Kapat

Krem Brüle

Anasayfa
Tatlı Krem Brüle

Malzemelerimiz : (6 kişilik)

  • 2 su bardağı süt,
  • 400 gram krema ,
  • 4 adet yumurta,
  • 1 su bardağı esmer şeker (normal şekerle de yapılabilir),
  • 1 paket vanilya,
  • mutfak pürmüzü (eğer yoksa fırınınızın ızgara ayarı da kullanılabilir),

Yapılışı :

1- Süt ile kremayı bir tencerede kaynatın. Kaynamaya başladığında, ateşten alın ve soğumaya bırakın.

2- Diğer tarafta, esmer şeker ve yumurta ile vanilyayı beyaz rengini alana kadar çırpın (esmer şeker olduğu için tam beyazlama olmayacaktır).

3- Kremalı süt karışımı soğuyunca, içine çırpılan şekerli karışımı yavaş yavaş ilave ederek karıştırın. (Sütün sıcak olmadığına özellikle dikkat edin, yoksa yumurtalar pişebilir. Bu durum tatlının yumurta kokmasına neden olabilir.)

Normalde bu karışımı kaplara döküp fırında pişirmek gerekiyor, ancak fırın kaplarına koymadan ocakta kısık ateşte 5 dakika kadar ön pişirme yaparsanız kıvamı daha iyi olur. Bu şekilde, fırındaki pişirme süresi azalacaktır.

4- Krem Brüle’yi kaplara döktükten sonra, içerisine bir miktar su konulan fırın tepsisine koyun ve önceden 150 derecede ısıtılan fırında, 30 dakika kadar pişirin. (Ön pişirme yapılmadığında, bu süre 45 dakikaya kadar çıkabilir.)

Pişerken, Krem Brüle’lerin üzerinde balonlar oluşma ihtimalide vardır. Bu durumda fırının ayarını biraz kısın.

5- Krem Brüleyi piştikten sonra, soğumaya bırakın. Dışarıda soğuduktan sonra, lezzeti için en az 1 saat kadar buzdolabında tutun.

6- Pudingi iyice soğuttuktan sonra servis edileceği zaman, üzerine ince bir tabaka esmer şeker koyun ve mutfak pürmüzü yardımı ile şekerini yakın. (Bir kabı yakmak yaklaşık 1 dakika sürüyor, yavaş yavaş iyice yandığından emin olarak ilerlemek gerekiyor.)

7- Şekerler yandıktan ve 1 dakika kadar soğuduktan sonra üzerinde cam gibi bir tabaka oluşur. Yerken bu ince cam tabaka kırılacak ve yanmış şekerin verdiği karamel tadı ayrı bir lezzet katacaktır. Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilir:  Amarantlı Gronala Bar

Şeker yakma işlemini servisten hemen önce yapmalıyız, daha önceden yapılırsa, yanan şekerler önce donuyor ve sonrasında oda sıcaklığında eriyor. Bu nedenle servis hemen önce yakılmasını önerilir.