Kapat

Ekşi Mayalı Trakya Köy Ekmeği Tarifi…

Anasayfa
Hamur İşi Ekşi Mayalı Trakya Köy Ekmeği Tarifi…

Köy ekmeğinin nefaseti ile besleyici olması özelliği nedeniyle endüstriyel olarak üretilen ekmeklerle arasına fark olduğunu herkes bilir. Özellikle büyük şehirlerde veya gurbette olanların özlemidir. Ev ekmeği diye de tabir ettiğimiz bu ekmekler aranan lezzetlerin başında yer alır.

Trakya’nın köy mutfaklarında köy ekmeğinin hazırlanması hala devam edilmektedir. Köylerin geniş avlularında içi ateş tuğlası ile örülmüş, dışı samanla karılmış sarı balçıkla sıvanmış köy fırınlarında, haftalık ihtiyacı karşılayacak şekilde yapılır.

Odun ateşiyle ısıtılan fırınlarda korlanan ateş fırının bir tarafına doğru yığılır. Oluşan diğer boş kısımda ekmekler yahut diğer ürünler pişirilir. Uzun fırın kürekleri, içeride pişen malzemeyi yahut ateşi çekmek-itmek için kullanılan “gelberi” ler, fırının tabanını temizlemek için “süpürge” ler, çokça üretim yapılacaksa ahşaptan gözlere sahip içerisine ekmek hamurlarının konulduğu düzenekler, ekmek sinileri vb… köy fırınlarının malzemeleri arasındadır.

Köy fırını yoksa, yörede “peçka” da denilen kuzine sobalarda da lezzetli bir köy ekmeğini pişirmekde mümkündür. Odun ateşinin harıyla pişmesi ise esastır.

Lezzetli, dayanıklı ve dokusu güçlü bir köy ekmeği pişirmenin esası ise ekşi maya ile hazırlanmasıdır. Yoğurulduktan sonra mayasının iyi gelmesi için iyi dinlendirilmesi, hatta mümkünse bir-kaç defa daha yeniden yoğurularak ekşi mayaya iyice özleştirilmesidir.

El mahareti olanlar köy fırınında sini tepsisi kullanmadan, ekmeği doğrudan fırının tabanı ile buluşturarak pişirirler. Afiyet olsun…

Malzemelerimiz :

  • tam buğday unu (yapacağınız ekmeğe göre miktarını siz belirleyin),
  • ekşi maya (1 kilo un için 1 kahve fincanı),
  • 1 çay bardağı sıvı yağ,
  • yeteri kadar kaya tuzu,
  • yeteri kadar ılık su,

Yapılışı:

1- Unu derince bir yoğurma kabının içine alın ve havuz haline getirin. (Unun miktarına üretmek istediğiniz ekmeğe göre siz karar vereceksiniz.)

2- Unun ortasına ekşi mayanızı (1 kilo un için 1 kahve fincanı yeterlidir) alın. Bir fiske tuz ile sıvıyağınızı da ekleyin. Ilık su ile yumuşakça bir hamur yoğurun.

İlginizi Çekebilir:  Ekşi Kremalı Kek....

3- Hamuru yuvarlaklaştırın ve etrafını unlayarak, bez örtü altında ve oda sıcaklığında dinlenmeye alın.

4- Mayası gelip kabarıklaşan hamuru, iyice özleşmesi için 1-2 saat sonra yeniden yoğurun ve bez örtü altında 1-2 saat daha dinlenmeye alın.

5- Sonra, ekmek hamurunu pişirmeye alacağınız sini tepsiye koyacağınızı hesaplayarak, ister 2-3 somunluk parçaya ya da siniyi dolduracak tek parça hamur elde edecek gibi son defa yoğurun.

6- Siniye yerleştirmeden önce, hamuru avucunuzda toparlakça çevirip her tarafını unlayın ve hafifçe yağladığınız sini tepsisine yukarıda anlatılan gibi yerleştirin.

7- Ekmek hamurunun üzerine, arzuya göre bıçakla delikler açın ya da çizikler atın.

8- Oda sıcaklığında 30 dakika daha dinlendirin. Ekmek hamurunu, köy fırınında ya da peçkada (kuzine) pişirin.

9- Pişen ekmeği, siniden ters yüz ederek alın ve ilk sıcağı çıktıktan sonra sofra bezine sararak saklayın. Afiyet olsun…