Kapat

Hatay’ın Ev Yapımı Tombul Biberiye Turşusu….

Anasayfa
Turşu-Sirke Hatay’ın Ev Yapımı Tombul Biberiye Turşusu….

Çeşidinin bol olması, turşusunun da çeşitli olmasına neden oluyor. Acı, tatlı, sivri, etli, kıl, uzun, tombul, dolmalı gibi zengin çeşitleri vardır. Acı biber sevenlere acı biber turşusu tavsiye edilir. Lezzetlidir, iştah açar, yemeklerde afiyetle yenir. Tombul biberin kısa ve tombul birçok özellik ve acılıkta çeşitleri vardır. Kırmızı, yeşil, mor, sarı renkleri mevcuttur. Acı olmasıyla ve çeşitleriyle farklılık gösterir. Pek çok yemeği tatlandıran bu sebze, özellikle kalsiyum, potasyum ve vitaminler açısından oldukça da zengindir….

Tombul Biberiye Turşusu sağlığa bir çok faydaları bulunmaktadır

1- Tombul biberiye turşusu, doğal antibiyotik özelliği bulunan, turşusu yapılıp tüketildiğinde idrar yolları ve vajinal enfeksiyonları tamamı ile kurutur.

2- İçerisinde bol miktarda “A” ve “C” vitaminleri bulundurur.  

3- Kan akışını hızlandırır en mühim yararı ise akciğerlerde oluşan enfeksiyonları yok etmede nihai derece gösterişli olmasıdır. 

4- Acı biber, damarların içerisindeki plakları temizler ve kalbe iyi gelir.

5- Kalbin ihtiyacı olan besin maddelerini içinde barındıran acı biber, vücut sıcaklığını arttırır ve kanı incelterek dolaşımı hızlandırır.

6- Ayrıca kan hücrelerine yapışan toksinleri de temizler. 

7- Kabızlık sorununu giderir ve aynı zamanda bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği ile hızlı bir yağ yakıcıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-235.png

8- Kan dolaşımını hızlandırarak ayrıca kalp krizini de önler. Kolesterolü düşürür. 

9- Grip mikrobunu öldürür ve vücut direncinin artmasına yardımcı olur. Yaşlanmayı geciktirir. İktidarsızlığa iyi gelir ve vücuttaki ödemi atar.

Turşular, yemeklerin yanında muhteşem uyumu sağlayan yegane tat olup, yaz-kış sofralardan eksik edilmeyen lezzetimizdir. Çıtır çıtır taze biberiyeden yapılan turşunun lezzeti ise daha bir farklı olmaktadır.

Malzemelerimiz:

  • 1 kilo tombul biberiye,
  • 1/2 su bardağı üzüm sirkesi,
  • 1/2 adet limonun suyu,
  • 3 yemek kaşığı turşuluk iri tuz,
  • 1 litre kaynamış sıcak su (içme suyu),

Yapılışı:

İlginizi Çekebilir:  Beraber Domates Turşusu Yapalım mı?...

1- Turşu suyu için; Sıcak suyu, uygun bir cam kavanozuna alın ve içine sirke, limon suyu, tuz ve şekeri ilave edin. Tuz eriyinceye kadar karıştırın ve tuz eriyince soğumasını bekleyin.

2- Sonra, yıkanan ve ayıklanan biberiyeleri, hazırlanan turşu suyuna aktarın.

3- Daha sonra, turşu kavanozunu güneş görmeyen bir yerde saklayın.

4- Turşu, 10-15 gün sonra kullanılmaya hazırdır. Afiyet olsun…