Kapat

Meksika’dan Süt Reçeli (Cajeta) Tarifi…

Anasayfa
Tatlı Meksika’dan Süt Reçeli (Cajeta) Tarifi…

Süt Reçeli (Cajeta)….

Süt reçeli, Meksika’da keçi sütüyle yapılıyor ve adına “Cajeta” deniyor. Kaynağı Arjantin olmakla birlikte, Güney Amerika kıtasının hemen her ülkesinde küçük farklılıklarla yapılıyor ve çok seviliyor. Sağlıklı ve mutlu olmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍


Malzemelerimiz:

  • 1 litre keçi sütü (yoksa inek sütü),
  • 1 çay bardağı toz şeker,
  • 1 çay kaşığı silme karbonat,

Yapılışı:

1- Oldukça derin bir tencereye (4,5 litrelik) süt ile şekeri koyup kaynatın.

2- Süt kaynayınca, üzerine karbonatı atın ve sütün kabarıp taşma ihtimaline karşı ocağın altını biraz kısın. Sütü, orta ateşte ara ara karıştırarak pişirin.

3- Sütün rengi ilk aşamada beje dönecek. Bu esnada, 1-2 dakikalık aralıklarla karıştırmaya devam edin.

4- Sütün kıvamı koyulaşıp, rengi açık kahverengiye dönene kadar ara ara karıştırarak pişirmeye devam edin.

5- Süt, tencerenin iyice dibine indiğinde ve sulu muhallebi kıvamına (fazla koyulaştırmayın) geldiğinde ocağı kapatın (yaklaşık 1 saat 20 dakika kadar). (Reçel piştikten sonra kendisi zaten koyulaşma kıvamına gelecektir).

6- Tatlıyı cam bir kavanoza alın ve oda ısısına gelene kadar bekletin. Daha sonra kavanozun kapağını kapatıp, buzdolabında saklayın. Buzdolabında bir gece bekledikten sonra akışkan, ama ekmeğe sürülebilir koyulukta olacaktır. Afiyet olsun…👍👍👍

Bilgi Notu:

– 1 litre süt kullanımında, 4,5 litrelik derin bir tencere kullanın. Karbonatı koyduktan sonra, süt kabarıp tencerenin ağzına kadar gelecektir. Hemen ocağı kısıpn ve sütün taşmasını engelleyin.

-Reçeli ekmeğin üzerine sürüp, çocuklara kakaolu fındık kreması niyetine yedirebilirsiniz. Ayrıca, pancake ve pişi gibi kahvaltılık çeşitlerle de servisinizi yapabilirsiniz.😀😀😀

Keçi Sütü Nedir?

1- Keçi sütü sindirim kolaylığı ve zengin içeriğiyle eşsiz bir üründür. İnek sütünden daha az laktoz içerdiği için, laktoza karşı duyarlılığı olan bünyeler tarafından rahatlıkla tüketilebilecek bir süttür.

İlginizi Çekebilir:  Havuçlu Tarçınlı Kek Tarifi....

 2- Riboflavin (B2 vitamini) ve niacin içeriği açısından inek sütüne göre belirgin biçimde zengindir. 

3- Potasyum, selenyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir yönünden, ayrıca A vitamini, B13 vitamini adı da verilen orotic asid yönünden zengin bir gıdadır.

4- Vücuda dışarıdan alınması gereken yağ asitleri olan linoleic, linolenic, gamma linolenic ve arachidonic asitleri ihtiva eder.

5- Keçi sütü doğal homojendir. Agglutinin içermediği için kaynatılınca yağı üzerinde birikmez. Ayrıca inek sütünde bulunan betalaktoglobulin isimli sindirim zorlaştırıcı protein ihtiva etmediği gibi, Alpha S1 Kazein proteini bulundurduğundan sindirimi kolaydır. 

6- Yağ zerreciklerinin inek sütüne göre beşte bir oranında küçük olması da sindirim kolaylığı sağlar.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…🥛🥛🥛