Kapat

Kamkat (Kumkuat) Reçeli….

Anasayfa
Kahvaltı Kamkat (Kumkuat) Reçeli….

Kamkat (Kumkuat) Reçeli….

Kamkat (Kumkuat) bitkisi her yerde yetişebilmektedir. Temmuz ayı sonlarına doğru çiçek açmakta, meyve oluşması Ağustos sonu ile Eylül ayı içerisinde olmaktadır.

Küçük, oval meyveleri iri zeytin büyüklüğünde ve cinsine göre tatlı veya mayhoş lezzetli olup bir sonraki Nisan-Mayıs aylarında yeme olgunluğuna erişmektedir. Meyve koparılmazsa bir yıl bitki üzerinde kalabilmekte, aynı lezzetle yenebilmektedir.

Kumkat’lar en iyi bütün olarak ve soyulmadan yenir. Onların tatlı tadı aslında kabuğundan gelirken, suyunda ekşilik vardır. Tüm meyveyi ağzınıza atıp ısırdığınızda tadını daha güzel alabilirsiniz.

Meyve size sert gelirse o zaman biraz sıcak su içinde bekletip de tüketiniz. Meyveyi sıcak suda bekletmek yumuşamasına neden olacaktır. Bunun yanında Kamkat meyvesinin Reçel ile Marmelatı da yapılabilir.

Kamkat (Kumkuat) Reçeli….

Malzemelerimiz:

  • 600 gram kamkat (kumkuat),
  • 1,5 yemek kaşığı limon suyu,
  • 2 su bardağı toz şeker,
  • 1,5 litre su,
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-1086.png

Yapılışı:

1- Kamkat’ları saplarından ayırın ve bir tencerenin içerisine alın. Üzerini geçecek su ilave edin ve 3-4 saatte bir suyunu değiştirerek yarım gün suyun içinde bekletin.

2- Hafif yumuşayan Kamkat’ları ortadan ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkarın (tercih ederseniz daha küçük parçalar haline getirin).

3- Temizlenen Kamkat’ları tencerenin içerisine yeniden alın. Üzerine, toz şekeri ilave edin ve tencerenin kapağını kapatarak ertesi sabaha kadar bekletin.

4- Ertesi gün üzerine 2 su bardağı su ilave ederek yumuşayıp kıvamını alana kadar reçelinizi karıştırarak kaynatın.

5- Kıvamını alınca oda sıcaklığında soğutun ve sonra steril edilen kavanozun içerisine aktarın. Oda sıcaklığında ya da buzdolabında muhafaza ederek dilediğiniz zaman servisini yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-1088.png
İlginizi Çekebilir:  Kahvaltınızın Tadı Tereyağlı Yumurta Kapama....