Kapat

Çikolatalı ve Tahinli Bar…

Anasayfa
Tatlı Çikolatalı ve Tahinli Bar…

Çikolatalı ve Tahinli Bar…

Tahin, susam tohumlarının sırasıyla kabuklarının soyulması, yıkanması, kavrulması ve ezilmesiyle ortaya çıkan doğal bir lezzettir. Ortaya çıkan akışkan madde, farklı lezzetlerle karıştırılmaya uygun bir kıvama sahip bir gıdadır. Tahin, kırmızı etten salatalara kadar bir çok yemekte sos olarak da kullanabilir.

Tahin geniş bir kültür haritasında yer edinmiş sayılı gıdalar arasında yer alıyor. Japonya, Çin, Kore, İran, Yunanistan ve komşularında tahin çok uzun zamandır tüketiliyor. Her kültürde tüketim şekli farklı olsa da tahinin faydaları her insan için vazgeçilmez olmasına yetiyor. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle….👍👍👍

Malzemelerimiz:

  • ½ çay bardağı tahin,
  • 1 yemek kaşığı bal,
  • 1 kase çiğ kuruyemiş (karışık ya da tek çeşit),
  • 1 paket çikolata,

Yapılışı:

1- Tahini, döküm tavaya dökün ve kısık ateşte ısıtın. Isınan tahinin içerisine tercih ettiğiniz kuruyemişleri ufak parçalara ayırarak ilave edin. Bu şekilde 1-2 dakika karıştırarak pişirmeye devam edin.

2- Bu işlemin ardından ocağın altını kapatın. Ocağı kapattıktan sonra, üzerine balı ekleyip kıvamını alana kadar karıştırın.

3- Sonra, tezgaha bir yağlı kağıt yayın. Karışımı, yağlı kağıdın üzerine döküp kare şeklini verin.

4- Ardından, paket çikolata şeklinde katlayarak kapatın ve 2-3 saat beklemesi için buzluğa yerleştirin. 2-3 saat sonra donduğundan emin olduğunuz da tatlıyı buzluktan çıkartın ve yağlı kağıdı açın.

5- Bu sırada paket çikolatanızı benmari olarak eritin. Eriyen çikolatayı donmuş tatlının etrafına sürün ve yeniden buzluğa yerleştirin. 10-15 dakika sonra buzluktan çıkartın.

6- Buzlukta donan tatlıyı, küçük küçük kareler halinde keserek servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun 🤣🤣🤣…

İlginizi Çekebilir:  Pratik Kefirli Çilekli Kek