Kapat

Fırında Kaşarlı ve Kıymalı Mantar Dolması….

Anasayfa
Dolma-Sarma Fırında Kaşarlı ve Kıymalı Mantar Dolması….

Fırında Kaşarlı ve Kıymalı Mantar Dolması….

Doğa mantarları; yenilebilir, yenilmeyen ve zehirli olarak gruplandırılmaktadır.  Türkiye’de yaklaşık bilinen 300 civarında yenilebilir özellikte “doğa mantar türü” bulunmaktadır. Tüketim amaçlı toplanan bu doğa mantarlarının bir kısmı halk pazarlarında satılırken bir kısmı da ihraç edilmektedir. Bunların içerisinde lezzet bakımından en fazla tercih edilenler Kuzugöbeği Mantarı, Ayı Mantarı , Sığırdili Mantarı, Domalan Mantarı, Keme Mantarı , Kanlıca Mantarı , Yumurta Mantarı , Sezar veya İmparator Mantarı’dır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Fırında Kaşarlı ve Kıymalı Mantar Dolması….

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

 • 18 adet iri mantar,
 • 250 gram kıyma,
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 1 adet küçük boy soğan,
 • 1 adet yeşil biber,
 • 1 adet orta boy domates,

Beşamel Sos İçin:

 • 1 yemek kaşığı tereyağı,
 • az miktarda rendelenmiş kaşar peynir,
 • 1 yemek kaşığı un,
 • 1 su bardağı süt,
 • yeteri kadar karabiber,
 • yeteri kadar kaya tuzu,

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Zehirlenmelerin, tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde olması ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca, yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

Yapılışı:

1- Orta boy bir tava içine, kıymayı koyun ve üzerine zeytinyağı ve ince ince doğranmış soğan ile yeşil biberi ekleyin. Yaklaşık 8 dakika kadar ara ara karıştırarak pişirin.

2- Daha sonra, ince ince doğranan domates ve tuz ile karabiber ekleyip, 2 dakika kadar daha pişirin.

3- Daha sonra, İri Mantarın saplarını çıkartın ve temizleyin (tercih ederseniz kabuklarını soyabilirsiniz). Mantarları, orta boy bir fırın kabı içine dizin ve içlerini hazırlanan kıymalı harç ile doldurun.

4- Diğer tarafta Beşamel Sos için; orta boy bir tencere içine tereyağını koyup, eritin. Üzerine, un ekleyip 2 dakika kadar kavurun.

İlginizi Çekebilir:  Patlıcan Yemeklerinin Sevileni Yoğurtlu Alinazik....

5- Ardından sütü azar azar döküp, unun topaklanmaması için hızlı bir şekilde karıştırın ve koyu bir kıvam alana kadar pişirin. Çok koyu olursa, azar azar süt ilavesi yapın.

6- Son olarak tuz ile karabiber ekleyip, ocaktan alın.

7- Hazırlanan Beşamel sosu, kıymalı mantar dolmasının üzerine paylaştırın. Son olarak, rendelenen kaşar peynirini üzerine serpiştirin.

8- Önceden 200 derecede ısıtılmış fırına verin ve üzerleri kızarana kadar pişirin.

9- Fırında Kıymalı Mantar Dolması servisini sıcak olarak yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Zehirli ve Yenen Mantarlar Hakkındaki Bazı YANLIŞ Bilgiler ile İnanışlar: *****

a) Zehirli veya yenen mantarlar ayrı ayrı topraklarda yetişir bilgisi yanlıştır.

Doğrusu, yenilebilir ve zehirli mantarlar yan yana yetişebilir ve çoğu zaman bunları birbirinden ayırt etmek zordur.

b) Mantar zehirli ise koparılınca iç kısmının rengi hemen mavileşir ya da hoş kokulu ve lezzetli olan ve şapkasından bir parça koparıldığında iç kısmının rengi değişmeyen mantarlar tehlikesizdir.

İlginizi Çekebilir: Makarna Nasıl Pişirilmeli? Lütfen Tıklayınız…

c) Mantar zehirli ise gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde gümüşün rengi kararır.

d) Bir diğer inanış ise zehirli mantarları salyangozların yemediği ve böceklerin yediği mantarların zehirsiz olduğu şeklindedir. Salyangoz veya böceklerin metabolizmaları ile insanların metabolizmalarının birbirinden farklı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Zehirli bir mantar olan Hypholoma fasciculare türü üzerinde beslenen sümüklü böcekleri görmek mümkündür. 

e) Çayırlarda yetişen mantarlar zehirsizdir. 

f) Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir.

g) Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.

h) Mantarın yanında veya yakınlarında demir varsa o mantar zehirlidir.

ı)  Mantara zehri yılanlar verir.

i)  Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.  Zehirli bileşiklerin çoğu ısıya dayanıklıdır ve pişirmekle, kaynatmakla veya kurutmakla mantarın zehirliliği ortadan kalkmaz. Bazı zehirli mantar türlerinin toksinleri sıcaklık uygulamasından etkilenip bozulabilir. Ancak bunu genelleştirmek mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir:  Kırmızı Et Tüketimi Hakkında Neler Bilinmeli?

İlginizi Çekebilir: Prebiyotik Besin Nedir? Faydaları Nelerdir? Lütfen Tıklayınız…

k) Mantarı yoğurt ile birlikte veya ayran içinde bekletip yemek zehirlenmeyi önler.

l) Zehirli mantarların kokuları ve tatları çok kötüdür. Bu da doğru bir kanı değildir. Çoğu zehirli mantarın tatları ve kokuları güzeldir. 

***** Kısacası, yukarıda belirtilen inanış ve görüşlerin hiçbir bilimsel geçerliliği yoktur ve bunlara güvenerek mantar toplamak ve tüketmek sakıncalı ve çok tehlikelidir. 

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

Lütfen Dikkat !!!!!

Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz. net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.