Kapat

Fırında Kaşar Peynirli Mantar Graten Tarifi…

Anasayfa
Ana Yemek Fırında Kaşar Peynirli Mantar Graten Tarifi…

Fırında Kaşar Peynirli Mantar Graten Tarifi…

Mantar zehirlenmesi belirtilerinin mantarda bulunan zehrin niteliğine göre mantarın yenmesini takiben 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkmaktadır. Mantarın yenmesini takiben 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer-böbrek fonksiyon bozuklukları ve hatta ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri de görülebilmektedir.

Zehirlenme belirtileri görülmesi halinde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Panzehirler, Ulusal Zehir Danışma Merkezi tarafından hastanelerde kullanılmak üzere hazır bulundurulmaktadır.

Mantar zehirlenmelerinden korunmak için; doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarları tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Ancak, bu mantarların yetiştiği ortam itibarıyla bazı mikroorganizmalar mantarların üzerinde bulunabilir. Mikroorganizma bulaşmış mantarların çiğ olarak yenmesi sonucunda çok hafif mide ve bağırsak şikayetlerinin gelişebileceği de unutulmamalıdır. 

Fırında Kaşar Peynirli Mantar Graten Tarifi…

Porsiyon: 2-3 Kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 400 gram kültür mantarı,
  • 1 yemek kaşığı tereyağ,
  • 1 adet küçük boy limon,
  • yeteri kadar kaşar peyniri (rendelenmiş),
  • yeteri kadar kaya tuzu,

Yapılışı:

1- Önce, Kültür Mantarlarını nemli bir bez ile temizleyin ve tercih ederseniz kabuklarını da soyun.

2- Orta boy derin bir tencere içine, kabuklarını soyulan mantarları koyun ve üzerlerini geçecek kadar su dökün.

3- Mantarların kararmaması için, suyuna 1 adet küçük boy limon suyu ekleyerek, karıştırın. Mantarları yumuşayana kadar haşlayın.

4- Mantarlar yumuşadıktan sonra, suyunu süzerek ılımaya bırakın. Sonra, mantarları çok küçük olmayacak şekilde dilimleyin.

5- Diğer tarafta orta boy bir tava içine, tereyağını koyup, eritin. Yağın üzerine, dilimlenen mantarları ilave edin. Damak tadınıza göre tuz ekleyerek mantarları 2 dakika kadar kavurun.

İlginizi Çekebilir:  Enginar Dolması Nasıl Yapılır?

6- Daha sonra, kavrulan mantarları bir güveç içine alın. Mantarların üzerine, rendelenen kaşar peynirini serpiştirin ve yine üzerine küçük küçük parçalar halinde tereyağını ekleyin.

7- Hazırlanan Mantar Grateni, önceden 190 derecede ısıtılmış fırına verin. Yaklaşık 15 dakika boyunca üzeri kızarana kadar pişirin.

8- Mantar Graten piştikten sonra fırından çıkartın ve sıcak olarak servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Zehirli ve Yenen Mantarlar Hakkındaki Bazı Yanlış İnanışlar:

a) Zehirli veya yenen mantarlar ayrı ayrı topraklarda yetişir. Halbuki yenilebilir ve zehirli mantarlar yan yana yetişebilir ve çoğu zaman bunları birbirinden ayırt etmek zordur.

b) Mantar zehirli ise koparılınca iç kısmının rengi hemen mavileşir ya da hoş kokulu ve lezzetli olan ve şapkasından bir parça koparıldığında iç kısmının rengi değişmeyen mantarlar tehlikesizdir.

c) Mantar zehirli ise gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde gümüşün rengi kararır.

d) Bir diğer inanış ise zehirli mantarları salyangozların yemediği ve böceklerin yediği mantarların zehirsiz olduğu şeklindedir. Salyangoz veya böceklerin metabolizmaları ile insanların metabolizmalarının birbirinden farklı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Zehirli bir mantar olan Hypholoma fasciculare türü üzerinde beslenen sümüklü böcekleri görmek mümkündür. 

e) Çayırlarda yetişen mantarlar zehirsizdir. 

f) Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir.

g) Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.

h) Mantarın yanında veya yakınlarında demir varsa o mantar zehirlidir.

ı)  Mantara zehri yılanlar verir.

i)  Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.  Zehirli bileşiklerin çoğu ısıya dayanıklıdır ve pişirmekle, kaynatmakla veya kurutmakla mantarın zehirliliği ortadan kalkmaz. Bazı zehirli mantar türlerinin toksinleri sıcaklık uygulamasından etkilenip bozulabilir. Ancak bunu genelleştirmek mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir:  Topalak Çorbası

k) Mantarı yoğurt ile birlikte veya ayran içinde bekletip yemek zehirlenmeyi önler.

l) Zehirli mantarların kokuları ve tatları çok kötüdür. Bu da doğru bir kanı değildir. Çoğu zehirli mantarın tatları ve kokuları güzeldir. 

Kısacası yukarıda belirtilen inanış ve görüşlerin hiçbir bilimsel olarak geçerliliği yoktur ve bunlara güvenerek mantar toplamak ve tüketmek sakıncalı ve tehlikelidir.  

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

Lütfen Dikkat !!!!!

Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz. net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.