Kapat

Tarçınlı Arap Kızı Elmalı Kek….

Anasayfa
Hamur İşi Tarçınlı Arap Kızı Elmalı Kek….

Tarçınlı Arap Kızı Elmalı Kek….

Arap Kızı Elması, hem kolay bulunabilir olması, hem de ekonomik bir meyve olması açısından dünya üzerinde en çok tüketilen meyvelerin başında yer almaktadır. Tatlı ve ekşi bir çok türü ile tüketicilerin damak tadına hitap etmesinin yanı sıra, Alzheimer gibi ciddi bir hastalıktan insan bünyesini korumak gibi muhteşem bir etkisi vardır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😋😋😋

Porsiyon: 10-12 kişilik,

Malzemelerimiz:

Elma Ezmesi için:

 • 2 kilo kırmızı Arap Kızı Elması,

Kek için:

 • 2 su bardağı un,
 • 1.5 su bardağı Arap Kızı Elması ezmesi,
 • 4 adet büyük boy oda sıcaklığında yumurta,
 • 200 gram oda sıcaklığında tereyağı,
 • 2 çay kaşığı kabartma tozu,
 • ½ çay kaşığı karbonat,
 • 1,5 su bardağı şeker,
 • 1 çay kaşığı toz tarçın,
 • ¼ çay kaşığı toz yenibahar,
 • 1 yemek kaşığı pudra şekeri (üzeri için),
 • ¼ çay kaşığı ince deniz tuzu,

Yapılışı:

1- Elma ezmesi için; elmaları soyun ve dört parçaya ayırın. Çekirdeklerini ve saplarını oyup, atın. Kestane büyüklüğünde parçalar halinde doğrayın ve yağlı pişirme kağıdı serili fırın tepsisine, düz bir katman halinde serin.

2- Tepsiyi, önceden 180 derecede ısıtılan fırının orta katına yerleştirin ve 30 dakika pişince bir spatula yardımı ile elmaları karıştırıp, 1 saat pişirin. Sonra, tepsiyi fırından alın ve fırının derecesini 150 dereceye düşürün.

3- Elmaların bir miktarı yağlı pişirme kağıdına yapışabilir. Bir spatula yardımı ile sıyırarak bir kaba aktarın ve tercihen el blenderi yardımıyla, pürüzsüz kıvamda bir püre haline getirin.

4- Püreyi yağlı kağıt serilmemiş bir fırın tepsisine aktarıp, spatulayla düzleyin ve 150 derecedeki fırına verip, her 15 dakikada üstteki katmanın kabuk bağlamasını engellemek için, karıştırmak suretiyle 1 saat boyunca pişirin. 

İlginizi Çekebilir:  Hatay'ın Kahvaltı Tatlarından Sürk Peyniri Tarifi...

(Fırın tepsisinin büyüklüğü pişirme süresini etkileyecektir. Daha büyük bir tepsi kullanıldığında, elma püresi daha geniş bir alana yayılacak, dolayısıyla suyu daha çabuk uçacak ve pişme süresi de kısalacaktır.)

5- Tepsiyi fırından alın ve fırının derecesini 180’e çıkartın. Elma ezmesini, spatula ile sıyırarak bir kaba aktarın ve oda sıcaklığına gelene kadar soğumaya bırakın.

(Soğumanın sonunda, elma ezmesinin bir miktarının tepsinin kenarlarına yapışması normaldir. Yaklaşık 400-450 gram elma ezmeniz olacaktır. Bize tarif için gerekli olan miktar, 390 gram (1,5 su bardağı) dır.)

6- Keki hazırlamak için: 2.5 litre hacmindeki ve 25 cm çapındaki Bundt tipi bir kek kalıbını az miktarda tereyağı ile yağlayıp, unlayın.

7- Bir kapta; unu, kabartma tozunu, karbonatı ve tuzu karıştırıp bir kenara ayırın.

8- Tereyağını, mikser yardımıyla orta hızda 2 dakika boyunca çırpın. Şekeri, tarçını ve yenibaharı ilave ederek 3 dakika daha çırpın.

9- Yumurtaları teker teker ekleyin ve her ekleme sonrasında 1’er dakika boyunca çırpın. Oda sıcaklığındaki elma ezmesini içine ekleyip, 1 dakika kadar daha çırpın.

10- Mikseri durdurun ve hazırlanan unlu karışımı kabın içine eleyin ve sadece un parçaları kaybolana kadar mikserin en düşük hızında karıştırın. Oldukça koyu kıvamda bir kek harcı olacaktır.

11- Kek harcını, yağlanan kek kalıbına sıyırarak aktarın, spatulayla üzerini düzeltin ve sonra fırının orta katında, tel bir ızgaranın üzerinde, (ortasına batıracağınız bir kürdan, kuru çıkana kadar), 45-50 dakika kadar pişirin.

12- Kek kalıbını fırından alın ve 30 dakika soğumaya bırakın. Sonra, servis tabağına ters çevirin. Servisini yapmadan hemen önce, üzerine pudra şekerini eleyin.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Baharatları Nasıl Saklamalıyız? Baharatlar Bozulur mu?

Kısaca söylemek gerekirse, baharatlar da mutfağımızdaki diğer tüm yiyecek ve besin maddeleri gibi bozulurlar.

Çoğumuzun aklına zaman zaman baharatlar bozulur mu sorusu gelir. Özellikle, sadece bazı tariflerde kullandığımız, her zaman kullanmadığımız ve baharatlığımızda uzun süre kalan, uzun süre gözümüzden kaçan baharat kavanozları zaman zaman kafamızda soru işaretleri doğurur.

İlginizi Çekebilir:  Etli Kulak Çorbası....
Baharatların bozulduğu nasıl anlaşılır?

1- Baharatların bozulması genellikle tadı ve kokusunun gitmesi şeklinde olur.

2- Baharat kullanmanın temel amacı yemeklere lezzet ve koku katmak olduğundan, bu seviyeye gelmiş baharatın kullanım tarihinin geçtiğini kabul etmek daha doğru olacaktır.

3- Baharatların, koku ve tatlarını kaybettikleri noktada, sağlıklı bileşenlerini de kaybetmiş oldukları hiç şüphesizdir.

4- Baharatların topaklanması durumu ve renginin değişmesi bozulup bozulmadıklarını anlamanın bir diğer yoludur.

Baharatlar ne kadar süre dayanır?

1- Baharatların ideal kullanım süresi 1 yıldır.

2- Bununla birlikte düzgün saklama koşullarında bu süre 2 yıla kadar çıkarılabilir.

3- Baharatların dayanma sürelerini hesaplamak ve takip edebilmek için ilk aldığınızda üzerine aldığımız tarihi not ediniz.

4- Toz biber, pul biber, köri, dolma baharı, kimyon gibi sıcaklıktan çok hızlı etkilenebilen baharatlar olup, bunları buzdolabında saklamayı tercih edin.

5- Böylece saklama sürelerini uzatmış oluruz. Bunun için ağzı sıkıca kapanan kavanozları kullanın.

6- Tüm bunlarla birlikte, baharatları uzun süre kullanmanın en doğrusu baharatları taze olarak satın almaktır.

7- Güvenilir bir satıcı baharatların dayanma sürelerini bilir, alım ve satım miktarlarını ona göre ayarlar, saklama ve satış koşullarını en uygun şekilde sağlar.

8- Baharatları doğru saklamanın kuralı, hem evde son tüketici için hem de satış ve sergileme esnasında, nemsiz, kuru ve ışık almayacak şekilde tutmaktır.

9- Bu nedenle açıkta satılan, güneş ışığına ve sürekli havaya maruz kalan baharatlar satın alınmamalı. Çünkü bu şekildeki ürünlerin, daha mutfağınıza ulaşmadan bayatlamaya başlamış olmaları kuvvetle muhtemeldir.

Baharatlar nasıl saklanır?

1- Evde baharatları saklamak için de, kalorifer ve sıcak su borusu gibi ısı değişimlerinin olabildiği noktalardan uzak, sürekli açılıp kapanmayan, içine ışık almayan bir dolabı tercih edilmeli.

İlginizi Çekebilir:  Çok Kolay ve Pratik Çikolatalı ve Sütlü Tatlı...

2- Kullanım kolaylığı sağladığı için baharatları ocağın çevresinde koymak genellikle çok sık rastlanan bir tercihtir. Ancak ısı değişiminden kaçınmak gerektiği için, bu yöntem doğru değildir.

3- Kullanımının sık olan, sürekli pişirilen yemeklerde kullanılan ve baharat kavanozlarının bir iki haftada bir boşalıp yeniden doldurulan baharatlar için kısmen kabul edilebilir.

4- Ağzı tam kapanmayan plastik poşetler yerine, ağzı sıkı sıkı kapanan ve hava almayan cam kavanozları seçmek, baharatların dayanma süresini artıracaktır.

5- Eğer baharatlar tezgah üzerinde tutulacaksa, cam kavanozlar yerine içine ışık almayan, kapalı porselen kapları kullanmamız daha doğru olacaktır.

6- Baharatları kullanırken de, direkt kavanozdan tencereye boşaltmamak önemlidir. Çünkü bu durumda, baharatlar tencereden gelen buharı içine çekerek, nemlenme nedeniyle bozulması daha çabuk olacaktır.

7- Son olarak, baharatları toz şeklinde değil, tane şeklinde almayı deneyin. Kullanmak istediğimizde zaman kendiniz öğütün. Örneğin, karabiberi tane halinde alabiliriz. Zencefil, zerdeçal, tarçın gibi baharatları, kök veya kabuk şeklinde alıp, küçük bir rende ile rendeleyerek kullanabiliriz.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…