Kapat

Özbek Yemek Kültüründen: Samsa Böreği

Anasayfa
Ana Yemek Özbek Yemek Kültüründen: Samsa Böreği

Özbek mutfak geleneğini belirleyen unsurlar arasında halkın hayat tarzı, gelenek ve görenekler ile yörenin iklim şartları ve diğer ekolojik unsurların mutlaka büyük payı vardır.

Meyveler, Özbek sofrasında önemli yer tutar. Ülkede bol miktarda yetiştirilen üzüm, armut, karpuz, kayısı, şeftali, erik, kavun, ceviz, kiraz, incir, ayva, taze olarak tüketilir. Aynı meyvelerin kurutma, reçel ve marmelat olarak da sofralara getirilir.

Ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayalı Özbekler, süt ve sütün türevlerinden yapılan besin maddelerine büyük önem verirler. Ülkede en çok koyun ve keçi ile sığır, bazı yörelerde at ve deve de yetiştirilir. Bunların sütlerinden kımız ve şubat yapılarak tüketilir.

Sütten yapılan ekşimik, çökelek, katık, sızma, kaymak vb. ürünler zevkle tüketilen yiyeceklerdir.

Özbek yemekleri çok doyurucu ve yüksek kalorilidir. Yemeklerde çok miktarda soğan vardır. Mantı ve yemeğe girecek kıymada, ince kıyılmış soğan kullanılır. Eğer soğan yemeğe çiğ iken konulacaksa, bol soğuk sudan geçirilir ve üzerine sirke gezdirilir.

Sos ve garnitür, geleneksel Özbek mutfağında yok denecek kadar azdır. Esas yemekler ya kızartılır, ya da kendi suyunda pişirilir.

Özbek Türkleri’nde, hemen her yemek çayla başlar ve çayla biter. Yemek öncesi, geleneksel tatlı yiyecekler ikram edilir. Karamela türü şekerler, reçel çeşitleri, fırında pişirilmiş tatlı yiyecekler vb. kışın da olsa kavun ve karpuz misafire mutlaka ikram edilir. Kıraç topraklarda yetiştirilen, çöl kavunu adıyla anılan çok tatlı kavunlardan yapılan kurutmalar tatlı niyetine yenir.

Yemeğin sonunda, geleneksel pilav çeşitlerinden birisi ya da mantı mutlaka ikram edilir.

Pilavın bu mutfakta özel bir yeri bulunmaktadır. Onlarca çeşidi olan pilavın her yörede ayrı ve kendine özgü pişirme şekli vardır. Semerkand, Buhara, Fergana yöresi pilavları malzeme ve pişirme tekniği yönünden çok farklıdır.

İlginizi Çekebilir:  Neşeli Sabahlar İçin: Dereotlu Cevizli Poğaça

Malzemelerimiz:

  • 750 gram kuzu kıyma eti (istenirse ıspanak kullanılır),
  • 150 gram kuzu ya da dana iç yağı,
  • 750 gram un,
  • 4 adet yumurta,
  • 5 adet orta boy kuru soğan,
  • 100 gram margarin (yerine tereyağda kullanılabilir),
  • 1 çay kaşığı kimyon,
  • 1 çay kaşığı karabiber,
  • yeteri kadar tuz,

Yapılışı:

1- Un’un içine yumurtaları kırın ve (2 yumurtanın sarısı börek üzerine sürmek için ayrılır) su ile tuzu ilave ederek, yumuşak hamur kıvamına gene kadar yoğurun.

2- Sonra, hazırlanan hamuru streçe sarın ve 15-20 dakika dinlendirin.

3- Dinlenenen hamuru, büyük yufka olarak açın ve üzerine eritilen margarini bolca (veya tereyağını) sürerek, çok sıkı olmayan rulo yapın.

4- Sonra, bu rulo yufkayı, 1.5 – 2 cm. eninde kesin ve kesilen küçük parçaları, yeniden oklavayla 12 – 15 cm. çapında küçük yufkalar olarak açın.

5- İçinin hazırlanması; bir tavanın içine kuzu (ya da dana) yağını koyun ve eritin. İçinde, ince doğranan soğanları pembeleşene kadar kavurun.

6- Sonra, içine kuzu kıymayı ilave ederek pişirin ve kimyon, karabiber ile tuzu ekleyerek karıştırın.

7- Açılan hamurların ortasına, hazırlanan kıymalı harçdan koyun ve kenarlarını yukarıya doğru katlayıp, zarf şeklinde kapatın. Yağlı kağıt serili fırın tepsisine ters çevirerek koyun.

8- Üzerine yumurtanın sarısını sürün, önceden 180 derecede ısıtılan fırında, tepsinin altı ve üzeri kızarana kadar pişirin.

9- Fırından çıkartın ve az dinlendirip, çayın yanında sıcak sıcak servisinizi yapın. Afiyet olsun…