Karadeniz Mutfağından Kahvaltılık Tavada Hamsi Kaygana

✅ Karadeniz Mutfağından Kahvaltılık Tavada Hamsi Kaygana

Malzemelerimiz:

 • 100 gram kılçıksız hamsi,
 • 1 yaprak karalahana,
 • 4 yaprak pazı,
 • 1 adet pırasa,
 • 3 adet yumurta,
 • 8 dal maydanoz,
 • 4 yemek kaşığı mısır unu,
 • 3 yemek kaşığı un,
 • 1 çay bardağı sıvıyağ,
 • yeteri kadar pul biber,
 • yeteri kadar karabiber,
 • yeteri kadar kaya tuzu,

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

🐟 Kaygana, yumurtalı bir yiyecektir. Batı mutfağındaki krepi andırır. Günümüzdeki tarifi daha çok, hamsi ve kavrulmuş sebze gibi tuzlu malzemeler içerir.

Yapılışı:

1- Pazı, karalahana, pırasa ve maydanozu ayrı ayrı ince olarak kıyın.

2- Pırasaları, tuzla elinizle ovalayarak yumuşatın. Karalahana yapraklarını sıcak suda 1-2 dakika bekletip, çıkan acı suyunu dökün.

3- Doğranan malzemeleri derin bir kaba alın ve içine yumurta, un, mısır unu ile baharatları ekleyerek iyice özleşene kadar karıştırın. Sıvıyağın yarısını içine ilave edip, karıştırın.

4- Son olarak, bir kapta ayıklanan ve kılçıkları tamamen alınan hamsileri iyice dağılıp ezilene kadar karıştırın ve sonra sebzeli karışıma ilave edip karıştırın.

5- Tavaya yağın kalan diğer yarısını koyup, yağ ısınınca hazırlanan balıklı karışımı tavaya yayın.

6- Kaygananın tabanı tamamen piştiğinde bir tabak yardımıyla ters yüz ederek Kaygananın üst tarafını da pişirin. Servisinizi sıcak olarak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle... Afiyet olsun… 🐟🐟🐟

✅ Samsun Mutfağı Lezzetlerinden Izgarada Palamut Dolması

Balık, az karbonhidrat içerir, madensel tuzlar ve mineraller barındırır. Ayrıca balık kalsiyum, iyot, fosfor ve flor deposudur ve A, B1, B2, D vitaminlerinin yanı sıra omega-3 yağ asitleri de içerir. Sağlığınız için, haftada en az 2-3 kez balık tüketmeye dikkat ediniz. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🐟🐟🐟

Porsiyon: 2 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 2 adet orta boy palamut,
 • 2 orta boy domates,
 • 2 diş sarımsak,
 • 2 adet kuru soğan,
 • ½ demet maydanoz,
 • yeteri kadar karabiber,
 • yeteri kadar tuz,

Yapılışı:

1- Balıkları iyice temizleyip, yıkayın.

2- Kuru soğanı piyazlık olarak doğrayın. Sarımsak ile maydanozu ince kıyın.

3- Domateslerin kabuğunu soyun ve çekirdeklerini çıkartıp, sonra küp küp doğrayın.

4- Bu malzemelerin hepsini (balık hariç) tuz ve karabiberle geniş bir kapta harmanlayın.

5- Balıkların içini harmanlanan malzemelerle doldurup, ızgarada pişirin.

6- Sıcak sıcak servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle... Afiyet olsun… 🐟🐟🐟

✅ Balık Nasıl ve Ne Zaman Tüketilmeli? Faydaları Nelerdir?

Balığın bizlere sağlık vermesi için mevsiminde tüketmeliyiz. Kış mevsiminin dışında tüketilen hamsi ve palamut, yaz aylarında tüketilen lüfer ve kefalden çokta bir şifa beklemek doğru değildir.

Bunun yerine kış bitimine doğru yiyebileceğimiz bir kalkan, ilkbahar mevsiminde yenecek levrek ve mezgit, yaz mevsimi sonuna doğru yiyebileceğimiz çipura bizim için çok daha sağlıklı ve doğru bir tercih olacaktır.

✅ Hangi Mevsimde, Hangi Balık Yenir?

🐟 Ocak: 

Ocak ayında uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetlerini muhafaza eder. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop, kofana, minakop boldur.

Midyenin mevsimi başlamıştır. Tekir, kırlangıç fazla miktarda avlanır.

Hamsi iyice yağlanmış ve büyümüştür. Mezgit ise etli ve lezzetli bir dip balığı olarak Ocak ayında bolca tüketilebilir.


🐟 Şubat:

Kalkan mevsiminin başlangıcıdır. Tekir, gümüş, hamsi, izmarit, kalkan, mersin, torik, kefal, levrek şubat ayında lezzetlidir.

Şubat ayında sofraların önemli karakteri olan kalkan balığının mevsimi başlar ve mayıs ayının sonuna kadar devam eder. Tekir bu ayda bol çıkar. Uskumru, lüfer, palamut ise bu ayda yağını kaybetmeye başlar. Gümüş balığı, kefal, dere pisisi ve midye lezzetle yenir.

Çinekop halen boldur. Mezgit de bu ay bollaşır ve irileşir. Kalkan balığı da artık tezgahlardadır.

🐟 Mart:

Gümüş, izmarit, mezgit , kalkan, kaya balığı, mezgit, kefal, levrek, yayın balıkları mart ayının en lezzetli ve bol bulunan balıklarındandır. Uskumru ise çiroz olmaya başlar.

Artık palamut ve uskumru gibi balıklar sadece soğuk hava deposu ürünleridir. Çinekop azalmıştır. Hamsi devam eder. İstavrit çokça azalır.

Mezgit ve tekir Mart ayının yenebilecek balıklarıdır. Deniz levreği bu ay bollaşır. Besleyici ve lezzetli bir balık olan levrek tezgahta tercih edilecek öncelikli bir balıktır.

🐟 Nisan: 

Gümüş, izmarit, kalkan, mersin, barbun, levrek, kefal, kaya balığı lezzetlidir. Nisan ayında en fazla avlanan balıklar kalkan, levrek, mercandır.

Nisanda kalkan, lezzet bakımından yine liste başında gelir ve en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç, kırlangıç bolca çıkmaya başlar. Dolayısıyla diğer aylara göre bu ayda balık türü daha boldur.

Tekir ve tekirin büyüğü diye sayılan barbunya da önemli miktarda tutulur. Barbunya (ya da barbun) balığı en lezzetli balıklardandır. Bu aylarda mümkünse barbuna doyulması için öncelikli tercih edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Gluten Alerjisi Olanlara Maydanozlu Çörek
🐟 Mayıs: 

Gümüş, izmarit, mercan, mersin, mezgit, levrek, kaya balığı en lezzetli balıklardır. Mayıs ayı deniz canlıları ve balıklar açısından çok zengin çeşitlilik gösteren bir aydır. Barbun, istakoz, levrek, tekir, dil balığı, pavurya, kılıç, kırlangıç, karides, iskorpit mayıs ayında lezzetle tüketilebilir.

Levrek lezzetini korur. Mercan, iskorpit balıkları da doyurucu özelliğine devam ederler.

🐟 Haziran: 

Mercan, akya, kaya balığı, mersin, orkinos, orfoz, sardalya, bu ayda tüketilmesi gereken balıklardandır. Grida, akya, mercan gibi balıkları açık kalan az sayıda ki balıkçıda bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, balık yemeğe devam etme anlamında kültür balığı olarak çokça üretilen çipura ve levrek tercih edilebilir. Ayrıca, ağırlıklı olarak yurt dışından gelen somon iyi bir alternatif olabilir.

🐟 Temmuz: 

Sardalya, çinekop, sarıağız, akya, orkinos, kaya balığı, trança, sinarit bu ayın en lezzetli balıklarıdır. İstavrit çok lezzetlidir.

Temmuz’da sardalya’nın mevsimi başlamıştır. Ekim ayı sonuna kadar lezzetini devam ettirir. Tekir, barbunya yine tadını devam ettirir. Istakoz, pavurya, böcek bol miktarda çıkar.

Grida, akya, mercan gibi balıkları açık kalan az sayıda ki balıkçıda bulabilirsiniz. Bununla birlikte, kültür balığı olarak çokça üretilen çipura ve levrek tercih edilebilir. Ayrıca, ağırlıklı olarak yurt dışından gelen somon iyi bir alternatif olabilir.

