Kapat

Ekşi Mayalı Ekmek…

Anasayfa
Hamur İşi Ekşi Mayalı Ekmek…

Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır?…

Ekşi maya üretmek biraz zaman ve sabır ister, ama sonucunda lezzetli bir ekmek elde edilir. Ekşi maya, ekmek yapmanın en eski yolu olmakla beraber, hızlı tüketim şartları sebebi ile son dönmelerde daha az kullanılmaktadır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Malzemelerimiz:

  • 400 gram beyaz ekmeklik un,
  • 50 gram tam buğday unu,
  • 50 gram spelt (kızıl buğday, kavuzlu buğday) unu,
  • 100 gram beslenmiş aktif maya,
  • 9 gram deniz tuzu (9 gr su içinde eritin),
  • 350 gram ılık su,

Not: Spelt unu bulanamazsa, 100 gram tam buğday unu veya diğer karışımlardan kullanabilirsiniz.

Yapılışı:

1- Önce, bir karıştırma kabında aktif haldeki ve en az iki katı kabarmış mayayı suyun içinde eritin.

2- Daha sonra, mayanın üzerine unların hepsini ilave edin ve hiç kuru un kalmayacak şekilde iyice karıştırın (yoğurma işlemini yapmayın).

3- Karıştırma kabının üzerini bir streç film veya nemli havlu ile kapatın ve 30 dakika ile 2 saat arası bekletin.

4- 9 gram deniz tuzunu, 9 gram su içinde eritin ve hamurun üzerine dökerek güzelce karıştırın.

5- Hamuru tezgaha alın ve “çarp ve katla” tekniği ile ekmeğe tuzu yedirip gluten gelişimini aktive edin. Bu işlemi yaklaşık 8 dakika kadar yapın.

6- Hamur pürüzsüz bir kıvama geldiğinde, kabımıza çok az bir zeytinyağı gezdirin (hamurun kaba yapışmaması için) ve sonra hamuru kaba geri alın.

7- Hamuru, kapta 30 dakika ile 1 saat arası bekletin ve sonra katlamalara geçin. 30-45 dakika arayla 3-4 katlama yapın.

8- Hamur güzelce mayalandıktan sonra tezgaha alın ve şekil verip sepete aktarın. 20-25 dakika dışarıda oda sıcaklığında bırakın ve sonra plastik bir poşete alıp ağzını sıkıca bağlayıp gece mayalanması için buzdolabına koyun.

İlginizi Çekebilir:  Fırın Mantısı

9- Ertesi gün, öncelikle fırını alt-üst 250 dereceye açın ve döküm demir tencereyi içinde 30 dakika kadar ısıtın.

10- Hamuru dolaptan çıkartıp, direk tencereye aktarın ve hamurun üzerine bıçak atın. Üzerine, biraz su spreyleyerek tencerenin kapağını kapatın ve hemen fırına verin.

11- Fırının içine de bir kapta biraz buz koyun. Buz, fırında buhar yapacağından ekmeğin kabuğu daha güzel renkte ve çıtır olacaktır.

12- Tencerenin kapağını hiç açmadan 30 dakika pişirin. 30 dakikanın dolmasına 1-2 dakika kala fırının ısısını 200 dereceye düşürün. 30 dakika sonunda tencerenin kapağını açın.

13- Tercih edeceğiniz renge göre, bir 10-15 dakika daha pişirin ve sonra fırından çıkartın. Soğuması için tencereden çıkartıp, altı da hava alacak şekilde soğutma teline veya bir nihalenin üstüne alın. Afiyet olsun…😃😃😃

Ekşi Maya Nedir?

Ekşi maya üretmek biraz zaman ve sabır ister, ama sonucunda lezzetli bir ekmek elde edilir. Ekşi maya, ekmek yapmanın en eski yolu olmakla beraber, hızlı tüketim şartları sebebi ile son dönmelerde daha az kullanılmaktadır.

Ekşi maya, ekmek yapımında kullanılan en eski yoldur. Doğada bulunan bakteri ve mantarlar hamurun içine nüfuz ederek çoğalmaya başlar ve yıllandıkça güçlenerek hamuru daha sağlıklı, lezzetli bir hale getirir. Ekşi maya, saf ve doğaldır.

Ekşi Maya Ne Değildir?

Endüstriyel maya kullanılarak bekletilen hamurların daha sonra maya olarak kullanılması ekşi maya değildir. Bu şekilde yapılan mayalar, hamurun kolay ve hızlı bir şekilde kabarmasını sağlar. Ekşi mayanın özelliklerini taşımaz. Kısa ömürlüdür.

Ekşi Mayalı Ekmek Tüketmenin Faydaları

1- Endüstriyel mayalarda bulunmayan, fakat gerçek ekşi mayada bulunan laktobasillerin fermantasyon sırasında çıkarttıkları yan ürünler buğdayın glütenini zayıflatarak olumsuz etkilerini yok eder.

İlginizi Çekebilir:  Çok Pratik Tavada Çikolatalı Kakaolu Kek Tarifi...

2- Ekşi maya ile yapılan ürünler probiyotiktir. Fermantasyon sırasında oluşan probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirir.

3- Ekşi mayalı ekmeklerin glisemik indeksi düşüktür. Kan şekerini hızla yükseltmez, uzun süre tok tutar.

4- Ekşi maya içindeki laktik asit bakterileri, ekmeğin tat, koku ve dokusunu geliştirmektedir.

5- Besleyicidir, B vitamini yönünden zengindir. Ekşi mayalı ekmek tüketmek B12 vitaminini arttırır, unutkanlık azalır.

6- Ekşi maya, ekmekte oluşan beta glukanın pişirilirken parçalanmasını engeller. Beta glukan, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanseri önlemede yardımcıdır.