Kapat

Çorum-Kargı Tarhanası…

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri Çorum-Kargı Tarhanası…

Çorum-Kargı Tarhanası…

Tarhana eski adıyla “dar hane” çorbası, içindeki bir çok doğal besin ile vitamin, protein, mineral kaynağıdır. Her yörede sıklıkla tüketilen tarhana, yörelere göre farklı içeriği ve yapılış yöntemi vardır.

Kargı tarhanasını bir kabın içine yoğurt, soğan, domates, domates, maydanoz, kırmızı biber, nane, kekik, fesleğen, reyhan iri parçalar halinde doğranıp, tuz eklenir ve iyice karıştırılarak hazırlanır.

Bir hafta sonra, yeteri miktarda unla, hazırlanan karışım yoğrulur ve mayalanmaya bırakılır. Havanın güneşli olduğu bir gün, tarhana dökme işlemi yapılır.

Güneşte bekletilmek üzere tarhana hamuru ufak parçalar halinde bir bez üzerine dökülür. Hafif kurumaya yüz tutunca, ufalama işlemi yapılır. İyice elle ufalanır. Tarhana elek ile elenerek incecik toz haline getirilir ve bir beze serilir. Gölge bir yerde kuruması beklenir ve kuruma işleminden sonra pişirmeye hazır hale gelir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍 


Tarhana’nın faydaları

    1- Kullanılan malzemelere göre çeşitli vitaminler içerir.

    2- Bebekler gibi gelişme çağındaki çocuklar için de çok faydalı olan tarhana, kemik gelişimine de katkı sağlar ve kemikleri güçlendirir.

   3- Bağışıklık sistemini güçlendirir ve damar tıkanıklığını önler.

    4- İçerdiği yüksek lif oranından ötürü doğal tokluk hissi sağlar.

   5- Soğuk algınlığı, astım ve bronşite karşı ön tedavi sağlar.

   6- Yorgunluğu giderir, enerji verir.

       

İlginizi Çekebilir:  Sofraların Şifa Kaynağı Zeytinyağı Nedir?