Kapat

Kekikli İstiridye Kokoreç…

Anasayfa
Kahvaltı Kekikli İstiridye Kokoreç…

Kekikli İstiridye Kokoreç…

İstiridye mantarı; besin değerleri olarak kırmızı ete eş değer bir mantar türüdür ve yüksek miktarda B vitaminleri içermektedir. Karbonhidrat ve yağ oranı düşük olduğundan, başta kalp hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıklarda tavsiye edilir.

İçinde az miktarda şeker ve yağ bulunması nedeniyle, 100 gram mantar yendiği zaman enerji değeri ancak 20-40 kaloridir. Bu da zayıflamak isteyen kişiler için mantarları ideal bir gıda niteliğine sokmaktadır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Porsiyon: 4 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • ½ kilo istiridye mantarı,
  • ½ çay bardağı sıvı yağ,
  • 2 çay kaşığı kekik,
  • 1 çay kaşığı acı kırmızı pul/toz biber, 
  • 1 çay kaşığı tuz,

Yapılışı:

1- Temizlenip incecik kıyılan mantarları tavada sıvı yağın içinde tuz, kırmızı biber ve kekik ile soteleyin.

2- Sotelenen mantarı; isterseniz ekmek arası, isterseniz de tabakta porsiyon olarak servisini yapın. 

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Zehirli ve Yenen Mantarlar Hakkındaki Bazı Yanlış İnanışlar:

1- Zehirli veya yenen mantarlar ayrı ayrı topraklarda yetişir. Halbuki yenilebilir ve zehirli mantarlar yan yana yetişebilir ve çoğu zaman bunları birbirinden ayırt etmek oldukça zordur.

2- Mantar zehirli ise koparılınca iç kısmının rengi hemen mavileşir ya da hoş kokulu ve lezzetli olan ve şapkasından bir parça koparıldığında iç kısmının rengi değişmeyen mantarlar tehlikesizdir.

3- Mantar zehirli ise gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde gümüşün rengi kararır.

4- Bir diğer inanış ise zehirli mantarları salyangozların yemediği ve böceklerin yediği mantarların zehirsiz olduğu şeklindedir. Salyangoz veya böceklerin metabolizmaları ile insanların metabolizmalarının birbirinden farklı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Zehirli bir mantar olan Hypholoma fasciculare türü üzerinde beslenen sümüklü böcekleri görmek mümkündür. 

İlginizi Çekebilir:  Cevizli ve Baharatlı Kek

5- Çayırlarda yetişen mantarlar zehirsizdir. 

6- Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir.

7- Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.

8- Mantarın yanında veya yakınlarında demir varsa o mantar zehirlidir.

9- Mantara zehri yılanlar verir.

10- Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.  Zehirli bileşiklerin çoğu ısıya dayanıklıdır ve pişirmekle, kaynatmakla veya kurutmakla mantarın zehirliliği ortadan kalkmaz. Bazı zehirli mantar türlerinin toksinleri sıcaklık uygulamasından etkilenip bozulabilir. Ancak bunu genelleştirmek mümkün değildir.

11- Mantarı yoğurt ile birlikte veya ayran içinde bekletip yemek zehirlenmeyi önler.

12- Zehirli mantarların kokuları ve tatları çok kötüdür. Bu da doğru bir kanı değildir. Çoğu zehirli mantarın tatları ve kokuları güzeldir. 

Kısacası yukarıda belirtilen inanış ve görüşlerin hiçbir bilimsel olarak geçerliliği yoktur ve bunlara güvenerek mantar toplamak ve tüketmek sakıncalı ve tehlikelidir.  

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

Lütfen Dikkat !!!!!

Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz. net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Fırında Boşnak Böreğini Nasıl Yapalım?

Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.