Kaypak Mantarı ve Özellikleri

✅ Kaypak Mantarı ve Özellikleri

Kaypak mantarı, Suillaceae familyasından yenilebilen bir mantar türüdür. Latince adı, Suillus luteus olan bu mantar çok yaygın olmayan mantarlardan biridir. Genellikle çorba, kızartma ve güveç malzemesi olarak yemeklerde kullanılır.

🍄 Kaypak mantarın yapışkan ve parlayan bir örtüsü vardır. Rengi değişken, kestane veya mora yakın kahverengidir.

✅ Mantarın Özellikleri

🍄 Topraklarımızda çok yaygın olmayan Kaypak Mantarının sapı, gençlikte dip kısma doğru ince, olgunlaştığında silindir şeklini alır. Etli kısmı, sulu ve yumuşaktır. Önce beyazımtırak, sonra limon sarısı ve dip kısmı ise pembe rengini alır. Kokusu meyveyi andırır.

🍄 Şapka kısmı çoğunlukla 4-10 cm çapında olup, nadiren 13 cm çapına kadar büyüyebilir. Sapı, 5-10 cm uzunluğunda ve 2-3 cm çapındadır.

🍄 Su oranı çok yüksek olan Kaypak Mantar, toplandıktan sonra uzun ömürlü değildir. Hızlıca tazeliğini yitirir ve bu nedenle kurutulmak için çok uygundur.

✅ Mantar Nerelerde bulunu?

🍄 Kaypak mantar çam ağaçları ve iğne yapraklı ağaçların olduğu ormanlarda ve kenarlarındaki çayır, yosun ve eğreltiler altında kümeler halinde bulunur.

🍄 Avrasya bölgesinde İngiltere-Pakistan arası tüm coğrafyada sıklıkla görülebilir. Toplama mevsimi genellikle Haziran-Ekim ayları arasındadır.

🍄 İlk olarak 1753 yılında İsveçli mantar bilimci Carl Linnaeus tarafından tespit edilmiş ve tanımlanmıştır.

🍄 Tüm doğal mantarlar gibi kaypak mantar da doğada bulunan zehirli mantarlar ile karıştırılabilir. 

🍄 Bu nedenle, profesyonel kişiler tarafından toplanan ürünler tercih edilmelidir.

✅ Lütfen Dikkat!

🍄 Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

🍄 Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz.net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.

🍄 Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Yoğurtlu Sos

🍄 Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok