcek ilacı olarak adlandırılan bir bileşik olan piretrum içermektedir.

✅ Yarpuz….
Yarpuz

🌱 Sinek ve pire gibi diğer uçan zararlıları da uzak tutan güçlü bir doğal sivrisinek kovucudur ve aynı zamanda kelebekleri kendine çeker.

🌱 Yarpuzu ezerek sinek kovucu olarak kullanması en etkili yoldur. Nemli ancak doymamış bol miktarda güneş ve toprakla büyür.

İlginizi Çekebilir:  Antep Fıstığı ve Faydaları
✅ Biberiye….
Biberiye

🌱 Biberiye yağını cilde sürmek ya da kuru biberiye yapraklarını yakmak sivrisineklerden korunma yöntemlerinden bazılarıdır.

🌱 Mutfakta çok işlevli olan biberiyenin aynı zamanda saçlara ve cilde de birçok yararı vardır.

✅ Fesleğen….
Fesleğen

🌱 Fesleğenin uçucu yağının etrafındaki sivrisinek larvaları için toksik olduğu yapılan bir araştırmada ortaya çıkmıştır.

🌱 Nemli toprağa ve bolca güneşe ihtiyaç duyan ve birçok farklı türü olan bu bitkiyi yetiştirmek oldukça basittir ve kokusu çok güçlüdür.

🌱 Fesleğen aynı zamanda birçok yemeğe lezzet vermesi için de kullanılır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… 👍👍👍

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok