Kapat

Sağlıklı ve Besleyici Bir Serinlik İçin Maraş Dondurması….

Anasayfa
Tatlı Sağlıklı ve Besleyici Bir Serinlik İçin Maraş Dondurması….

Sağlıklı ve Besleyici Bir Serinlik İçin Maraş Dondurması….

Dondurmanın en büyük özelliği, üretiminde Ahir Dağı’ndaki doğal otlarla (Kahramanmaraş ili sınırları içinde yetişen kekik, keven, sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerle) beslenen keçilerin sütünün kullanılması olan Maraş Dondurmasında A, B, C, D ve E grubu vitaminler ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, çinko gibi mineraller bulunuyor. Günümüzde, Kahramanmaraş dövme dondurması olarak farklı çeşitleriyle yurt içi ve yurt dışına keyifle tüketiliyor. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😃😃😃

Sıcak yaz günlerinin sağlıklı ve besleyici bir serinliğin tadını almak için Maraş dondurması en iyi tercihlerinizden birisi olacaktır. Ahir Dağı’nın doğal otları ile dondurma ustalarının emeğinin bir ürünü olan bu geleneksel dondurmanın tarihi Osmanlı sofralarında da yer alan Karsambaç’a* dayanıyor.

Bu güzel lezzetin tarifi için….

Malzemelerimiz:

  • 5 su bardağı keçi sütü**,
  • 1 tatlı kaşığı salep***,
  • 1 su bardağı şeker,

🍀 **Dondurmanın yapımında kullanılan sütün, mutlaka keçi sütü olmalıdır. Maraş dondurmasına has tadı veren en etkili faktörlerden biriside keven ve diğer otlarla beslenen keçilerden sağılan sütdür.

🍀 ***Maraş dondurmasının oluşumunda çok önemli diğer bir etkende kullanılan Sahlep’dir. Ahır Dağı’nda yetişen orkidelerin kirli beyaz renkteki yumrularından elde edilir. Toplanan yumrular ipe dizilip kurutulduktan sonra öğütülmektedir. Elde edilen beyaz toz dondurmanın yapımında kullanılmaktadır.

Yapılışı:

1- Küçük bir kase içerisinde salebi su ile eritin ve kenara koyun.

2- Kekik, keven, sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerle beslenmiş keçinin sütünü tencereye boşaltın ve 90 derecede kaynatın.

3- Sonra 90 derece sıcaklıkta kaynatılan keçi sütüne önceden eritilen salebi ve daha sonra da şekerini ilave edin.

4- Salep ile şeker iyice eriyene ve sonra da sakız haline gelinceye kadar karıştırın.

İlginizi Çekebilir:  Sodalı Parça Çikolatalı Pamuk Kek Tarifi...

5- Oda sıcaklığına gelene kadar 6-8 saat dinlendirin ve sonra soğutun.

6- İstenilen kıvama geldiğinde, dilerseniz dövülmüş fıstıkla üzerini süsleyerek servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😃😃😃

🍀 *Karsambaç; rendelenmiş buz veya temiz karın üzerine tatlı bir şurup (vişne, pekmez, limon, portakal, bal ve gül suyu) ekilerek hazırlanan bir tatlıdır. Türkiye’nin güney illerinde daha çok rastlanan bir tatlıdır. Daha çok yayla kültürü olan bölgelerde tüketilir.