Kapat

Et ve Et Ürünlerini Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Anasayfa
Blog Et ve Et Ürünlerini Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Reyonlarda kırmızı et, sakatat ve kanatlı et satış bölümleri ve satış personeli ayrı olan satış noktaları tercih edilmeli.

2- Kırmızı etler, tam karkas veya yarım karkas halinde ise, etlerin üzerinde yasal damgaların olup-olmadığına dikkat edilmeli.

3- Donmuş olarak satın alınacak kırmızı ve kanatlı et paketlerinin üzerindeki son kullanma tarihine dikkat edilmeli. Ayrıca çözünmüş, yumuşamış ürünler kesinlikle alınmamalı.

4- Et satış reyonlarındaki dolaplarının çalışır vaziyette olmalı ve özellikle soğutulmuş taze et satan reyonların sıcaklıklarının 4 derecenin üzerinde olmaması, donmuş ürün satılan dolapların ise -18 derecenin altında olmamasına dikkat edilmeli.

5- Kırmızı etin, canlı parlak kırmızı renkte olması tercih edilmeli.

6- Paket olarak satılan kırmızı ve kanatlı et paketlerinin üzerindeki son kullanma tarihlerinin geçmemiş olmasına dikkat edilmeli.

7- Vakumlanmış kırmızı ve kanatlı et ve ürünlerinin, vakumlarının bozulmamış olmalı.

8- Firma etiketi olmayan, paketsiz formdaki ürünlerin alınmamalıdır.

9- Satış reyonlarında, et ve et ürünlerinden başka gıda maddelerinin bulunmamasına dikkat edilmeli.

10- Reyonlardan satın alınan etlerin mümkün olduğunca kısa sürede eve getirilmesine ve buzdolabında muhafazaya alınmasına dikkat edilmeli.

11- Et ve et ürünlerini, alışverişin sonunda, marketten çıkmadan hemen önce alması, gıda güvenliği açısından çok önemlidir.

12- Et satış reyonları temiz, düzenli olan, çalışan personeli bakımlı ve temizlik kurallarına uygun davranan yerlerden alışveriş yapılmalı.

13- Günlük ihtiyaçtan fazla alınan etlerin, tek seferde tüketilebilecek porsiyonlara bölünerek evlerde derin dondurucularda muhafaza edilmesine dikkat edilmeli.

14- Donmuş etler çözdürüldükten sonra, tekrar dondurulmadan tüketilmeli.

İlginizi Çekebilir:  Sağlığımız İçin Evde Yoğurt Yapalım..