Çam Mantarı Nerede Yetişir?

✅ Çam Mantarı Nerede Yetişir?

Ülkemizde Mızrap Mantarı, Susuzluk Mantarı gibi isimlerle de bilinen “Çam Mantarı” sonbahar aylarında adından da anlaşılacağı gibi genellikle çam ağaçlarının olduğu alanlarda bulunur. 

✅ Çam Mantarının Özellikleri Nelerdir?

1- Koyu kahverengi bir mantar olup, şapka büyüklüğü 1-4 cm. çapındadır.

2- Sap uzunluğu, 3-7 cm arasındadır. 

3- Besin değeri yüksek mantar çeşitleri arasında yer alır.

4- Protein ve demir açısından zengindir. İnsan vücudunun ihtiyacı olan kalsiyum, potasyum, sodyum gibi mineralleri de içerir.

✅ Çam Mantarı Nerelerde Yetişir?

🌱 Adından da anlaşılacağı üzere, çam ağacı köklerinde veya çamlık alanlarda yetişir. Çam ağacı haricinde, sedir ağacı köklerinde de bulunabilir.

🌱 Ülkemizde bol bulunan bir mantar türü değildir. Bu nedenle diğer mantarlarla karıştırma ihtimaliniz daha yüksek olup çam mantarı toplarken çok dikkatli olmak gereklidir. 

🌱 Çam mantarı, Kanada, Norveç, Japonya, Kore, Çin ve Estonya gibi ülkelerde bol bulunmakta ve marketlerde en fazla satılan mantar türleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, ekonomik olarak da değerli bir mantar türüdür.

🌱 Uzak doğu mutfağının en gözde besinlerinden biri olan “Çam Mantarı”, 1000 dolara varan kilogram fiyatıyla “Trüf Mantarı” ile beraber en değerli mantar olarak değerlendirilmektedir.

✅ Lütfen Dikkat!

🌱 Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmelisiniz. Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir.

🌱 Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz.net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

🌱 Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Buğday Ruşeymisi

🌱Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

Yazar

Yeni tarifler denemeyi seven, dünya mutfağına ilgi duyan bir galaktik dünya insanı. Patates diyarının efendisi...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol