Kapat

Cheddar Peynirli Brokoli Çorbası

Anasayfa
Ana Yemek Cheddar Peynirli Brokoli Çorbası

Cheddar Peynirli Brokoli Çorbası….

Taze bir çorba ile günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Aileniz için besleyici olmasının yanı sıra, hazırlaması da çok kolay olan Cheddar Peynirli Brokoli Çorbasını evinizde mutlaka yapmalısınız. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😋😋😋

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 500 gram brokoli,
  • 4 su bardağı tavuk suyu (veya sebze suyu),
  • 2 yemek kaşığı tereyağı,
  • 1.5 fincan Cheddar Peyniri,
  • 2 orta boy patates,
  • 1 orta boy kuru soğan,
  • 2 diş sarımsak,
  • 1 adet büyük havuç,
  • yeteri kadar karabiber (tercih edilirse),
  • yeteri kadar kaya tuzu,

Yapılışı:

1- Tereyağını, orta boy bir tencerede orta ateşte eritin ve içine, ince ince doğranan kuru soğanları ekleyin ve yumuşayana kadar soteleyin.

2- Sonra, içine sarımsakları ilave edin ve karıştırarak 1 dakika kadar sotelemeye devam edin.

3- Daha sonra tencereye, iri doğranan Brokoli’leri ve verendelenen havuçlar ile küp küp doğranan patatesleri ekleyin.

4- Tüm malzemeleri birkaç kere karıştırdıktan sonra, tavuk suyunu (veya sebze suyu) ekleyin. Tercih edeceğiniz miktar kadar tuzu ilave ederek kaynamaya bırakın.

5- Kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağını açın ve kısık ateşte pişmeye bırakın. Yaklaşık 15 dakika boyunca sebzelerin yumuşamasını bekleyin.

6- Sebzeler yumuşadıktan sonra, tencereyi ocaktan alın ve rendelenen Cheddar Peyniri‘ni ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Sonra dinlenmeye bırakın (çorbanın pürüzsüz kıvama gelmesi için Blender kullanılabilir).

7- Çorba kaselerinin üzerine, karabiber veya başka bir baharatı (tercih edilirse) serpiştirerek servisinizi sıcak sıcak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😅😅😅

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-988.png

Baharatları Nasıl Saklamalıyız? Baharatlar Bozulur mu?

Kısaca söylemek gerekirse, baharatlar da mutfağımızdaki diğer tüm yiyecek ve besin maddeleri gibi bozulurlar.

Çoğumuzun aklına zaman zaman baharatlar bozulur mu sorusu gelir. Özellikle, sadece bazı tariflerde kullandığımız, her zaman kullanmadığımız ve baharatlığımızda uzun süre kalan, uzun süre gözümüzden kaçan baharat kavanozları zaman zaman kafamızda soru işaretleri doğurur.

İlginizi Çekebilir:  Kayseri Mantılı Börek Aşı....
Baharatların bozulduğu nasıl anlaşılır?

1- Baharatların bozulması genellikle tadı ve kokusunun gitmesi şeklinde olur.

2- Baharat kullanmanın temel amacı yemeklere lezzet ve koku katmak olduğundan, bu seviyeye gelmiş baharatın kullanım tarihinin geçtiğini kabul etmek daha doğru olacaktır.

3- Baharatların, koku ve tatlarını kaybettikleri noktada, sağlıklı bileşenlerini de kaybetmiş oldukları hiç şüphesizdir.

4- Baharatların topaklanması durumu ve renginin değişmesi bozulup bozulmadıklarını anlamanın bir diğer yoludur.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-985.png
Baharatlar ne kadar süre dayanır?

1- Baharatların ideal kullanım süresi 1 yıldır.

2- Bununla birlikte düzgün saklama koşullarında bu süre 2 yıla kadar çıkarılabilir.

3- Baharatların dayanma sürelerini hesaplamak ve takip edebilmek için ilk aldığınızda üzerine aldığımız tarihi not ediniz.

4- Toz biber, pul biber, köri, dolma baharı, kimyon gibi sıcaklıktan çok hızlı etkilenebilen baharatlar olup, bunları buzdolabında saklamayı tercih edin.

5- Böylece saklama sürelerini uzatmış oluruz. Bunun için ağzı sıkıca kapanan kavanozları kullanın.

6- Tüm bunlarla birlikte, baharatları uzun süre kullanmanın en doğrusu baharatları taze olarak satın almaktır.

7- Güvenilir bir satıcı baharatların dayanma sürelerini bilir, alım ve satım miktarlarını ona göre ayarlar, saklama ve satış koşullarını en uygun şekilde sağlar.

8- Baharatları doğru saklamanın kuralı, hem evde son tüketici için hem de satış ve sergileme esnasında, nemsiz, kuru ve ışık almayacak şekilde tutmaktır.

9- Bu nedenle açıkta satılan, güneş ışığına ve sürekli havaya maruz kalan baharatlar satın alınmamalı. Çünkü bu şekildeki ürünlerin, daha mutfağınıza ulaşmadan bayatlamaya başlamış olmaları kuvvetle muhtemeldir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-986.png
Baharatlar nasıl saklanır?

1- Evde baharatları saklamak için de, kalorifer ve sıcak su borusu gibi ısı değişimlerinin olabildiği noktalardan uzak, sürekli açılıp kapanmayan, içine ışık almayan bir dolabı tercih edilmeli.

İlginizi Çekebilir:  Kilis Yöresinden Tatlı Mahluta Çorbası ...

2- Kullanım kolaylığı sağladığı için baharatları ocağın çevresinde koymak genellikle çok sık rastlanan bir tercihtir. Ancak ısı değişiminden kaçınmak gerektiği için, bu yöntem doğru değildir.

3- Kullanımının sık olan, sürekli pişirilen yemeklerde kullanılan ve baharat kavanozlarının bir iki haftada bir boşalıp yeniden doldurulan baharatlar için kısmen kabul edilebilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-987.png

4- Ağzı tam kapanmayan plastik poşetler yerine, ağzı sıkı sıkı kapanan ve hava almayan cam kavanozları seçmek, baharatların dayanma süresini artıracaktır.

5- Eğer baharatlar tezgah üzerinde tutulacaksa, cam kavanozlar yerine içine ışık almayan, kapalı porselen kapları kullanmamız daha doğru olacaktır.

6- Baharatları kullanırken de, direkt kavanozdan tencereye boşaltmamak önemlidir. Çünkü bu durumda, baharatlar tencereden gelen buharı içine çekerek, nemlenme nedeniyle bozulması daha çabuk olacaktır.

7- Son olarak, baharatları toz şeklinde değil, tane şeklinde almayı deneyin. Kullanmak istediğimizde zaman kendiniz öğütün. Örneğin, karabiberi tane halinde alabiliriz. Zencefil, zerdeçal, tarçın gibi baharatları, kök veya kabuk şeklinde alıp, küçük bir rende ile rendeleyerek kullanabiliriz.