Kapat

Acuka Nedir? Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Kahvaltı Acuka Nedir? Nasıl Yapılır?

Acuka (veya Muhammere) Kafkasya bölgelerine özgü olup, kahvaltılık ve yemeklik olarak iki çeşidi vardır. Ceviz, biber ve diğer çeşitli baharatların karışımından yapılan tuzlu mezedir.

Kafkas kökenli halkların (Çerkesler, Abhazlar, Gürcüler, Tatarlar, Azeriler) ortak ve geleneksel mutfaklarının ayrılmaz lezzetidir.

İçine konan biberin rengine bağlı olarak, kırmızıdan turuncuya kadar değişen renklerde olabilir. Yine, içine konan bibere bağlı olarak acı ya da tatlı olarak yapılan Acuka, genelde soğuk olarak kahvaltıda ekmek ile tüketilir.

Yemeklik Acuka, daha tuzlu daha acı ve cevizsiz dir. Kahvaltıda tüketilecek Acuka ise, tuz miktarı az, acısız ve öğütülmüş ceviz ile yapılmaktadır. Taze toplanmış bahçe biberi, Acuka’nın en belirgin malzemesidir.

Yapılışı emek ve zaman isteyen Acuka, bu nedenle kırsal kesimde kadınlar tarafından bir seferde çok miktarda yapılır. Tuzlu yapısı sayesinde kullanım ömrü uzundur. Bu nedenle kışları çetin geçen Kafkasya, Doğu Anadolu ve benzeri yerlerdeki halklar tarafından daha çok tercih edilmiştir.

İçine katılan baharatların çeşidi ve miktarına bağlı olarak lezzeti değişiklik gösterdiğinden, yapan kişiye göre kişisellik kazanır.

İçeriğinde genellikle; domates salçası, kırmızı biber salçası, zeytinyağı, tuz, sarımsak, bayat ekmek içi, kimyon, kekik, pul biber, kişniş tohumu, karabiber ve reyhan ile öğütülmüş ceviz bulunmaktadır. Diğer farklı baharat çeşitleri de kullanılabilir.

Malzemelerimiz:

 • 4 yemek kaşığı kırmızı domates salçası,
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 2 yemek kaşığı biber salçası,
 • 1/2 çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber,
 • 1/4 su bardağı bayat ekmek içi (ince çekilmiş),
 • 1/2 su bardağı ceviz içi (ince çekilmiş),
 • 1/2 tatlı kaşığı kekik,
 • 1/2 tatlı kaşığı pul biber,
 • 5 diş sarımsak,
 • 1 çay kaşığı kimyon,
 • yeteri kadar tuz,

Yapılışı:

1- Zeytinyağını küçük bir tavada kızdırın.

2- Tavaya, domates ile biber salçalarını ilave edin ve kısık ateşte kokusu çıkana kadar kavurun.

İlginizi Çekebilir:  Hamur Kızartması Pişi (Bişi)....

3- İnce çekilmiş ceviz içini ekleyin ve yağının açığa çıkması için karıştırın.

4- Daha sonra; kekik, pul biber, kimyon, taze çekilmiş tane karabiber, tuz ve rendelenmiş sarımsakları ekleyip 1 dakika kadar karıştırdıktan sonra salça karışımını ocaktan alın. Soğuması için bir kenarda bekletin.

5- İnce çekilmiş bayat ekmek içi ile kıvamını ayarlayın ve önceden sterilize edilmiş cam kapaklı bir kavanoza alın.

6- Üzerine zeytinyağını gezdirin ve kapağı kapalı kavanozda buzdolabında muhafaza edin.

7- Hazırlanan bol baharatlı kahvaltılık Acuka’yı, ekmek dilimleri üzerine sürerek sevdiklerinize ikram edin. Afiyet olsun…

Püf noktası: Salçaları; kokusu çıkana kadar kısa süre, kısık ateşte, yakmadan kavurmaya dikkat edin. Kullanılan baharatları, damak tadınıza göre artırabilir veya azaltabilirsiniz.