Kapat

Ricotta Peynirini Evde Yapmayı Denediniz mi?

Anasayfa
Kahvaltı Ricotta Peynirini Evde Yapmayı Denediniz mi?

Ricotta Peynirini Evde Yapmayı Denediniz mi?

Tatlı lor peyniri olarak da adlandırabileceğimiz Ricotta, İtalya’nın en ünlü peynirlerindendir. Ricotta, kesilmiş (inek, keçi, koyun ya da bu sütlerin karışımı) sütten üretilir. Ricotta, sirke ve isteğe göre tuz katılarak kestirilmiş sütün süzülerek bir kap ya da bez içinde dinlendirilmesi ile yapılır. 1 kilo sütten yaklaşık 150-160 gram kadar peynir çıkar.

Kek, tatlı, tart, gnocchi hatta lazanya yapımında da kullanılabildiği gibi ceviz ya da reçelle de tek başına servisi yapılır. Ricotta, normalde koyulduğu kalıbın şeklini alır. Bu nedenle ilk süzme işleminden sonra şekil alması için bir kaseye koyun. Siz süzerken ilk aldığı şekille de servis edebilirsiniz ki, bu görüntüsünün daha pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

Malzemelerimiz:

  • 1 litre çiğ süt,
  • 6 yemek kaşığı sirke,
  • 1 tatlı kaşığı tuz,

Yapılışı:

1- Bakteri, mikroorganizma ve diğer etkenlerden arınması için, sütü 1 gece önceden kaynatın. Dinlenen ve soğuyan sütü yeniden ısıtın. Kaynama sıcaklığına (yaklaşık 80 dereceye) geldiğinde altını kapatın ve 5 dakika dinlendirin. Sütün kaynamamasına, ama kaynama sıcaklığına geldiğine de emin olun.

2- Sonra, 6-7 dakika kadar dinlendirin ve içine sirke ile tuzu ilave ederek karıştırın. Süt kesilip, dibe çökmeye başlayacak.

3- 10-15 dakika kadar biraz daha soğumasını bekleyin ve süzgecin üzerine serdiğiniz bir tülbent ya da tek kullanımlık bonelere süzün.

4- Tülbendin uçlarından tutup döndürün ve peynirin sıkışıp suyunu iyece atmasını sağlayın.

5- Süzgeç içinde, 10-15 dakika daha süzülmesini bekledikten sonra servisinizi yapın. Cam bir kap içinde ve buzdolabında saklayın, 2-3 gün içinde de tüketin. Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilir:  Lor Peynirli ve Pancarlı Poğaça Tarifi...