Kapat

Mayadan Gelen Mucize Kefir

Anasayfa
İçecek Mayadan Gelen Mucize Kefir

Sütün, şüphesiz en güzel ve yararlı hallerinden biri olan kefir, bizlere geçmiş yıllarda Kafkaslar’dan gelen, keçi, inek, koyun sütünden yapılabilen fermente edilmiş ekşimsi bir içecektir. Tadı ve görünüşü ayranı andıran bu içeceğin faydaları çoktur. Kefirin sürekli duyduğumuz faydalarının nedeni, iyi olarak adlandırılan ve sindirime yardımcı dost bakterileri içermesidir. Ayrıca vitamin ve mineral bakımından da çok zengin olmasıdır.

En büyük faydası, Probiyotik bir içecek olması nedeniyle sindirimi kolaylaştırmasıdır. Çocuklardan yaşlılara kadar herkesin içmesi gereken bu içeceğin birçok faydaları vardır.

Yetişkin insanlarda zamanı olmayan bu mucize içeceğin günde en fazla 2 bardak içilmesi uygun görülüyor. Yetişme çağındaki çocuklarda ise gece yatmadan kullanılabilir.

Kefirin Saymakla Bitmeyen Faydaları?

 • İçinde bulunan yararlı bakteriler sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakların düzenli çalışmasına katkı sağlar. İçinde yer alan vitamin, mineral ve proteinlerle bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. Hastalığa yol açan mikroorganizmalara, bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı vücudu korur.
 • Kalsiyum, “B” ve “K” vitaminleri, protein bakımından oldukça zengindir, kemikleri güçlendirir. Kansızlığı önler.
 • Kabızlık ve hazımsızlık sorununu çözer ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan basıncını düzenlediği için kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Mideyi korur ve böbrek ve pankreas hastalıklarına iyi gelir.
 • Yüksek şekeri düşürdüğü için şeker hastalarına da tavsiye edilir.
 • Çocukların büyüme çağında kemik gelişimine katkı sağlar. Diş çürümesini engeller, bebeklerde diş oluşumuna katkı sağlar. 
 • Cildi korur, parlak görünmesini sağlar. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 • Alerjiye karşı direnç oluşturur.
 • İçinde yer alan vitamin, mineral ve proteinlerle bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. Hastalığa yol açan mikro organizmalara, bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı vücudu korur.
 • Tansiyonu ve kolesterolü düzenleyen kefir damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Kalp hastalıklarını büyük oranda engelleyerek kalp sağlığının korunmasına destek olur.
 • Kefir, antibiyotik sonrası bozulan vücut dengesini korur ve iyi bakterilerin vücutta kalmasını sağlar.
İlginizi Çekebilir:  Baş Biber Nedir? Nerede Kullanılır?

UYARI: Kefirin faydaları saymakla bitmez. Her gıdada olduğu gibi kefiri de aşırı tüketmek sakıncalı olabilir. Eğer bir rahatsızlığınız ya da alerjiniz varsa kefir tüketimi konusunda doktorunuza danışmayı kesinlikle ihmal etmeyiniz.

Yoğurttan Farkı Var mı?

Kefir fermente edilmiş, tadı ekşi, kıvam bakımından koyu bir süttür. Ancak sütten farkı içinde probiyotik bakterilerin bulunması ve laktoz alerjisi olanlar da kefiri tüketebilir.

Yoğurt ile kefir arasındaki fark ise; kefirin daha fazla yararlı bakteri içermesi ve böylelikle yararlı bakterilerin vücuda direkt alınmasıdır. Kefir yoğurda göre daha sıvı ve tadı daha ekşimsidir.

Evde Nasıl Yapalım?

Son derece yararlı olan bu içeceği evde yapmak da çok kolay. Evde kolay kefir yapımı için:

Malzemelerimiz:

 • 1 litre süt (çiğ inek, koyun, keçi sütü),
 • 35-40 gram kefir mayası,
 • plastik süzgeç (metal hiçbir malzeme kullanılmaz),
 • cam kavanoz,

Yapılışı:

1- Çiğ sütü kaynatın ve soğumaya bırakın.

2- Üzerinde oluşan kaymağı alın ve kavanoza doldurun.

3- Soğuyan süt 20-25 dereceye geldiğinde, içine kefir mayasını ilave edin.

4- Kavanozun ağzını, toz girmeyecek fakat hava alacak şekilde ve dokuması sık olmayan temiz bir bezle veya peçete ile kapatın.

5- Kavanozu 20-25 derecede kalacağı bir yerde bekletin ve şayet hava soğuk ise bezle sarın.

6- Sonra, 20-24 saat kadar kadar sütün pıhtılaşmasını bekleyin.

7- Süt pıhtılaştığı zaman kefir olmuş demektir.

8- Olgunlaşması için bir gece daha bekletin.

9- Sonra, kefiri plastik süzgeçle süzün.

10- Süzülen kefir, içilmeye hazır demektir.

11- Kefir 2 gün kadar buzdolabında bekletilebilir. Afiyet olsun..

Bilgi: Kefir diğer süt ürünleri gibi çabuk bozulur. Bu nedenle hızlı tüketmeliyiz. Yaptığımız veya satın aldığımız kefiri mutlaka buzdolabında veya soğuk bir yerde saklamalıyız. Bozulan veya bozuk şüphesi dahi olan kefir asla tüketilmez ve atılması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Çörekotu Baharatı

Özel Önemli Not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler, tarifler yalnızca genel bilgilendirme amaçlı olup, zamanla geçerliliğini yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz ve tutamaz. Bu nedenle, besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.