Kaşar Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır?

✅ Kaşar Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır?

🥛 Dilimlenebilir yarı sert peynirler grubundan olan kaşar peyniri ülkemizde beyaz peynirden sonra en fazla üretilen ve sevilerek tüketilen bir süt ürünüdür.

Kaşar Peyniri, telemenin belirli düzeyde asitleştirilmesinin ardından sıcak suda haşlanıp yoğrulması esasıyla elde edilen deliksiz ve bakteriler ile olgunlaştırılan bir peynir çeşididir. En kaliteli, geleneksel kaşar peyniri koyun sütünden yapılmaktadır. Günümüzde ise yapımında inek ve koyun sütü karışımları tercih edilmektedir. Bazı yörelerde keçi sütü de eklenmektedir.

🥛 Genellikle koyun sütünden yapılması ve olgunlaşması sırasında serin ve rutubetli ortama ihtiyaç göstermemesi nedeniyle kaşar peyniri üretimi ülkemizde Trakya ve Marmara bölgelerinin güney kısımlarında gelişmiştir.

🥛 Kars ve çevresinde, fazla olan koyun sütlerinin değerlendirilmesi amacıyla kaşar peyniri üretimi yapılmaktadır. Kaşar kalıpları genellikle doğu illerinde 6 kiloluk, Trakya illerinde ise 11-12 kiloluk ağırlıklarda üretilmektedir.

🥛 Beslenmemizde önemli bir yere sahip olan kaşar peyniri, genellikle kahvaltılık olarak kullanılmasının yanı sıra çorbalarda, yemeklerde, hamur işlerinde, salatalarda, meze ve garnitür olarak, süslemelerde vb. yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

✅ Kaşar Peynirinin Yapılışı

(Kaşar Peyniri çiğ sütten yapılır. Pastörize veya uzun ömürlü sütlerden yapmaya çalışmayın kesinlikle olmaz.)

1- 10 kilo çiğ sütü pastörize etmek için tencereye dökün.

(Pastörize işlemi sırasında, benmari tenceresini kullanırsanız peynir veriminiz yükselir.)

2- Sütü 70 derecede, 10-15 saniye bekletmeniz pastörize olması için yeterli olacaktır.

3- Pastörize edilen sütün sıcaklığını, hızlı bir şekilde 35-37 dereceye kadar düşürün.

4- Mayalama sıcaklığına kadar düşen süte, yarım su bardağı kadar ezilmiş, ayran kıvamına getirilmiş yoğurt ilave ederek karıştırın.

5- 10 kilo süt için 1 bardak (200-250 cc) “Şirden Maya” sını kullanın. Eğer, piyasada satılan hazır peynir maya kullanılacaksa, üreticinin talimatlarına uygun miktarda mayayı sütün içine ilave ederek karıştırın. Sütün mayalanma sıcaklığı olan 35-37 derece aralığında olmasına özenle dikkat edin.

İlginizi Çekebilir:  Çölyak Hastalarının Güvenli Yiyecekleri

6- Süte maya ilave ettikten sonra, 10 saniye kadar karıştırın. Sütü karıştırırken çok fazla dalgalanmamasına dikkat edin. Mayanızın gücüne göre 1-1,5 saat içinde süt mayalanıp jölemsi bir kıvama gelecektir.

7- Peynir pıhtısını orta ateşte 45 dereceye kadar ısıtın. Bu işlem sırasında pıhtıyı karıştırıp, pirinç tanesi büyüklüğüne kadar indirim.

(Karıştırma işleminde büyük yumurta çırpıcı kullanabilirsiniz.)

8- Pıhtı uygun sıcaklığa geldiğinde, topaklanarak lastik gibi bir kıvama gelir. Pıhtıyı, süzgeç veya tahta kaşıkla toplayıp bir süzgece alın.

(Elinizde peynir pıhtısını süzebilecek uygun kaplar olması gerekir. Uygun ebatlardaki plastik süzgeçleri bu iş için kullanabilirsiniz. Ancak, siz yine de çok fazla plastik ürün kullanmamaya dikkat edin.)

9- Peynir pıhtısını süzerken tülbent bez kullanın. Peynir altı suyu B vitamini açısından çok zengindir. Mümkünse atmayın. Yemeklerinizde, çorbalarınızda ve hamur işlerinizde kullanın. Hem çok faydalı hem de çok lezzetlidir. İçilmesinde de hiç bir sakınca yoktur. Pek çok sporcu gıdasında bu peynir suları kullanılır.

10- Oluşan peynir pıhtısını oda sıcaklığında 1 gün beklemeye alın. Bu arada pıhtı süzülmeye devam edecektir.

11- Bir gün bekleyen peynir pıhtısı sertleşecek, gözenekli bir yapıya kavuşacaktır.

12- Peyniri Rondo’dan geçirerek pirinç tanesi boyutuna kadar indirin. Eğer Rondo’nuz yoksa peynir kalıbını, elma soyar gibi ince şeritler halinde kesin.

(Peyniri haşlamak için tencere ve içine geçebilen süzgece ihtiyacınız olacaktır.)

13- Tencerenizi temiz su ile doldurun. 80-90 dereceye kadar ısıtın.

14- Rondadan geçirdiğiniz peyniri, ısınan suya atın.

15- Birkaç dakika içinde peynir erimeye başlar. Erimeye başlayınca tahta kaşıkla ara ara çevirin. Suda lastik kıvamına gelince tezgaha alın. Hamur halindeki peyniri birkaç kez üst üste katlayın. Tekrar tencerenize atıp, biraz daha erimesi için ısıtın işlemi tekrarlayın.

İlginizi Çekebilir:  Bal Hakkında Neleri Bilmeliyiz?

16- Peynir sertleşmeden tekrar dışarı alın ve şekil verin. Peynir soğumadan şekil vermeniz gerekir. Bu işlem sırasında tercih ederseniz peynirinizi tuzlayabilirsiniz.

17- İsterseniz sıcak kalıba yerleştirin. Buzdolabına koymayın, oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra kalıptan çıkarın

18- Kalıptan çıkarttıktan sonra tahtanın üzerine koyun. İlk gün, 1-2 saatte peynirinizi tersyüz edin. Peyniri, 1 gün sonra yemeye başlayabilirsiniz.

19- Peyniri bekleterek aromasını artırabilirsiniz. Bekletirseniz 3 gün boyunca her gün çevirin. Sonraki günlerde 3 günde bir çevirin. Bir hafta sonra peyniriniz sararıp kabuk yapmaya başlayacaktır. Tamamen sararıp biraz kabuk yaptıktan sonra dolabınıza koyabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🥛🥛🥛

✅ Karanfilli Portakal Çayı

Malzemelerimiz:

  • portakal,
  • zencefil,
  • karanfil,
  • yasemin çiçeği

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

Portakal, yüksek C vitamini içerdiği için kışın baş tacı meyvelerindendir. Ancak, kabuğunun ve içindeki beyaz maddenin de en az içi kadar önemli olduğunu bilinmelidir.

Ayrıca, portakal iç kabuğun beyaz maddesinde bulunan bir posa (pektin) bağırsak sağlığını olumlu etkiler, midede kıvam sağlayarak midenin boşalmasını geciktirir ve daha uzun süre tok kalınmasını sağlar.

Yapılışı: 

1- Portakal kabukları, 3 halka dilim zencefil, 10 adet karanfil ve bir tutam yasemin çiçeği kaynatılmış suda ağzı kapalı olarak 10-15 dakika demlenir.

2- Sabah, öğle ve gece yatmadan 40 dakika önce bir fincan içilir.

3- Tatlı bir tat isteyenler, içine 1 çay kaşığı çam balı ekleyebilir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😂😂😂

✅ Kuşburnu Çayı

Malzemelerimiz: 

  • kuşburnu meyveleri,
  • ekinezya,
  • kabuk tarçın,

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

Kuşburnu, yüksek oranda C vitamini içeriği sayesinde güçlü bir antioksidandır. Soğuk algınlığı, ateşli hastalıklar, mide-bağırsak hastalıkları ve zayıflamada da kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kış Aylarının Şifası Tarhananın Yapılışı

Yapılışı: 

1- Kuşburnu meyvelerini ağzı kapalı bir çaydanlıkta suda kaynatın.

2- Ocaktan alındıktan sonra içine ekinezya ve kabuk tarçın eklenip, ağzı kapalı olarak 10-15 dakika demlenir.

3- Sabah, öğle ve gece yatmadan 40 dakika önce bir fincan alınmalıdır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😂😂😂

** Önemlidir!

Bitki çaylarının tüketimi konusunda özellikle kronik hastalığı olan bireyler, hamileler ve alerjisi olan kişiler mutlaka doktora danışmalıdır.

Yazar

Yeni tarifler denemeyi seven, dünya mutfağına ilgi duyan bir galaktik dünya insanı. Patates diyarının efendisi...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol