Portakallı Lor Peynirli Pancake

✅ Portakallı Lor Peynirli Pancake

Pancake’lerin mümkün olduğunca fazla kabarması ve pamuk gibi bir kıvama sahip olması isteniyorsa, harcı çok fazla karıştırmayın. Yumurta, süt ve lor peyniri ile şekeri bir kasede, çatal yardımıyla iyice çırptıktan sonra un, kabartma tozu ve portakal kabuğu rendesini ekleyin ve sadece un tanecikleri kaybolana kadar karıştırın. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😋😋😋

🌴 Pancake harcını çok fazla bekletmeyin. Harç 1 saatten fazla bekletildiği zaman, kabartma tozu bu zaman içerisinde özelliğini kaybedecektir. Bu da tencereye döktüğünüz anda çok fazla yayılmalarına sebep olacak ve kabarmak yerine dümdüz olacaklardır.

🌴 Eşit büyüklükte Pancake’ler elde etmek için ölçü kabı kullanmak çok doğru olacaktır. Genellikle yapılan, bir kepçeyle harcı alıp göz kararı bir kısmını tavaya döküp pişirmektir. Onun yerine, sadece bir adet Pancake miktarı kadar bir ölçü kabı kullanılırsa, pişirilen bütün Pancake’ler aynı boyda olacaktır.

Porsiyon: 10 adet,

Malzemelerimiz:

  • 140 gram lor peyniri,
  • 75 gram un,
  • 3 adet yumurta,
  • 9 çorba kaşığı şeker,
  • ¼ su bardağı süt,
  • 2 adet portakal suyu (şurubu için),
  • 1 adet portakal kabuğu rendesi (hamuru için),
  • 2 çorba kaşığı tereyağı,
  • ¼ çay kaşığı kabartma tozu,

Yapılışı:

1- Lor peynir, 4 çorba kaşığı toz şeker, süt ve yumurtaları bir kapta çatalla iyice çırpın.

2- Ayrı bir kapta, una 1 portakalın rendelenmiş kabuğu ile kabartma tozu ekleyin ve sadece un parçaları kaybolana kadar çatalla karıştırın. Daha sonra, önceden hazırlamış olduğunuz peynirli karışımı ekleyip karıştırın.

3- Şurubu için, 2 adet portakalın suyunu sıkıp, (yaklaşık ½ su bardağı portakal suyu) küçük bir tencereye koyun. İçine, geri kalan 5 çorba kaşığı şekeri ekleyip, yüksek orta ateşte şurup kıvamına gelene kadar, yaklaşık 5-10 dakika kadar pişirerek bir kenarda bekletin.

İlginizi Çekebilir:  Tatlı Krizine Çözüm İrmikli Toplar

4- Bir çorba kaşığı tereyağını yapışmaz tavada kızdırdıktan sonra, ¼ su bardağı kadar Pancake harcını dökün ve yaklaşık 1 dakika boyunca, alt katmanı altın rengini alıp biraz kabarana kadar pişirin.

(tavanın büyüklüğüne göre 2-3 adet yan yana dökülebilir. Pişince yayılacağı için, arada boşluk bırakarak dökün)

5- Bir spatula ile Pancakeleri ters çevirip, diğer tarafını da pişirerek bir tabağa alın.

6- Harcın geri kalanı için de aynı işlemi tekrarlayın. İlk 5 adetten sonra, geri kalan 1 kaşık tereyağını tavaya ekleyin.

7- Servis tabaklarına bölüp, üzerine şurubunu gezdirerek servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🥚🥚🥚

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok