Kapat

İtalya Mutfağından Midyeli Makarna….

Anasayfa
Ana Yemek İtalya Mutfağından Midyeli Makarna….

İtalya Mutfağından Midyeli Makarna….

Pratik ve lezzetli bir tarif olan Midyeli makarna, sofralarınız aranan lezzeti olacaktır. Midyeli makarnanın çeşitli versiyonları da bulunmaktadır. Ancak, bu tarifte baş aktör midye ve midyenin tadını değiştirecek ya da onu ikinci planda bırakacak hiç bir malzeme bulamazsınız. Unutmayın, bazen en basit tarifler en lezzetli olanlarıdır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😄😄😄 

Porsiyon: 4-5 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 2 kilo midye,
  • 400 gram makarna,
  • 2 diş sarımsak,
  • 2-3 dal maydanoz,

Yapılışı:

1- Midyelerin ipliklerini akan suyun altında çıkarın. Üzerindeki beyaz tortuları bıçak yardımıyla kazıyıp midyeleri güzelce yıkayın.

2- Midyeleri ağzı kapalı bir tencerenin içerisinde tuz ve su ilave etmeden kabukları açılıncaya kadar pişirin.

3- Pişme sırasında midyelerin saldığı suyu bir kenara ayıracak şekilde midyeleri süzün.

4- Makarna suyunu ocağa koyup altını yakın ve kenara ayırdığımız midye suyunu ince tel süzgeçten geçirerek makarna suyuna ilave edin.

5- Açılan midyelerin büyük bir kısmını kabuklarından ayırıp, bir kaba alın.

6- Makarna haşlanırken bir tavada zeytinyağını sarımsaklarla birlikte kızdırın. Üzerine, bütün midyeleri dökerek 2-3 dakika karıştırın.

7- Pişen makarnaları ve ince doğranmış maydanozu da midyelere ekleyerek güzelce karıştırın ve servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Midye Nedir? Nasıl Tüketilir?

Midyeler dikkatle temizlendikten sonra istenilen biçimde yenilebilir. Midye pişirmeden hemen önce mutlaka temizlenmelidir. Aksi halde ölü midyeler zehirlenmeye sebep olabilir.

Ağzı açık olan midyeleri yemeyiniz. Çünkü onlar ölmüştür ve zehirleme ihtimali her zaman vardır. Ağzı kapalı olan midyeler temiz suyun içine atılır. Bu suyun içinde solunum yaparak içlerinde kalan pislikleri de dışarı atmış olurlar.

Bıyıkları aşağı doğru çekerek kopartın. Midyeleri sudan çıkartın ve başka bir su dolu temiz kabın içine koyun. Sonra, üzerlerindeki kum ve pislikleri temizleyip, havlu ile kurutun. Artık midyeler pişmeye hazırdır.

İlginizi Çekebilir:  Etli Taze Fasulye Tarifi....

Midyelerin en çok sevilen yeme biçimi midye dolmasıdır. Midye dolma, midyeler haşlanıp içinin iç pilavla doldurulması suretiyle yapılır. Üzerine limon sıkılarak tüketilir. Bunun dışında makarna, pizza, ızgara, tavada da yapılarak tüketilebilmektedir.

Midye’nin içeriğinde; A vitamini, protein, demir, selenyum, fosfor, potasyum, B12, C vitamini ve folik asit barındırır. Bundan dolayı yenilmesi vücut açısından son derece önemli bir besindir.

Aşırı tüketimi durumunda civa birikimi fazla olur. Bundan dolayı dengeli şekilde tüketilmesi çok önemlidir.

Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Midyelerin yıkanması ve gerekli saklanma koşullarına uyularak saklanması son derece önemlidir.

İçine eklenen malzemelerin taze olması ve pişirilmesi konusunda da titiz davranılmış olması gerekir.

Bir deniz ürünü olduğu unutulmamalıdır. Günlük olarak yapılan yerlerden yenmelidir. Aksi durumda, besin zehirlenmelerine neden olabilir.

Temiz ve sağlık kurallarına uygun bir şekilde yapıldıktan sonra her yaştan insanın zevkle tükettiği bir besin maddesi olduğu unutulmamalıdır. Midye içeriği diyetler ile de oldukça uyumlu bir besindir.

Midye Tava Nasıl Yapılır?

Midye tava yapımı için malzeme olarak; midye, un, yumurta, tuz ve kızartma yağı gereklidir.

1- Bir tencereye unu koyup çukur açılır, margarin ve 2 adet yumurta sarısı eklenerek karıştırılır.

2- Sonra, kenara ayrılan yumurta aklarına bir tutam tuz serpilerek telle köpürene kadar çırpılır.

3- Bu karışım diğer hamura eklenir. Diğer taraftan, bir tavada 1 bardak sıvı yağ iyice kızdırılıp ve midyeler teker teker harca bulanıp kızgın yağın içine atılır.

4- Midyeler kızarıp her iki tarafları da kızarınca delikli bir kepçe yardımıyla yağı iyice süzdürülür ve servisi yapılır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