🐟 Ağustos: 

Çinekop, sarıağız, sinarit, kaya balığı, orkinos, sarıkanat lezzetlidir. İstavrit yine en lezzetli balıktır.

Ağustos, çingene palamudu mevsiminin açtığı aydır. Sardalya, kılıç, mercan, sinarit, ıstakoz ve pavurya yine nefis lezzetlidir.

Grida, akya, mercan gibi balıkları açık kalan az sayıda ki balıkçıda bulabilirsiniz. Bununla birlikte, kültür balığı olarak çokça üretilen çipura ve levrek tercih edilebilir. Ayrıca, ağırlıklı olarak yurt dışından gelen somon iyi bir alternatif olmaya devam eder.

🐟 Eylül: 

Balıkçı teknelerinin ilk hasatları palamut ile başlar. İrileşmeleri için Ekim ayını beklemek gerekir. Yağ oranı açısından oldukça zengin olan palamut boyuna göre çeşitli isimlerle anılır. Ülkemizde genelde Palamut vonozu (12-16 cm), kestane palamudu (16-22 cm), çingene palamudu (22-28 cm) türlerini tezgahlarda görürüz.

Özellikle çingene palamutu soğuk hava depolarında bolca saklanan bir balık olduğu için alırken tazeliğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Palamut oldukça yağlı ve besin değerleri yüksek bir balıktır. Eylül ayı içinde lüfer diğer görebileceğimiz balık türüdür.

Kılıç ve sardalya balıkları hala lezzetlidir. Lüfer, kolyoz, izmarit, barbun, çinekop, çipura, uskumru, kılıç, ve kırlangıç eylül ayında da çok bol avlanır.

Eylülde sardalya, kılıç lezzetini devam ettirir. Palamut irileşmiş olup çeşitli yemeği yapılır.

🐟 Ekim : 

Balık sezonunun en canlı aylarından biridir. Barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz, traça çok lezzetlidir. Palamutun en lezzetli zamanıdır.

Her çeşitte bolluk Ekim ayında geçici balıkların yazın Karadeniz’de beslenip Marmara’ya dönüşe başladığı aydır. Bu, balığın her çeşidinin bollaşması demektir.

Palamut artık iyice irileşmiş ve çokça yakalanır hale gelmiştir. Eylül ayına göre daha ekonomik bir fiyata bolca palamut alınabilir. Hem daha iri, hem daha besleyici hem de daha ucuz olacaktır. Böylelikle Ekim ayında da palamut sofralarda baş köşededir.

Bu ayda, lüfer bollaşmış ve ucuzlamıştır. Bu sebeple, çok lezzetli olan bu balıkta uygun fiyata bulunduğu an alınmalıdır. Hamsi ve istavrit tezgahlarda ki yerini almıştır. Taze bir istavrit ile nefis lezzetler içinde ev halkını doyurabilirsiniz. Hamsi için biraz daha beklemek gerekir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı balik-5-1.png
🐟 Kasım: 

Lüfer, palamut, orfoz, sarıağız, tekir, torik, uskumru, kefal, sazan, yayın lezzetlidir. Kasım ve aralık lüferin en lezzetli zamanıdır. Kasım ayı torik akışının en yoğun olduğu zamandır.

Pisi ve torik balığının Kasım ayında, Ekim ayındaki balıkların bolluğu ve lezzeti devam eder. Pisinin en nefis olduğu aydır. Torik akışı başlar, lakerdası yapılır.

Palamut tezgahlarda ki bolluğunu ve önemini kaybeder. Çünkü hem daha az çıkmaktadır, hem de artık tezgahını paylaşacağı diğer balıkların zamanı gelmiştir.

Bu ayda Lüferin bolluğu biraz azalırken, hamsi küçük boyuna rağmen tezgahdaki önemini ve payını arttırır. İstavrit yine yerini korurken, uskumru için en güzel mevsimdir.

Uskumru’da palamut gibi yağlı ve lezzetli bir balıktır. Uskumru, soğuk hava deposunda bekletilebilen bir balık olması nedeniyle alırken tazeliğine dikkat etmek gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Kahvaltılık Mantarlı Fesleğenli Omlet
🐟 Aralık :

Uskumru , lüfer, palamut, torik lezzetlidir. Tekir bolca avlanır ve hamsinin de tam lezzetli olduğu zamandır.

