Kapat

Fincanda Bitter Çikolatalı Pasta….

Anasayfa
Tatlı Fincanda Bitter Çikolatalı Pasta….

Fincanda Bitter Çikolatalı Pasta….

Kapınıza çat-kapı gelen misafirlerinizi hızlı ve sımsıcak ikramlarla karşılamak istersiniz. Paniklemenize hiç gerek yok, bunun için sadece 15 dakikada hazır olacak olan Fincanda Bitter Çikolatalı Pasta tarifimiz işinizi kolaylaştıracaktır. Her zaman mutfağınızda bulunan malzemelerle hazırlayabileceğiniz pasta tarifi için…. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle.. Afiyet olsun… 😂😂😂

Porsiyon: 4 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 100 gram bitter çikolata,
  • 30 gram toz kakao,
  • 100 gram tereyağı,
  • 25 gram un,
  • 100 gram pudra şekeri,
  • 2 adet yumurta,
  • 2 adet yumurta sarısı,
  • ½ çay kaşığı toz tarçın,
  • ½ çay kaşığı kakule,

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

Benmari, gıdanın içinde bulunduğu kabın su dolu başka bir kap içine oturtularak alttaki suyun buharıyla yavaş yavaş pişirilmesi işlemidir.

Yapılışı:

1- Küçük parçalar halindeki bitter çikolata ile tereyağını Benmari usulü (sık sık karıştırın) eritip bir kaba alın.

2- Tek kişilik sufle kapları ya da fincanlar hazırlayın ve içlerini de yağlayıp unlayın.

3- Ayrı bir kapta, kakao, baharatları (tarçın, kakule) unu karıştırın.

4- Pudra şekerini elekten geçirip karıştırmaya devam ederek, benmari usulü eritilen çikolatalı karışımın üzerine dökün ve hepsi birbiriyle iyice özleşene kadar karıştırmaya devam edin.

5- Sonra, yumurta ve yumurta sarılarını üzerine birer birer ilave ederek karıştırmaya devam edin. İçine, kakao ve baharatları kattığınız unu da ilave ederek karıştırın. 

6- Hazırlanan çikolatalı karışımı önceden hazırlanan kaplara dökerek, 200˚C ısıtılan fırında yaklaşık 15 dakika pişirin.

7- Pişip-pişmediğini kontrol ederken, kenarların pişmesine ve orta kısmın ise yumuşak kalmasına dikkat edin.

8- Hem soğuk, hem de sıcak servis yapabilirsiniz. Soğuk olarak yenmesi tercih ediliyorsa, pralin ya da çikolata ile süsleyebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle.. Afiyet olsun… 😂😂😂

İlginizi Çekebilir:  Tereyağlı Şeftalili Glutensiz Kek....

Benmari Usulü Çikolata Eritme…

Benmari (Bain Marie) Fransızca’dan dilimize geçmiş bir kelimedir. Isıyla doğrudan temas etmesi istenmeyen besinler için kullanılan bir yöntemdir. Örneğin çikolata eritmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Gaziantep Mutfağının Pekmezli Nişe Helvası…. Lütfen Tıklayınız…

Bir kabın içine biraz su koyun ve eritmek istediğiniz çikolatayı da su kabından daha küçük bir kaba koyun. Çikolatayı koyduğunuz kabı, su dolu kabın içine koyun. Su, çikolatanın bulunduğu kabı aşmayacak şekilde olmalıdır. Tencerenin altını yaktığınızda su ısınmaya başlar ve ısıyla çikolata da erir.

Bu yöntemde, kullanılacak kap çok önemlidir. Uygun ve doğru bir tencereyle daha kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

Yöntemin püf noktası ise, üst üste gelen iki kabın birbiriyle temas etmemesidir. Dıştaki kabın içine konulan, yani eritmek istediğiniz malzemenin bulunduğu kabın içine su girmemelidir. Buna özen göstermelisiniz. Aksi durumda erittiğiniz malzemeye su karışır.

Sonuç olarak Benmari, gıdanın içinde bulunduğu kabın su dolu başka bir kap içine oturtularak alttaki suyun buharıyla yavaş yavaş pişirilmesi işlemidir.

Benmari Usulü Nasıl Yapılır?

1- Isıya dayanıklı bir genişçe bir tencerenin yarısını geçmeyecek şekilde su ile doldurup ısıtın.

2- Tencerenin (veya kabın) içine, dibi suya değmeyecek şekilde biraz daha küçük ve yine ısıya dayanıklı ikinci bir kap koyun.

3- Üstteki kabın içine çikolatayı (pişirilecek ya da eritilecek besini) koyun.

İlginizi Çekebilir: Meksika’dan Süt Reçeli (Cajeta) Tarifi… Lütfen Tıklayınız…

4- Kabı ocağa koyun ve kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirme/eritme işlemi yapın. Su buharının ısısı sayesinde çikolatalarınız yavaş yavaş eriyerek kullanıma hazır hale gelecektir.

Bu yöntemde kullanılan iki kabın da ısıyı çabuk iletmeyen malzemeden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Emaye saklama kapları bu yöntem için uygun değildir.

İlginizi Çekebilir:  Yaz Tatlınız Yulaflı Soğuk Sütlaç....

Benmari usulü çikolata eritme püf noktaları

1- Benmari usulü çikolata eritirken dikkat etmeniz gereken ilk nokta kullandığınız kabın ısıya dayanıklı olmasıdır.

2- Diğer bir nokta ise kullandığınız kabın içerisine su girmeyecek yükseklikte olması gerekmektedir.

3- Benmari usulü erittiğiniz çikolatanız çok katı olduysa içerisine bir kaç damla sıvı yağ ekleyerek açabilirsiniz. Ancak, sıvı yağ eklediğiniz çikolatanız daha akışkan olacak ve sıvı yağ eklenmemiş haline göre daha zor donacaktır.

Benmari usulü eritilmiş çikolatayı nerelerde kullanabilirim?

1- İlk olarak benmari usulü erittiğiniz çikolataya yaptığınız kurabiyelerinizin sadece üzerini batırabilir ya da tamamını benmari usulü eritilmiş çikolata ile kaplayabilirsiniz. 

2- Benmari usulü erittiğiniz çikolatayı krema sıkma torbasına ya da buzdolabı poşetinin içerisine koyup ucunu delerek kurabiyelere desen verebilir ve pastalarınızı süsleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Osmanlı Mutfağının Haytayla (Hitaliye) Tatlısı…. Lütfen Tıklayınız…

3- Benmari usulü erittiğiniz çikolatayı farklı kalıplara koyup dondurarak istediğiniz şekilde çikolatalar elde edebilirsiniz. Ancak içerisine sıvı yağ eklememiş olmanız gerekiyor.

4- Özellikle soğuk ortamlarda eriyen çikolatanızın tekrar donabilme ihtimalini de dikkate almalısınız. O nedenle erimiş çikolatanızı mümkün olduğu kadar kısa sürede kullanmanızı öneririz.

Kap Seçimizi Doğru Yapın

Benmari usulü çikolata eritme yönteminde kap seçimi oldukça önemlidir. Çikolatayı koyacağınız kabın, ısı iletimi ideal seviyede olmalı ki kısa sürede daha net bir sonuç alınabilsin. Emaye kaplar benmari usulü eritme yöntemi için hiç uygun değil, ama camdan üretilmiş geniş kaplar rahatlıkla tercih edilebilir.

Çikolata Koyduğunuz Kap, Isınan Su ile Teması Olmamalıdır…

Eritme aşamasında çikolatanızı koyduğunuz kap ile tencereyi birbirine çok yaklaştırmamalısınız. Çünkü, ani bir hareket esnasında çikolatanızın yer aldığı kap, suya değebilir. Özellikle derinliği az olan kaplarda bu durumu yaşama ihtimaliniz daha fazladır. O nedenle bu duruma mümkün olduğu kadar dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde su buharında erimiş çikolatanızın lezzeti ve kıvamı değişir.

İlginizi Çekebilir:  Fırında Ballı Tahinli Saray Sarması....

İlginizi Çekebilir: Mis Gibi Kahveli Karamelli Kurabiye.. Lütfen Tıklayınız…

Çikolatanın Kalitesi Çok Önemlidir..

Benmari usulü çikolata eritme tekniğinde kullanacağınız çikolata seçiminde kaliteye önem vermelisiniz. Kaliteli bir çikolata seçimi yapmanız hem kıvam hem de tat açısından daha güzel bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Pastane lezzetlerini aratmayacak tatta kakaolu bir pasta yapmak isteniyorsa” bitter çikolata” tercih etmelisiniz.