Kapat

Arap Kızı Elmalı Kek

Anasayfa
Tatlı Arap Kızı Elmalı Kek

Arap kızı elması, hem kolay bulunabilir olması, hem de ekonomik bir meyve olması açısından dünya üzerinde en çok tüketilen meyvelerin başında yer almaktadır. Tatlı ve ekşi bir çok türü ile tüketicilerin damak tadına hitap etmesinin yanı sıra, Alzheimer gibi ciddi bir hastalıktan insan bünyesini korumak gibi muhteşem bir etkisi vardır.

Malzemelerimiz: (10-12 kişilik)

Elma ezmesi için:

 • 2 kilo kırmızı elma (tercihen Arap kızı),

Kek için:

 • 2 su bardağı un,
 • 4 adet büyük boy oda sıcaklığında yumurta,
 • 200 gram oda sıcaklığında tereyağı,
 • 2 çay kaşığı kabartma tozu,
 • 1/2 çay kaşığı karbonat,
 • 1,5 su bardağı şeker,
 • 1 çay kaşığı toz tarçın,
 • 1/4 çay kaşığı toz yenibahar,
 • 1.5 su bardağı elma ezmesi,
 • 1/4 çay kaşığı ince deniz tuzu,
 • 1 yemek kaşığı pudra şekeri (üzeri için),

Yapılışı:

1- Elma ezmesi için; elmaları soyun ve dörde kesin. Çekirdeklerini ve saplarını oyup atın. Kestane büyüklüğünde parçalar halinde doğrayın ve yağlı pişirme kağıdı serili fırın tepsisine, düz bir katman halinde serin.

2- Tepsiyi, önceden 180 derecede ısıtılan fırının orta katına yerleştirin ve 30 dakika pişince bir spatula yardımı ile elmaları karıştırıp, 1 saat pişirin. Sonra, tepsiyi fırından alın ve fırının derecesini 150 dereceye düşürün.

3- Elmaların bir miktarı yağlı pişirme kağıdına yapışabilir. Bir spatula yardımı ile sıyırarak bir kaba aktarın ve tercihen el blenderi yardımıyla, pürüzsüz kıvamda bir püre haline getirin.

4- Püreyi yağlı kağıt serilmemiş bir fırın tepsisine aktarıp, spatulayla düzleyin ve 150 derecedeki fırına verip, her 15 dakikada üstteki katmanın kabuk bağlamasını engellemek için, karıştırmak suretiyle 1 saat boyunca pişirin. 

(Fırın tepsisinin büyüklüğü pişirme süresini etkileyecektir. Daha büyük bir tepsi kullanıldığında, elma püresi daha geniş bir alana yayılacak, dolayısıyla suyu daha çabuk uçacak ve pişme süresi de kısalacaktır.)

5- Tepsiyi fırından alın ve fırının derecesini 180’e çıkartın. Elma ezmesini spatula ile sıyırarak bir kaba aktarın ve oda sıcaklığına gelene kadar soğumaya bırakın.

İlginizi Çekebilir:  Çikolata Kaplı Çıtır Atıştırmalık

(Soğumanın sonunda, elma ezmesinin bir miktarının tepsinin kenarlarına yapışması normaldir. Yaklaşık 400-450 gram elma ezmeniz olacaktır. Bize tarif için gerekli olan miktar, 390 gram (1,5 su bardağı) dır.)

6- Keki hazırlamak için: 2.5 litre hacmindeki ve 25 cm çapındaki Bundt tipi bir kek kalıbını az miktarda tereyağı ile yağlayıp, unlayın.

7- Bir kapta; unu, kabartma tozunu, karbonatı ve tuzu karıştırıp bir kenara ayırın.

8- Tereyağını, mikser yardımıyla orta hızda 2 dakika boyunca çırpın. Şekeri, tarçını ve yenibaharı ilave ederek 3 dakika daha çırpın.

9- Yumurtaları teker teker ekleyin ve her ekleme sonrasında 1’er dakika boyunca çırpın. Oda sıcaklığındaki elma ezmesini içine ekleyip, 1 dakika kadar daha çırpın.

10- Mikseri durdurun ve hazırlanan unlu karışımı kabın içine eleyin ve sadece un parçaları kaybolana kadar mikserin en düşük hızında karıştırın. Oldukça koyu kıvamda bir kek harcı olacaktır.

11- Kek harcını, yağlanan kek kalıbına sıyırarak aktarın, spatulayla üzerini düzeltin ve sonra fırının orta katında, tel bir ızgaranın üzerinde, (ortasına batıracağınız bir kürdan, kuru çıkana kadar), 45-50 dakika kadar pişirin.

12- Kek kalıbını fırından alın ve 30 dakika soğumaya bırakın. Sonra, servis tabağına ters çevirin. Servisini yapmadan hemen önce, üzerine pudra şekerini eleyin. Afiyet olsun…