Aralık ayında ise hamsi, tekir uskumru, lüfer, palamut, torik yağlı olduklarından her türlü yemeği yapılır. Bu ayda tekir boldur, hamsinin de tam lezzetli zamanıdır.

Uskumru, palamut azalarak devam ederken, artık hamsi başköşedeki yerini almıştır. Ucuz, kolay ve çok çeşitli pişirme imkanı ile hamsiyi bolca tüketilebilir.

Ayrıca tekir bu ay bollaşır. Her ne kadar sürekli bir ucuzluk içinde olmasa bile yine de önce ki aylara göre fiyatları düşmüştür. İstavrit ise fırsat buldukça günlük alınabilecek durumdadır.

✅ Balığın Tazeliği Çok Önemli

*Balık avlandıktan kısa bir süre sonra tazeliğini kaybeder. Bu nedenle balık alırken tazeliğine çok dikkat edilmelidir.

*Taze balığın göz bebekleri dışa doğru bombelidir, bayat balığın göz bebekleri ise çökmüş donuk ve mattır.

*Balığın tazeliğini koruyan soğuk hava depoları olsa da bu özelliklere dikkat etmek gerekir.

*Ayrıca, taze balığın üzerine elinizi bastırıp çektiğinizde bir iz oluşmaz fakat bayat balığın üzerine elinizi bastırıp çektiğinizde iz kalır ve balık eski şekline dönemez.

✅ Balığın Pişirme Yöntemine Dikkat

*İçeriğindeki sağlıklı yağların bozulmaması ve fazla yağ tüketiminden kaçınmak için balığı yağda kızartmak yerine, haftada en az iki kez fırında, ızgara veya buğulama olarak tüketmeyi ihmal etmeyin.

*Haftada en az 2 gün, mevsiminde balık tüketmek sağlığınız için gereklidir.

✅ Çocuklar Neden Balık Sevmez?

*Çocukların tat ve koku alma duyuları hassastır. Balık diğer gıdalara nazaran daha çok koku yaydığından çocuklarda isteksizlik olabilir.

*Bebeğinize veya çocuğunuza ilk defa balık yediriyorsanız beyaz etli balıklarla başlayın.

*Beyaz etli balıklar, tat ve koku olarak kırmızı etli balıklara nazaran daha hafif ve yağsız olmaları nedeniyle, çocukların balığı sevmeleri daha kolay olacaktır. 

*Alabalık, Levrek, Çipura, Mezgit, Tavuk Balığı, Dil Balığı beyaz etli ve kokusu az balıklardır.

*Omega-3 seviyesi daha yüksek Palamut, somon, uskumru gibi yağlı balıkları, balık sevme süreçlerini atlattıktan sonra yedirmeye dikkat edilmeli.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı balik-5.png

✅ Kılçıksız Balık Var mı? Varsa Hangi Balıklardır?

Balığı yerken kılçığı boğazımıza bir defa battı mı, uzun süre bu korkuyla yaşıyoruz. Bu nedenle kılçıksız veya az kılçıklı balıklar yaparak bu korkuyu zamanla yenmeliyiz.

Peki, bu balıklar hangileridir?…

1- Alabalık; tatlı su balığı olsa dahi somon balığı ile aynı familyadan olduğundan omega-3 seviyesi yüksek, beyaz etli ve lezzetli bir balıktır. Yumuşak ve gözle görülür büyüklükteki kılçıkları orta kemiği çektiğiniz zaman kolaylıkla ayıklanır.

2- Tavuk (mırlan) balığında; hiç kılçık yok desek yeridir. Ancak avcı balık olduğundan çok sık tüketilmesi tavsiye edilmez.

Günümüzde 13 çeşit tavuk balığı çeşidi bulunmaktadır. Uskumru, çaça, ringa ve sardalye balıkları ile beslenmesini sağlamaktadır. En fazla 1.5 metre büyüyebilen bu balık 15 kilo ağırlığa ulaşmaktadır. Tavuk balığının vücudu uzunlamasına ve belirgin sivri bir kafa yapıları olmalarına rağmen vücutları su içerisinde gümüş gri rengine gelmektedir. Tavuk balığının tadı ise oldukça güzel olmakla beraber eti ince beyaz ve az yağlı olmaktadır. Özellikle buğulaması oldukça lezzetli olmaktadır. 

3- Dil balığı da kılçık yönünden çok avantajlıdır. Ancak, dip balığı olduğu için bebeklerde sık tüketilmesi tavsiye edilmez.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı balik-3.png

4- Somon balığı; omega-3 seviyesi yüksek iri bir balıktır. Fileto veya dilim şeklinde aldığınızda kılçığı kolayca ayıklanır. Ancak biraz yağlı balıktır. Limon veya yağı bastıran baharatlarla takviye etmelisiniz.

5- Çipura ve levrek; beyaz etli, lezzetli, yemesi kolay bir balıktır. Sırt kısmında kılçık yoktur. Sırt kısmını bebeğinizin kendi kendine yemesi için eline verebilirsiniz.

6- Karides; tamamen kılçıksız, silisyum ve kalsiyum yönünden de zengin bir deniz ürünüdür. Haşladıktan sonra kabuklarını soyarak bebeğinizin eline verebilirsiniz.

✅ Balığın Faydaları

Balık, az karbonhidrat içerir, madensel tuzlar ve mineraller barındırır. Ayrıca balık kalsiyum, iyot, fosfor ve flor deposudur ve A, B1, B2, D vitaminlerinin yanı sıra omega-3 yağ asitleri de içerir. 

Sağlığınız için, haftada en az 2-3 kez balık tüketmeye dikkat ediniz.

1- Yapılan araştırmalara göre balık tüketen bireyler % 50 daha az kalp hastalıklarına yakalanıyor. Kandaki yağ düzeyinin dengelenmesini sağlayan Omaga-3, kalp krizi risklerini de önleme etkili oluyor. Omega-3 yağ asitleri sayesinde vücuttaki LDL kolesterolünü düşürür.

2- Balık gözlere de faydalıdır. İçerisinde fosfor ve A vitamini bulunduran balık göz sağlığı için bilinenden çok daha önemlidir.

Haftada 2 kere balık tüketildiğinde göz hastalıklarına yakalanma riskinden yarı yarıya kurtulmuş olursunuz. Çocukluktan itibaren yenmesi gereken balığın hamilelerinde sık sık tüketmeleri öneriliyor.

3- Küçük balıklarda ve kılıç balığında bulunan kalsiyum kemiklerin güçlenmesinde oldukça etkilidir.

İlginizi Çekebilir:  Kahvaltıların Çamur Peynirli Lavaş Kıtırı

Özellikle kemik erimesi sorunu yaşıyorsanız ve menopoz dönemindeyseniz balık tüketmeniz gerekiyor. İçindeki kalsiyum sayesinde balık, kemik büyümesini sağlar ve kemiklerimizi korur.

4- Kış aylarında sık rastlanan grip ve soğuk algınlığı yağ asitleri içeren balık sayesinde önleniyor.

5- Balığın içindeki iyot zeka gelişimine yardımcı olur.

6- Yine omega-3 açısından zengin olan uskumru, hamsi ve sardalya balıkları depresyona karşı fayda sağlar.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı balik-2.png

✅ Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

*Pullu balıkların pulları, balık taze ise vücuda sıkıca yapışıktır. Elinizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir.

*Taze balığın gözleri canlı, berrak ve dışa doğru bombelidir.

*Taze balığın solungaçları canlı, kırmızı ve sıkıca kapalıdır.

*Taze balığa dokununca, meydana gelen çukurluk anında düzelir.

*Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Bayatlayan balığın derisinin parlaklığı azalır ve karın tarafında buruşmalar meydana gelir.

*Taze balığın başından tutup kaldırınca kuyruğu dimdik kalkar. Bayat balığın kuyruk kısmı aşağıya sarkar.

✅ Balık Tüketirken, Balıkta Nelere Dikkat Edilmeli?

*Balığın taze olmasına,

*Satış yerinin fiziki ve hijyenik koşullarına,

*Küçük boyda olmamasına,

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı balik-1-1.png

*Nakledilirken soğuk zinciri kırılmamalı,

*Yasak dönemdeki kaçak avlanmış türlerden olmamasına,

*Mevsimine göre balık seçimi yapılmasına,

*Nasıl pişirilmesi gerektiğine, dikkat edilmelidir..

✅ Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalı?

Kullandığınız besinlere dikkat ederek vücudunuzun direncini arttırabilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

1- Bol bol su ve sıvı tüketin. Günde 8-9 bardak, 2-2.5 litre su tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

2- İçindeki omega-3 sayesinde balık, bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesini sağlayan önemli gıdalardan biridir. Bu sebeple haftada 2-3 kez balık tüketmeyi ihmal etmeyin.

3- Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde sarımsak ve soğan bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.

4- Kefir tüketimini artırın. Probiyotik zengini kefir hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur.

5- İçindeki protein sayesinde yumurta da bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir başka gıdadır.

6- Zencefil ve zerdeçal tüketmeye başlayın. Bu iki baharat da sizi hastalıklara karşı korur, bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

7- Mevsim sebzeleri ve meyveleri tüketin. İçlerindeki vitaminler sayesinde sebzeler ve meyveler bağışıklık sisteminiz için çok faydalıdırlar.

8- Yoğurt yemeyi unutmayın. Kefir gibi yoğurt da probiyotik açısından zengin bir gıdadır.

✅ Tandırda Balık Pişirelim

Balık; kırmızı et ile tavuk etine göre daha az miktarda yağ ve doymuş yağ içeren, omega 3, kaliteli proteinler, vitaminler ve mineraller yönünden de çok zengin bir besinimizdir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle.. Afiyet olsun… 🐟🐟🐟

Porsiyon: 4-5 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 1 kilo balık,
 • 1 çay bardağı un,
 • 1 çay bardağı yoğurt,
 • yeteri kadar tuz,

Yapılışı:

1- Balıkları iyice yıkayıp, temizleyin. Sonra tuzlayın ve kalbur üzerine dizerek suyunu süzdürün.

2- Diğer tarafta bir tabak içerisinde yoğurtla unu karıştırıp, yoğurt kıvamında bir bulamaç hazırlayın.

3- Tandırı iyice kızdırın. Balıkları, hazırlanan bulamaça batırın.

5- Balıkları, elinizle tandırın kenarlarına sırayla yapıştırın ve tandırın ağzını bir sac ile kapatın.

6- Balıkları pembeleşinceye kadar pişirin. Sıcak olarak servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle... Afiyet olsun… 🐟🐟🐟

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı balik-6-2.png

✅ Güveçte Dil Balığı

Dil balığı kokusu olmayan beyaz etli, kılçıksız ve yassı bir balık türüdür. Tadı yumurta tadına benzer. Kış aylarında diğer dönemlere göre daha lezzetlidir. Akdeniz ve ege bölgelerinde daha yoğun bulunur. Dil balığı şekil olarak oval ve ince bir yapıdadır. Uzaktan bakıldığında dili andırdığı için adı da bu benzerlikten gelir. Deniz tabanında yaşarlar ve renk olarak da deniz tabanı rengine benzerler. Bu nedenle onları tabandan ayırt etmek zor olduğu için kendilerini çok güzel kamufle ederler. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle.. Afiyet olsun…  🐟 🐟 🐟

Porsiyon: 2 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 1 adet orta boy dil balığı,
 • 3 yemek kaşığı mısır unu,
 • 1 yemek kaşığı un,
 • 2 yemek kaşığı tereyağı,
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • yeteri kadar ince kıyılmış maydanoz,
 • 1 adet limon,
 • yeteri kadar karabiber
 • bir tutam kekik,
 • yeteri kadar tuz,

Yapılışı:

1- Dil balığının derisini soyup, iyice yıkayın ve sonra tuz, karabiberle harmanlayın.

2- Balığın her iki yüzünü de unlara bulayın.

3- Orta ısıda ısıtılan tavada eritilen yağda (tereyağı ve zeytinyağı) her iki yüzünü de güzelce kızartın.

(Çok ince bir yapıda olduğu için hemen kızarır ve çok fazla yağ çekmeyecektir.) 

4- Kızartılan balığı servis tabağına alın.

5- Üzerine dökmek için kekik, tuz, karabiber, maydanoz ve limon suyu karıştırılarak sosunu hazırlayın.

6- Servis tabağına alır almaz, sosunu üzerinde gezdirin.  

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…  🐟 🐟 🐟

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok