Kapat

Hatay Mutfağı Lezzetlerinden Carra Peyniri….

Anasayfa
Kahvaltı Hatay Mutfağı Lezzetlerinden Carra Peyniri….

Hatay Mutfağı Lezzetlerinden Carra Peyniri….

Hatay Mutfağına özgü Carra (cara) Peyniri, saf inek sütü ile hazırlanmış taze tuzsuz peynir, taze çökelek ve çörek otu ile yapılmaktadır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Malzemelerimiz:

  • 1 kilo taze tuzsuz peynir,
  • 1 kilo taze tuzsuz çökelek,
  • yeteri kadar çörek otu,
  • 1 adet sırlı testi (yörede, Carra denilir)

Yapılışı:

🌱 Taze inek sütünden yapılmış peynirler, ilk önce kibrit kutusu büyüklüğünden biraz daha büyük parçalara kesilerek bol tuzlanır ve suyunu bırakması için 1-2 gün bekletilir.

🌱 Daha sonra, peynir ve çökeleğe ayrı ayrı  çörek otu karıştırılır.

🌱 Yörede ‘CARRA’ adıyla bilinen “Sırlı Testi” lerin içine önce biraz tuz, sonra biraz çörek otuyla harmanlanmış taze çökelek, el yordamıyla yumruk şeklinde sıkıca testi içerisine hava almayacak şekilde bastırılır.

🌱 Sonra, yine arkasından çörek otuyla harmanlanmış taze tuzsuz peynir ilave edilerek bastırılır. Bu işlem, testinin ağzı dolana kadar ve hava almayacak şekilde sıkıca bastırılarak sırasıyla yapılır.

🌱 Doldurulan testiler ters çevrilerek, içerisindeki taze tuzsuz peynirin ve taze çökeleğin suyunun tamamen süzülmesi için 4-5 gün beklemeye bırakılır.

🌱 En sonunda testiler toprak altında, kesinlikle hava almayacak şekilde gömülür ve en az 8-10 ay bekletilmeye bırakılır.

🌱 Carra Peyniri (testi peyniri de denilmekte) 8-10 ay bekletildikten sonra çıkarılıp, tüketimi için servisi yapılır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

İlginizi Çekebilir:  Süzme Yoğurtlu Mısır Unlu Poğaça....