Kapat

Musgat’lı Sütlü Badem Çorbası Tarifi..

Anasayfa
Çorba Musgat’lı Sütlü Badem Çorbası Tarifi..

Musgat’lı Sütlü Badem Çorbası..

Muskat’ın bilimsel adı Myristica Fragrans’tır. İngilizcede “Nutmeg” olarak adlandırılan, yapraklarını dökmeyen, her zaman yeşil görünen Muskat bitkisi, Karayip Adaları ile bir ada ülkesi olan Grenada’da yetiştirilmektedir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😂😂😂

Porsiyon: 4 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 1 su bardağı toz badem,
  • 4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı,
  • 2 su bardağı süt,
  • 2 yemek kaşığı un,
  • 1 adet muskat rendesi,
  • 1 yemek kaşığı kıyılmış kereviz yaprağı,
  • 1 su bardağı et suyu,
  • yeteri kadar karabiber,
  • yeteri kadar kaya tuzu,
  • 2 su bardağı su,

Yapılışı:

1- Bir tencerede, un ile zeytinyağını 2-3 dakika kavurun ve üzerine toz bademi ilave edin.

2- Beraberce karıştırmaya devam edilirken içine sütü ekleyin.

3- Biraz koyulaşmaya başlayınca, sürekli çırparak su ile et suyunu ekleyin ve pürüzsüz bir kıvam alana kadar çırpın.

4- Daha sonra, tuz ve karabiber ile muskat rendesini ekleyin.

5- Son olarak, kereviz yapraklarını ekleyip kısık ateşte 5 dakika kaynatın ve bir süre dinlendirdikten sonra sıcak olarak servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😂😂😂

Musgat Nedir?

Tropik bir bitkinin meyvesinden çıkan çekirdek olan Muskat, çeşitli yiyecek ve içeceklere lezzet katmakla birlikte sağlık bakımından da yararları bulunan bir baharattır.

Hint mutfaklarından çıkarak bizim mutfaklarımıza kadar girmiş olan Muskat, geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-118.png

Ülkemizde taze halde bulunmayan ancak, toz halinde satılan Muskat çeşitli yiyecekler ile içeceklere lezzet katmak için kullanılır. Çekirdek kısmı daha çok kullanılmaktaysa da Anavatan’ında Muskat meyvesinin etli kısımları ile tatlılar ve reçeller yapılmaktadır.

Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karabiber; Piperaceae ailesinden gelen, genellikle baharat için kurutulan ve çiçek açan bir asma türüdür. Taze ve tamamen olgunlaştığında, büyüklüğü yaklaşık olarak 5 mm’dir ve koyu kırmızıdır.

İlginizi Çekebilir:  Besleyici Erişteli Yoğurt Çorbası Tarifi
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-594.png

Karabiber biberin yeşil, olgunlaşmamış demetlerinden üretilir. Baharatın taneleri hem temizlemek hem de kurumaya hazırlamak için sıcak suda biraz pişirilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-588.png

Isı sayesinde biberin hücre duvarları yırtılmakta ve kurutma sırasında esmerleşme enzimlerinin çalışmasını sağlamaktadır. Taneler güneş ısıyla veya makinede birkaç gün boyunca kurutulur ve bu sırada tohum etrafındaki biber derisi büzülür ve ince, buruşuk siyah şekilde kararır.

Karabiber Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kış aylarında özellikle sık olarak kullanılan baharatlardan olan karabiber toz veya tane olarak kullanılabilir. Keskin tadını ve acı oluşunu dengeli kullanmak gerekir. Az bir miktarda kullanmanız bile yemeğinizi lezzetlendirmeye yetecektir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-587.png

Karabiber Faydaları

Mide ve pankreasın salgısını artırır, hazmı kolaylaştırır, şekeri düşürür. Kansızlığı gidermede ve iştah açmada etkendir. Enerji verir, sinirleri kuvvetlendirir.

Karabiber tüketimi sindirimi geliştirerek midedeki hidroklorik asit salgısını artırır ve sindirimi kolaylaştırır. İshal, kabızlık ve kolik gibi bağırsak sorunlarına oldukça iyi gelir.

Bu baharat sadece faydalı bir lezzet veren bir baharat değil, aynı zamanda mineral ve besin kaynağıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-590.png

Karabiber ayrıca bağırsak gazı oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve diyete eklendiğinde terlemeyi ve idrara çıkmayı sağlar. İyi bir sindirim ile kilo kaybına yardımcı olur, vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar ve ciddi gastrointestinal rahatsızlıkları önler.

Soğuk algınlığını gibi üşütmeye dayalı hastalıklarda çorbalarınızda, yemeklerinizde hatta soğuk algınlığı için tükettiğiniz çaylarınıza bile karabiber öğütücü ile baharatı çekerek ekleyebilirsiniz. Bu sayede antibiyotik etkisi oluşturacaktır ve hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-591.png

Karabiberdeki Vitaminler

Sıcak iklimlerde yetişen karabiber meyvesinin aynı zamanda beyaz olanı da vardır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Güçlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun ihtiyacı olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Karabiber içindeki vitaminler oldukça fazla sayıdadır.

İlginizi Çekebilir:  Havuçlu ve Sütlü Brokoli Çorbası Tarifi....

Karabiber Zararları

1- Karabiber oldukça acı bir baharattır. Bu yüzden midede yanma hissi oluşturabilir. Yemeklerde fazla kullanılması midede yanmalara neden olabilmektedir. Ancak bu yanma hissi geçici bir etkidir

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-592.png

2- Yan etkiler arasında ölüm de olabilir ancak bu çok nadir karşılaşılan durumlardan biridir. Karabiber doğrudan tüketildiğinde özellikle çocuklar tarafından solunduğunda akciğerlere kaçabilir.

3- Akciğerlere kaçması sonucu ölüme neden olması karabiber zararları arasında en tehlikeli olanıdır. Bu nedenle tek başına değil mutlaka gıdalar ile karıştırılarak tüketilmelidir.

4- Bu baharat gözlerde ve deride yanmaya neden olabilir. Karabiber gözlere veya deriye temas etmesi her ikisi üzerinde de yanmalara kızarıklıklara yol açabilir.

5- Deride kaşıntı, kızarıklık yapabilir. Ayrıca şişme oluşması da karabiber zararları arasındadır. Bu baharattan bazı hastalıklarda uzak durulması gerekir. Örneğin Siklosporin A, kolinerji ve sitokrom tarzı hastalıkları bulunan kişilerin karabiber tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-593.png

Mutfakta Kullanım Alanları:

Salçalı yemeklerde, pilavlarda, sebze yemeklerinde, beşamel sos vb. birçok yemekte tane veya karabiber değirmeni ile çekerek toz halde kullanabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-595.png