Süzme Yoğurt ve Yapılışı

✅ Süzme Yoğurt ve Yapılışı

Torbalara konularak suyunun süzülmesi sonucu elde edilen koyu kıvamlı yoğurda verilen addır.

🌱 Yoğurt mayalamak için taze, güvenilir bir yerden alınan temiz bir çiğ süt temin etmeliyiz. Sütü havalandırarak güzelce kaynatın. Tam yağlı bir süt olursa, lezzeti daha güzel ve yoğun kıvamlı olacaktır.

🌱 Sonra, sütü oda sıcaklığında ılımaya bırakın. Parmağımızı sütün içerisine daldırdığımızda yakmayacak sıcaklıkta ise, yoğurdu mayalama zamanı gelmiş demektir.

Sütten bir kepçe kadar alın ve bir kaseye aktarın. İçerisine yoğurt mayanızı koyup güzelce çırpın. Sonra, azar azar olarak sütün içerisine ilave edip, bir yandan da karıştırın. Mayalanma işlemi için mayalanan kabın kapağını kapatın. Havlular ile etrafını güzelce sarıp mayalandırın. Mayalandıktan sonra buzdolabında soğutun.

🌱 Yoğurt soğuduktan sonra ya da hafif ekşidikten sonra süzme yoğurt yapımına başlayın. Yoğurdun daha uzun süre dayanması ve lezzetli olması için içerisine tuz ilave edilmeli. 1 kilo yoğurda 1,5 çay kaşığı kadar tuz ilavesi yeterlidir. Damak zevkinize göre tuz miktarını arttırabilirsiniz

🌱 Sonra, yoğurdu tertemiz bir tülbente üzerine aktarın. Dilerseniz, genişçe bir süzgeç içerisine kağıt havlu koyarak da süzdürme işlemini yapın. 4-5 kat kağıt havlu yeterli olur. Ancak, en doğru süzme yöntemi tülbent kullanmaktır.

🌱 Yoğurdun altına tabak ya da kap koyup, yüksek bir yere bağlayın. Ardından tüm suları süzülene kadar süzdürmeye devam edin.

🌱 Peynir gibi koyu kıvamlı ve şekilli olması için, tamamen süzdürdükten sonra üzerine birkaç tane ağırlık koyarak 1-2 saat kadar bekletin.

🌱 Tamamen süzülünce bir kaba ya da tabağa alıp kullanabilirsiniz. Kapların içerisinde, ağzı kapalı bir şekilde 1-1,5 hafta kadar tazeliğini koruyabilir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

İlginizi Çekebilir:  Koyu Beyazlıkta Beşamel Sos
✅ Yoğurt Faydalı mı?

🌱 Her açıdan ev yapımı olan yoğurt ile hazır yoğurt arasında farklılıklar vardır. Bunun sebebi ise hazır yoğurdun içerisinde bulunan katkı maddeleridir.

🌱 Yoğurt zaten faydalı bir üründür. Ev yoğurdunda bu faydaları daha iyi görürsünüz.

1- Mide ve bağırsak sağlığını korumaktadır. Evde yapılan yoğurdun içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmaz.

2- Ev yapımı yoğurt, hazır yoğurtlara göre kişilerin sinir sistemini düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Özellikle korktuğunuz ya da stresli olduğunuz zamanlar yoğurt yemeniz halinde bu stresin geçmesine katkı sağladığını kolaylıkla kendiniz daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

3- Diş ve kemik sağlığını güçlendirmektedir.

4- Kolesterol düzenleyici etkisi vardır.

5- Vücudun yağ yakmasına büyük oranda yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok