Güçlü Bir Bağışıklık İçin Mutlaka Yoğurt

✅ Güçlü Bir Bağışıklık İçin Mutlaka Yoğurt

Yoğurt, bebeklik döneminde itibaren her yaştan insanın rahatlıkla tüketebileceği önemli bir besin kaynağıdır. Zengin mineral ve vitamin içeriği nedeniyle günlük beslenmemizde sağlığımıza faydaları ile öne çıkan yoğurt, mutfağımızda çok önemli bir yer tutmaktadır.

✅ Yoğurt Sadece kemikler için değil, kas ve sinir sistemi için de gereklidir…

👉 Yoğurt, sütün laktik asit fermantasyonu sonucu elde edilir. Süte göre laktoz oranı düşük olmakla beraber kalsiyum, protein ve kuru madde oranı yüksektir. Birçok mineralin yanında B grubu vitaminleri, A vitamini ve E vitamini içermektedir.

👉 Yoğurt içerdiği kalsiyumdan dolayı sadece kemik ve dişler için değil, aynı zamanda içeriğindeki magnezyum ve potasyumdan dolayı kas fonksiyonları ve sinir iletimleri için önemlidir.

👉 Sindirim sistemi ve bağırsak florası için yoğurtta bulunan probiyotikler çok faydalıdır.

✅ Yoğurt vücut direncimizi artırıyor…

👉 Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan ve bu sayede bağışıklığı olumlu yönde etkileyen mikoorganizmalara “probiyotik” adı verilmektedir.

👉 Probiyotikler bağırsağın doğal florasının hastalığa neden olan her türlü patojen yani zararlı organizmaya karşı bir bariyer oluşturmasına yardımcı olmaktadır.

👉 Bağışıklık sistemi hücrelerinin büyük bir kısmı bağırsaklarda bulunur ve bağırsakların güçlü olması bağışıklık sisteminin de güçlü olması anlamına gelir.

👉 Yoğurt içerdiği probiyotikler sayesinde hem bağırsak florasını hem bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bağırsak florasını düzenlediği için kolon kanseri riskini düşürmekte, bağışıklığı güçlendirdiği için alerjik hastalıklara karşı direnci artırmaktadır.

👉 Yoğurt, süte göre düşük laktoz içeriğine sahiptir. Bu nedenle sütü tolere edemeyen bireyler için yoğurt tüketimi uygundur.

✅ Sindirim sistemi, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu…

👉 100 gram yoğurtta 4,5 gram protein bulunmaktadır. Yoğurt gibi proteini yüksek besinler, kasların gelişimini desteklerken, düşük  proteinli gıdalara göre her zaman daha doyurucudur. Yoğurt zengin kalsiyum içeriyle de ön plana çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Mutfağımızın Sarı Altını Safran....

👉 Kalsiyum kemiklerin dişlerin güçlü olmasını sağlayan mineraldir. 100 gram yoğurt, kalsiyum ihtiyacının %15’ini karşılayabilmektedir. Yoğurttan alınan kalsiyum yağ yakımını da hızlandırmaktadır.

👉 Yoğurt ayrıca potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko, A, E ve B vitaminleri  içermektedir.

👉 Bu da yoğurdu gastrointestinel bozukluklara, hipertansiyona yol açan kötü kolesterol ve kalp-damar hastalıklarına karşı güçlü bir koruyucu besin haline getirmektedir.

👉 Ayrıca, yoğurt başta olmak üzere fermente süt ürünleri tüketimi sayesinde meme kanseri riskinin azaldığı belirlenmiştir.

✅ Yoğurdun yeşil suyunu dökmeyelim…

👉 Yoğurdun yeşil suyu kesinlikle dökmemeliyiz. Zengin bir vitamin kaynağı olan bu su çorbalara karıştırılabilir veya ayran gibi içilebilir. Ara öğünlerde ise nane, salatalık, birkaç kaşık yoğurt ve suyu cacık yapılarak tüketilebilir.

👉 Yoğurt suyunun süzülmesiyle bu suyun içerdiği yüksek miktardaki riboflavin de kaybedilir. Oysa riboflavin, büyüme, doku yenilenmesi ve enerji metabolizmasında görevlidir.

👉 Bir diğer önemli nokta ise, kolesterol hastaları yoğurdun kaymağını tüketmemeli ve az yağlı olan süt ve süt ürünlerini tercih etmelidir.

✅ Ev yapımı ve doğal yoğurtları tercih edin…

👉 Günlük tüketilmesi gereken yoğurt miktarı diğer süt ürünlerinin tüketilme durumuna göre değişir. Eğer süt ve peynir hiç tüketilmiyorsa yoğurdun tüketimini artırmalıyız.

👉 Ayrıca günlük alınması gereken miktar kişilerin enerji gereksinmesine göre de farklılık göstermektedir.

👉 Kahvaltılarda peynir yenildiği günde 1 bardak da süt tüketildiği düşünüldüğünde; öğle ya da akşam öğününde mutlaka 1 kase yoğurt veya 1 bardak ayran tüketmek faydalı olacaktır.

👉 Fakat günlük beslenmenizde süt ve peynire hiç yer vermiyorsanız, günde 3-4 kase yoğurt tüketilmeli. Tüketilecek yoğurdun ev yapımı ve doğal olması da çok önemlidir.

✅ Menopoz döneminde yoğurt tüketimi çok önemli…

👉 Yetişkinler; günlük 3 porsiyon, 65 yaş ve üzeri bireyler ise 4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmelidir. Menopoz dönemi beslenmesinin en önemli besini yoğurttur.

İlginizi Çekebilir:  Antep Fıstıklı Fesleğenli Pesto Sos….

👉 Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt bu dönemde oluşacak kemik kayıplarının tedavisinde ve oluşumunun engellenmesinde en büyük yardımcıdır.

✅ Çocuğunuza doğru miktarda yoğurt yedirin…

👉 Süt ve süt ürünlerinde tüketilmesi gereken miktar; yaş, cinsiyet ve fizyolojik duruma (büyüme ve gelişme dönemi, gebelik ve emzirme dönemi, yaşlılık gibi) göre değişiklik göstermektedir. Günlük olarak;

  • 1-3 yaş grubu çocuklar için günde 4 porsiyon,
  • 4-6 yaş arası çocuklar için 3-4 porsiyon,
  • 7-9 ve üzeri yaş çocuklar için 3 porsiyon,
  • 10-18 yaş grubu çocuklarda 4 porsiyon,

az yağlı ve doğal yoğurt tüketilebilir.

✅ Tam yağlı yoğurt kalori değerleri….

  • 1 yarım kase (90 gr) tam yağlı yoğurt 59 kcal’dir.
  • 1 orta kase (180 gr) tam yağlı yoğurt 119 kcal’dir.
  • 1 su bardağı (200 ml) tam yağlı yoğurt 119 kcal’dir.
  • 1 çorba kaşığı (45 gr) tam yağlı yoğurt 30 kcal’dir.
  • 1 tepeleme çorba kaşığı (50 gr) tam yağlı yoğurt 33 kcal’dir.
  • 100 gram tam yağlı yoğurt 66 kcal dir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok