Kapat

Portakallı ve Lor Peynirli Pancake

Anasayfa
Hamur İşi Portakallı ve Lor Peynirli Pancake

Pancake’lerin mümkün olduğunca fazla kabarması ve pamuk gibi bir kıvama sahip olması isteniyorsa, harcı çok fazla karıştırmayın. Yumurta, süt ve lor peyniri ile şekeri bir kasede, çatal yardımıyla iyice çırptıktan sonra un, kabartma tozu ve portakal kabuğu rendesini ekleyin ve sadece un tanecikleri kaybolana kadar karıştırın.

Bir de harcı çok fazla bekletmeyin. Harcı bir saatten fazla beklettiğiniz zaman kabartma tozu bu zaman içerisinde özelliğini kaybedecektir. Bu da tencereye döktüğünüz anda çok fazla yayılmalarına sebep olacak ve kabarmak yerine dümdüz olacaklardır.

Eşit büyüklükte pancake’ler elde etmek için ölçü kabı kullanmak çok doğru olacaktır. Genellikle yapılan, bir kepçeyle harcı alıp göz kararı bir kısmını tavaya döküp pişirmektir. Onun yerine, sadece bir adet pancake miktarı kadar bir ölçü kabı kullanılırsa, pişirilen bütün pancake’ler aynı boyda olacaktır.

Malzemelerimiz: (10 adet pancake için)

  • 140 gram lor peyniri,
  • 75 gram un,
  • 3 adet yumurta,
  • 9 çorba kaşığı şeker,
  • 1/4 su bardağı süt,
  • 2 adet portakal suyu (şurubu için),
  • 1 adet portakal kabuğu rendesi (hamuru için),
  • 2 çorba kaşığı tereyağı,
  • 1/4 çay kaşığı kabartma tozu,

Yapılışı:

1- Lor peyniri, 4 çorba kaşığı toz şekeri, süt ile yumurtaları bir kapta çatal yardımıyla iyice çırpın.

2- Ayrı bir kapta; una, bir portakalın rendelenen kabuğunu ve kabartma tozunu ekleyip, çatal yardımıyla sadece un parçaları kaybolana kadar karıştırın. Daha sonra, içine önceden hazırlanan peynirli karışımı ilave ederek karıştırın.

3- Şurubu için ; 2 adet portakalın suyunu sıkın ve (yaklaşık 1/2 su bardağı portakal suyu) küçük bir tencereye koyun. İçine, geri kalan 5 çorba kaşığı şekeri ekleyip, yüksek orta ateşte şurup kıvamını alana kadar, yaklaşık 5-10 dakika kadar pişirin. Pancake’ler pişene kadar bir kenarda bekletin.

İlginizi Çekebilir:  Portakallı ve Vanilyalı Yaz Keki

4- Bir çorba kaşığı tereyağını yapışmaz bir tavada kızdırdıktan sonra, 1/4 su bardak miktarındaki pancake harcını (tavanın büyüklüğüne göre 2-3 adet yanyana dökülebilir. Pişince yayılacağı için, arada boşluk bırakarak dökün) dökün ve yaklaşık 1 dakika boyunca, alt katmanı altın rengini alıp biraz kabarana kadar pişirin.

5- Bir spatula yardımı ile pancake’leri ters çevirip, diğer tarafını da pişirin ve bir tabağa alın.

6- Harcın geri kalanı için de aynı işlemi tekrarlayın. İlk 5 adetten sonra, geri kalan 1 kaşık tereyağını tavaya ekleyin.

7- Servis tabaklarına bölüp, üzerine şurubunu gezdirerek servisinizi yapın. Afiyet olsun…