Kapat

Anadolu Mutfağı Geleneğinin Tatlarından Aşure….

Anasayfa
Tatlı Anadolu Mutfağı Geleneğinin Tatlarından Aşure….

Anadolu Mutfağı Geleneğinin Tatlarından Aşure….

Türkiye’nin hemen her yöresinde yapılan aşurenin içindeki malzemeler de yöreden yöreye değişmektedir. Buna göre bakla, börülce, mısır gibi malzemeler katıldığı gibi üstüne de nar ve susam da eklendiği görülmektedir. Bazı yörelerde ise aşure pekmezle tatlandırılır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Malzemelerimiz:

 • ½ su bardağı bakla,
 • 1 su bardağı kuru fasulye,
 • 1 su bardağı nohut,
 • 2 su bardağı aşurelik buğday,
 • 2.5 su bardağı şeker,
 • 1 su bardağı süt,
 • 3 yemek kaşığı pirinç,
 • 2 yemek kaşığı gül suyu,
 • 3 yemek kaşığı bal,
 • 1 adet portakalın kabuğu ve suyu,
 • 100 gram kuru incir,
 • 150 gram kuru kayısı,
 • 150 gram kuru üzüm,
 • 4 yemek kaşığı iç badem,
 • 4 yemek kaşığı ceviz,
 • 4 yemek kaşığı fındık,
 • 4 yemek kaşığı iç badem,
 • 1 tutam karabiber,
 • 1 çubuk tarçın,
 • 10 adet karanfil,
 • 1 çimdik tuz,
 • yeteri kadar sıcak su,

Yapılışı:

1- Aşurenin hazırlığı için, 1 gün önceden kuru fasulye ve nohut ile baklayı ıslatın.

2- Düdüklü tencerede kuru fasulye ile nohutu haşlayın. Pirinçleri suda 1 saat kadar bekletin.

3- Küçük bir sos tenceresinde pirinçleri az su ile haşlayın.

4- Büyük bir tencerede, iyice yıkayıp süzülen buğdayları su kaynayana kadar pişirin (eğer aşurenizin beyaz olmasını isteniyorsa ilk sarı suyunu lavaboya dökün). Tekrar üzerine temiz sıcak su ekleyip, haşlayın.

5- Buğdaylar pişip şiştikten sonra; haşlanmış pirinç, bakla, nohut ile fasulyeyi üzerine dökün ve ara ara karıştırarak pişirmeye devam edin. Su azaldıkça sıcak su ilavesi yapın.

6- Kuru kayısıları ve kuru inciri doğrayın. Kuru kayısı, kuru üzüm ve kuru inciri tencereye ilave ederek, 7-8 dakika kadar pişirin.

7- Sonra, içerisine bir portakalın kabuğunu rendeleyip suyunu sıkın ve aşureye dökün. Tarçın çubuğunu ve karanfilleri de içine ilave edin.

8- Daha sonra kalan malzemelerden karabiber, gül suyu, süt, bal ve şeker ile tuzu ilave ederek bir taşım kaynatıp, aşureyi ocaktan alın.

9- Sıcak sıcak üzerini istediğiniz malzemeler ile süsleyip, servisinizi yapın.

İlginizi Çekebilir:  Tereyağlı Glutensiz Şeftalili Kek

10- Oda sıcaklığına geldikten sonra bozulmaması için buzdolabında saklayın. 

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Aşure Geleneği…

Türkiye’de Muharrem ayı aşure ayı olarak bilinir. Bu ayda gerçekleştiğine inanılan olaylara ilişkin birçok rivayetle bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenleri; Hz. Nuh’un gemisinin karaya oturması, Hz. Âdem’in tövbesinin kabul edilmesi, Hz. İbrahim’in ateşten kurtulmasıdır. Muharrem ayının 10. gününde aşure, yaygın olarak Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesidir.

Aşure geleneğini uygulayan toplulukların bu güne yükledikleri anlama göre aşurenin içine konan malzeme, yapılış tarihi ve amacı değişiklik gösterir. Aşure, bu geleneği uygulayan topluluklara göre çeşidi ve sayısı değişse de içine konan malzemenin çokluğu ile ün yapmış bir yiyecektir ve genel olarak kabuğu alınmış buğday ile birlikte, fasulye, nohut, kayısı, ceviz, üzüm, incir gibi bakliyat ve yemişlerin uzun süre kaynatılmasıyla pişirilir.

Pişirilen aşurenin duası yapılır; şifalı olduğuna inanıldığı için önce hasta ve çocuklara yedirilir, sonra yakın çevreden başlamak üzere birçok kişiye dağıtılır. Aşurenin kabı yıkanmadan iade edilir. Aşure artarsa meyve ağaçlarının dibine dökülür ve bu ağaçların daha çok meyve vereceğine inanılır.

Aşure geleneği, İslam mezheplerinde kendine yer bulduğu gibi Musevilerde ve Hıristiyanlarda da farklı isimlerle bilinir. Anadolu’nun hemen her yerinde bilinir ve uygulanır.

Türkiye’nin hemen her yöresinde yapılan aşurenin içindeki malzemeler de yöreden yöreye değişmektedir. Buna göre bakla, börülce, mısır gibi malzemeler katıldığı gibi üstüne de nar ve susam da eklendiği görülmektedir. Bazı yörelerde ise aşure pekmezle tatlandırılır.

Aşurenin yapılışı ülkemizde yöreden yöreye değişmektedir. Bir gece öncesinden buğday, fasulye ve nohut ayrı ayrı ıslatılır. Buğday iyice piştikten sonra ayrı ayrı pişirilmiş nohut ve fasulye de katılarak bir süre daha kaynatılır. Şeker ve yıkanmış üzüm ilave edilir. Küçük küçük doğranan incir, kayısı ilave edilir ve 5 dakika daha pişirdikten sonra karanfil karışıma eklenir. Pişen aşure, sıcak sıcak kaselere alınır. Üzeri, ceviz ve tarçın ile süslenir.

İlginizi Çekebilir:  Keyifli Alacağınız Bir Lezzet: Greyfurtlu Kek
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı badem-21.png

Bademin Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

Badem; gülgiller familyasına ait olan badem ağacının meyvesidir. Badem ağacının neredeyse her yerde yetişme gibi bir özelliği vardır. Acı badem, asla kuruyemiş ya da bir meyve değildir. Bilinçsiz tüketimlerde zehirlemeye neden olabilir. Acı bademin, 2-3 tane yendiği takdirde idrar söktürücü, öksürük kesici ve kurt düşürücü gibi faydalı özellikleri bulunur.

Acı bademin fazlası vücudu zehirleyebilir. O nedenle; 10 adet acı badem yemek bağırsak bozukluğuna, 20 adet ise zehirlenmelere neden olabilir. Mümkün oldukça az yemek gerekir. Zehirlenme meydana gelirse, sarımsaklı cacık yenmesi önerilir ve acilen doktora gitmek gerekir.

Acı bademin faydaları saymakla bitmez ancak, fazla tüketildiği zaman zehirlenme görülebileceği ifade ediliyor. Acı bademi, günde 2-3 adetten fazla tüketmemekte fayda vardır.

İlginizi Çekebilir:  Ocağın Ateşleyicisi Çalışmıyorsa…Lütfen Tıklayınız….

Acı Badem Bitkisi yan Etkileri Nelerdir

*10 adet acı badem yenilmesi mecburiyetinde bağırsak bozukluğuna, 20 tane tüketilmesinde ise zehirlenmelere yol açabilir.

*Acı Bademin Uygulanışı Tedavisi için mümkün oldukça az tüketmek gereken bitki türleri içerisindedir.

*Zehirlenmeye maruz kalınırsa hemen sarımsaklı cacık tüketilmesi fayda sağlayacaktır.

*Zehirlenmede hemen acil olarak bir doktora gidilmelidir.

Acıbadem Yağı Nedir?

Yağ oranı açısından zengin olan badem bitkisinden üretilen yağlar; “acıbadem yağı” ve “tatlı badem yağı” olarak ikiye ayrılmaktadır. Tüketiciye tıbbi özellikler sunan acıbadem yağı, yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde genellikle cilt ve saç bakımında kullanılan acıbadem yağı, zengin besin içeriği sayesinde vücudumuza farklı açılardan fayda sağlıyor.

Acıbadem Yağı Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Nemlendirici özellikleri ile öne çıkan acıbadem yağı, özellikle kuru cilt tipine sahip kişilerin gönül rahatlığı ile kullanabileceği bitkisel yağ çeşitlerinden biridir. Zengin besin içeriği sayesinde insan vücuduna birçok açıdan fayda sağlayan “acıbadem yağı” nın faydaları:

 • Nemlendirici etkisi sayesinde özellikle kış aylarında cildinizin nem dengesini sağlayarak cildinizin kurumasının önüne geçiyor.
 • Öksürüğün giderilmesinde etkili olan acıbadem yağı, mukusların açılmasını sağlayarak solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı oluyor.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Acıbadem yağı, vücudunuzda bulunan kurtların düşürülmesine etkili oluyor.
 • Acıbadem yağı, düzenli tüketilmesi, kan şekerinin yükselmesini sağlayarak üşümenize engel oluyor.
 • Hoş bir kokuya sahip olan acıbadem yağı teneffüs edildiğinde yorgunluğu giderici bir özellik gösteriyor.
 • Vücudunuzda stres oranının düşürülmesini sağlayan acıbadem yağı, sinirli ruh halinin giderilmesinde de etkili oluyor.
 • Makyaj yapmadan önce cildinize masaj yaparak acıbadem yağı uygulamanız, cildinizi makyaja hazırlayacaktır.
İlginizi Çekebilir:  Tatlı Kültürümüzün Lezzeti Cevizli Pekmezli Sucuk...

İlginizi Çekebilir: İspanya Mutfağının Böreği Empana…. Lütfen Tıklayınız….

 • Acıbadem yağı, makyajın temizlenmesinde de etkilidir.
 • İçerisinde yüksek miktarda bulunan E vitamini sayesinde acıbadem yağı, ciltteki kırışıklıkların, akne ve sivilce lekelerinin giderilmesinde etkili oluyor.
 • Acıbadem yağı, zengin içeriği sayesinde güneşten oluşan yanıkların giderilmesinde de etkili oluyor.
 • Sindirim sistemini rahatlatan acıbadem yağı, kabızlığın giderilmesinde de etkili oluyor.
 • Çatlayan dudaklarınıza birkaç damla acıbadem yağı sürüp masaj yapmanız halinde dudaklarınızın sağlığını koruyabilirsiniz.
 • Saçlar üzerinde de olumlu etkiler gösteren acıbadem yağı, saç derisinde oluşan kepek probleminin giderilmesinde etkilidir. Acıbadem yağı bunun yanı sıra saçlarınızın sağlıklı bir biçimde uzamasına olanak da sağlıyor.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı badem-yagi-1.png

Acıbadem Yağı Nasıl Kullanılır?

Acı badem yağı cilde nasıl uygulanır,  saça nasıl uygulanır merak edilmektedir. Kullanım alanları oldukça geniş olan acıbadem yağı, vücudumuza birçok fayda sağlıyor. Bu şifalı yağı, haricen cildinize masaj yaparak uygulayabileceğiniz gibi şampuanınıza, saç kreminize ya da banyo suyunuza ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Acıbadem yağını içerek kullanmayı düşünüyorsanız öncesinde doktorunuza danışmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Acıbadem yağını sabah kahvaltılardan sonra bir su bardağı suyun içerisine 3 veya 4 damla damlatarak içebilirsiniz.

Acı badem yağı ile tatlı badem yağı arasındaki farklar nelerdir?

Badem yağları genel olarak tatlı badem ürünleri kullanılarak üretilmektedir. Fakat bazı ürünler de acı bademden elde edilir. Temelde tatlı badem ile acı badem arasında benzerlikler olsa da tatlı badem yağı sabit yağ sınıfına girmektedir. Yine tatlı badem yağı içinde faydalı yağ asitleri bulunur. Ancak, acı badem yağında yağ asitleri bulunmaz ve bu yüzden”esansiyel” sınıfına girer.

İlginizi Çekebilir: Hastalıklardan Korunabilmek İçin Neler Yapabiliriz?..Lütfen Tıklayınız….