Fırında Kaşarlı Kıymalı Mantar Dolması

✅ Fırında Kaşarlı Kıymalı Mantar Dolması

Doğa mantarları yenilebilir, yenilmeyen ve zehirli olarak gruplandırılmaktadır. Türkiye’de yaklaşık bilinen 300 civarında yenilebilir özellikte “doğa mantar türü” bulunmaktadır. Tüketim amaçlı toplanan bu doğa mantarlarının bir kısmı halk pazarlarında satılırken bir kısmı da ihraç edilmektedir. Bunların içerisinde lezzet bakımından en fazla tercih edilenler Kuzugöbeği Mantarı, Ayı Mantarı , Sığırdili Mantarı, Domalan Mantarı, Keme Mantarı , Kanlıca Mantarı , Yumurta Mantarı , Sezar veya İmparator Mantarı’dır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

✅ Fırında Kaşarlı ve Kıymalı Mantar Dolması

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 18 adet iri mantar,
 • 250 gram kıyma,
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 1 adet küçük boy soğan,
 • 1 adet yeşil biber,
 • 1 adet orta boy domates,

Beşamel Sos İçin:

 • 1 yemek kaşığı tereyağı,
 • az miktarda rendelenmiş kaşar peynir,
 • 1 yemek kaşığı un,
 • 1 su bardağı süt,
 • yeteri kadar karabiber,
 • yeteri kadar kaya tuzu,

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

🍄 Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

🍄 Zehirlenmelerin, tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde olması ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

🍄 Ayrıca, yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

Yapılışı:

1- Orta boy bir tavada zeytinyağında, ince ince doğranan soğan ve yeşil biberi az kavurun ve sonra, kıymayı ilave ederek yaklaşık 8 dakika ara ara karıştırarak pişirin.

2- Daha sonra ince ince doğranan domates, tuz ve karabiber ekleyip, 2 dakika daha pişirin.

3- Daha sonra iri Mantarın saplarını çıkartıp, temizleyin.

İlginizi Çekebilir:  Balıkta Lezzet Zirvede Fırında Kaya Levreği

(tercih ederseniz, kabuklarını soyabilirsiniz)

Mantarları orta boy bir fırın kabına dizin ve içlerini hazırlanan kıymalı harçla doldurun.

4- Diğer tarafta Beşamel Sos için, orta boy bir tencerede tereyağını eritin. Üzerine, un ekleyerek 2 dakika kavurun.

5- Ardından sütü azar azar döküp, unun topaklanmaması için hızlı bir şekilde karıştırın ve koyu bir kıvam alana kadar pişirin. Çok koyu olursa, azar azar süt ilavesi yapın.

6- Son olarak tuz ve karabiber ekleyip, ocaktan alın.

7- Hazırlanan Beşamel sosu, kıymalı mantar dolmasının üzerine paylaştırın. Son olarak, rendelenen kaşar peynirini üzerine serpiştirin.

8- Önceden 200 derecede ısıtılan fırında, üzerleri kızarana kadar pişirin.

9- Fırında Kıymalı Mantar Dolması servisini, sıcak olarak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

✅ Lütfen Dikkat!

🍄 Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

🍄 Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz.net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

🍄 Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok