Kapat

Arnavut Mutfağından Filiya Böreği Tarifi….

Anasayfa
Hamur İşi Arnavut Mutfağından Filiya Böreği Tarifi….

Arnavut Mutfağından Filiya Böreği Tarifi….

Filiya böreği; Ülkemizde Arnavut göçmenlerin gelenekleri çerçevesinde yaşatmaya çalıştıkları bu böreğin yapımı oldukça zahmetlidir. Bu nedenle özel günlerde ve zaman ayırmanın sorun olmadığı hafta sonlarında yapılması tercih edilir. Sürekli kontrol edilmesi gerektiği için birkaç kişi birlikte yapılması halinde daha başarılı sonuç alınır.

Hazırlanış yönteminden dolayı “parçalı börek” veya “kaşık böreği”, isimleriyle de ifade ediliyor.

fflija

Filiya, odun ateşi üzerinde hazırlanır ve üzerine Trakya’da ismine “Çerepene” denilen kapak örtülen bir sini kullanılır. Kapak, çengelli uzunca bir demir çubuk ya da kapağa geçirilmiş bir zincirle kaldırılır.

Filiya böreğininin pişirileceği Sini, Sacayağı’nın üzerine oturtulur. Siniye, Filiya harcı kat kat dökülür ve her kat ayrı ayrı pişirilir. Pişirme esnasında Sini’nin üzerini kapatan bir kapak örtülür.

Bu kapağın üzeri, küllendirilmiş odun koru ile doldurularak Filiya’nın alttan ve üstten pişmesi sağlanır. Pişmesi hazırlanan katmanlara göre en az 3 saat sürebilir. Afiyet olsun…

Malzemelerimiz :

  • 2 kilo un,
  • 1/2 bardak sıvıyağ,
  • 250 gram tereyağ,
  • 500 gram kaymak (veya yoğurt),
  • yeteri kadar kaya tuzu,
  • yeteri kadar kadar su,

Yapılışı:

1- Geniş bir kapta un, su ile tuzu akışkan kıvama gelecek ölçüde çırpın (akıtma hamuru kıvamında olması için iyi çırpılmalı ve içerisinde topaklanma olmamalıdır).

2- Diğer bir kapta yoğurt (veya kaymak), eritilmiş tereyağ ve sıvıyağ güzelce çırpılarak kat aralarında kullanacağımız harç elde edilir (kaymak ve yoğurdu yarı oranda azaltarak birlikte de kullanabilir).

3- Malzemelerimiz (hamuru ile harcı) hazır olduktan sonra, odun ateşinden yüksekçe bir uzaklığa Sacayağı’nı oturtun. Börek uzun sürede pişeceği için, alttan değil üstten pişirilecektir. Bu nedenle, alt ateşinin çok yakın olmaması gerekir.

4- Diğer tarafta “Çerepene” nin üzerine kapatılacak kapağın üzerine kızıl koru alınmış kül yerleştirilerek kapatmaya hazır hale getirin.

İlginizi Çekebilir:  Arnavut Damat Paçası

5- Fliya’nın hazırlanacağı “döküm sini” yi ateşe oturtun ve Sini’nin altını öncelikle güzelce yağlayın.

6- Unlu harcı, bir kaşık (veya bir kepçe) yardımıyla ortadan dışarıya doğru, havuç dilimi şeklinde ve bir sıra boşluk bırakılacak şekilde Sini’nin alt katına dökün.

7- Sini’nin üzerine, sıcak küllü kapağı kapatın ve 3-5 dakika üstten kızarması için bekleyin.

8- Sonra, kapağı kaldırın ve bu defa kat arasında kalan boşluğa unlu harçı ( akıtma harcı), pişen kısmın üzerine ise yağlı harcı (yoğurt-kaymak-yağ karışımı) dökün.

9- Kapağı yeniden kapatın ve yine 3-5 dakika kadar dökülen katların kızarmasını bekleyin.

10- Sonra kapağını tekrar kaldırın ve kızaran her kat üzerine diğer malzemenin harcının dökülerek pişirilmesi şeklinde katları sürekli yükseltin (bu işlem sürdürülürken arzu edilen kızarma gözle ve elle sürekli kontrol edin).

11- Katların bu şekilde pişirilmesi arzu edilen kalınlığa göre en az 3 ve ateşin durumuna göre bazen 4-5 saati bulmaktadır.

12- Pişen Filiya’yı 20-25 dakika kadar dinlendirin ve havuç dilimi şeklindeki kat aralarından kopartarak servisinizi yapın. Afiyet olsun…