Kapat

Yenibahar Soslu Tavuk Tarifi…

Anasayfa
Et-Balık Yenibahar Soslu Tavuk Tarifi…

Yenibahar Soslu Tavuk Tarifi…

Tavuk etine, yenibahar baharatı daha iyi yakışıyor. Bu güzel baharatın salça, zeytinyağı ve sarımsakla birleşiminden tavuk yemeklerine çok yakışan bir sos ortaya çıkıyor. Sağlıklı ve mutlu günleriniz olması dileğiyle… Afiyet olsun…😄😄😄

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 1 kilo sotelik kesilmiş tavuk eti,
  • 1 çorba kaşığı biber salçası,
  • 4 çorba kaşığı zeytinyağı,
  • 3 diş dövülmüş sarımsak,
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı biber,
  • 1 çay kaşığı dolusu yenibahar,
  • 1 çay kaşığı karabiber,
  • yeteri kadar kaya tuzu,

Yapılışı:

1- Sosu için; derin ve büyük bir kapta (kap, sote tavuk parçalarını içine alacak büyüklükte olmalı), salçayı zeytinyağı ile karıştırarak iyice ezin ve mümkün olduğu kadar pürüzsüz bir kıvam verin.

2- Sonra, içine baharatları ve sarımsak ile tuzunu ekleyerek iyice karıştırın.

3- Sote kesilen tavuk parçalarını sos kasesine alıp, karıştırın ve parçaların tümünün sosa bulanmasını sağlayın.

4- Kabın üzerini strech filmle kapatıp, buzdolabında en az birkaç saat (bu işlem bir gün öncesinden yapılırsa daha iyi olur) bekletin.

5- Soslu tavuk parçalarını buzdolabından çıkartıp, yayvan bir tencereye alın ve önce yüksek, sonra orta ateşte pişirin. Pişirirken tavukları arada bir çevirin.

6- Pişen tavuk etini, bulgur pilavı veya erişte makarna yanında servisinizi yapın. Afiyet olsun…😄😄😄


Unutmayın:

Bu tarifi daha az miktarda tavuk eti ile yapacaksanız, biber salçası ile zeytinyağı miktarını ona göre ayarlamalısınız. Afiyet olsun…

Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karabiber; Piperaceae ailesinden gelen, genellikle baharat için kurutulan ve çiçek açan bir asma türüdür. Taze ve tamamen olgunlaştığında, büyüklüğü yaklaşık olarak 5 mm’dir ve koyu kırmızıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-594.png

Karabiber biberin yeşil, olgunlaşmamış demetlerinden üretilir. Baharatın taneleri hem temizlemek hem de kurumaya hazırlamak için sıcak suda biraz pişirilir.

İlginizi Çekebilir:  Yapması Kolay, Tadı Olay: Ton Balıklı Makarna
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-588.png

Isı sayesinde biberin hücre duvarları yırtılmakta ve kurutma sırasında esmerleşme enzimlerinin çalışmasını sağlamaktadır. Taneler güneş ısıyla veya makinede birkaç gün boyunca kurutulur ve bu sırada tohum etrafındaki biber derisi büzülür ve ince, buruşuk siyah şekilde kararır.

Karabiber Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kış aylarında özellikle sık olarak kullanılan baharatlardan olan karabiber toz veya tane olarak kullanılabilir. Keskin tadını ve acı oluşunu dengeli kullanmak gerekir. Az bir miktarda kullanmanız bile yemeğinizi lezzetlendirmeye yetecektir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-587.png

Karabiber Faydaları

Mide ve pankreasın salgısını artırır, hazmı kolaylaştırır, şekeri düşürür. Kansızlığı gidermede ve iştah açmada etkendir. Enerji verir, sinirleri kuvvetlendirir.

Karabiber tüketimi sindirimi geliştirerek midedeki hidroklorik asit salgısını artırır ve sindirimi kolaylaştırır. İshal, kabızlık ve kolik gibi bağırsak sorunlarına oldukça iyi gelir.

Bu baharat sadece faydalı bir lezzet veren bir baharat değil, aynı zamanda mineral ve besin kaynağıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-590.png

Karabiber ayrıca bağırsak gazı oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve diyete eklendiğinde terlemeyi ve idrara çıkmayı sağlar. İyi bir sindirim ile kilo kaybına yardımcı olur, vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar ve ciddi gastrointestinal rahatsızlıkları önler.

Soğuk algınlığını gibi üşütmeye dayalı hastalıklarda çorbalarınızda, yemeklerinizde hatta soğuk algınlığı için tükettiğiniz çaylarınıza bile karabiber öğütücü ile baharatı çekerek ekleyebilirsiniz. Bu sayede antibiyotik etkisi oluşturacaktır ve hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-591.png

Karabiberdeki Vitaminler

Sıcak iklimlerde yetişen karabiber meyvesinin aynı zamanda beyaz olanı da vardır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Güçlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun ihtiyacı olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Karabiber içindeki vitaminler oldukça fazla sayıdadır.

Karabiber Zararları

1- Karabiber oldukça acı bir baharattır. Bu yüzden midede yanma hissi oluşturabilir. Yemeklerde fazla kullanılması midede yanmalara neden olabilmektedir. Ancak bu yanma hissi geçici bir etkidir.

İlginizi Çekebilir:  Elazığ Mutfağından Fırında Tepsi Balcanı Tarifi....
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-592.png

2- Yan etkiler arasında ölüm de olabilir ancak bu çok nadir karşılaşılan durumlardan biridir. Karabiber doğrudan tüketildiğinde özellikle çocuklar tarafından solunduğunda akciğerlere kaçabilir.

3- Akciğerlere kaçması sonucu ölüme neden olması karabiber zararları arasında en tehlikeli olanıdır. Bu nedenle tek başına değil mutlaka gıdalar ile karıştırılarak tüketilmelidir.

4- Bu baharat gözlerde ve deride yanmaya neden olabilir. Karabiber gözlere veya deriye temas etmesi her ikisi üzerinde de yanmalara kızarıklıklara yol açabilir.

5- Deride kaşıntı, kızarıklık yapabilir. Ayrıca şişme oluşması da karabiber zararları arasındadır. Bu baharattan bazı hastalıklarda uzak durulması gerekir. Örneğin Siklosporin A, kolinerji ve sitokrom tarzı hastalıkları bulunan kişilerin karabiber tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-593.png

Mutfakta Kullanım Alanları:

Salçalı yemeklerde, pilavlarda, sebze yemeklerinde, beşamel sos vb. birçok yemekte tane veya karabiber değirmeni ile çekerek toz halde kullanabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-595.png