Kapat

Elma ve Üzüm Sirkesini Kendimiz Yapalım…

Anasayfa
Mutfak Elma ve Üzüm Sirkesini Kendimiz Yapalım…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Mutfaklarda ve ev temizliğinde sıklık ile kullanılan malzemelerden biri de sirke dir. Hem beslenme açısından, hem de birçok konuda kullanılan sirke çok amaçlı olarak da bir ev yardımcısı olarak değerlendirilmektedir. Sirke dışarıdan alınabileceği gibi, isteğe bağlı olarak evde doğal sirke yapmak mümkündür.

Elma ve üzüm sirkesi en çok olarak kullanılan ve bilinen sirke çeşididir. İki sirke çeşidinin de kendine göre bir faydası ve kullanım alanı olsa da birbirinin yerine de kullanılmaktadır. Günümüzde sirkesi yapılmayan meyve çeşidi kalmadığı gibi, gül yaprağından bile sirke yapıldığı görülmektedir.

Elma sirkesi, mutfakta ve mutfak bezlerinde bulunan mikro organizmaları öldürmek için kullanılmaktadır. Genelde mutfak bezleri çamaşır suyuna yatırılmakta, ancak içerisinde bol miktarda kimyasal olduğundan dolayı bu işlem çok da sağlıklı olmamaktadır. Bu sebepten dolayı hem temizlenmesi için, hem de daha sağlıklı olabilmesi için elma sirkesi ile temizlenmesi daha uygun olduğu kabul edilmektedir.

Çamaşır makinelerinde yumuşatıcı gözüne, ya da bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne konulması, hem çamaşırların, hem de mutfak eşyalarının temizliğinde iyi olduğu kabul edilmektedir.

Malzemelerimiz:

 • 8 adet elma,
 • 2 yemek kaşığı bal,
 • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu,
 • 2 litrelik kavanoz,
 • 2 litre temiz su,
 • 3-4 adet nohut,
 • biraz ekmek,

Yapılışı:

2 litrelik kavanozdan daha fazlasını yapmak isteyen kişiler bu malzemeleri biraz daha fazla kullanarak elde edebilirler.

Önce elmaların kabuklarını soyalım, saplarından ve çekirdeklerinden ayıklayıp, temiz halde kavanozun içerisine koyalım. Elmaların üzerini az miktarda geçecek kadar su koyalım ve temiz tüy bırakmayan bir tülbent ile üzerini örtelim.

İlk hafta her gün, daha sonraki haftalar da ise sadece haftada bir defa karıştıralım. 2 ay boyunca bu işlemi tekrarlayalım ve bu süre sonunda içine diğer malzemelerin kavanoza konulması yeterli olacaktır.

Evde elma sirkesi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken diğer bir noktada, yapılan sirkenin uzun süre beklemesi gerektiğidir. Sirkeler ne kadar uzun süre bekler ise, o kadar daha kaliteli ve sağlıklı olmaktadır. Sirke yapıldıktan sonra süzülmekte ve süzüldükten sonra sirkenin içerisine 3 nohut, biraz ekmek ve az miktarda kaya tuzu konulmaktadır. Bu şekilde kavanozun ağzı iyice kapatılmalı ve 40 gün boyunca bekletildiği takdir de daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

Malzemelerimiz:

 • 5 kilo üzüm,
 • 15 litre su,

Su ve üzüm temiz bir kabın içerisine konularak, aynı elma sirkesinde olduğu gibi üzerini temiz bir tülbent ile örtelim. 15 gün boyunca bu şekilde bekletelim ve 15 günün sonunda sirkeyi süzelim. Süzmeden geri kalan kalan üzüm artıklarının da suyunu iyice çıkaralım ve onuda tekrar içine ekleyelim.

Oluşan sirkenin şaraplanmasını önlemek için; içine bir miktar tuz, şeker, ekmek ve nohut koyalım. Ağzını sıkı bir şekilde kapatılarak 45 – 60 gün süre bekletelim. Sirke yapımı kolay olsa da bekleme süresi uzun olduğundan dolayı sabırlı olunmalıdır.

Balzamik Sirke Nasıl Yapılır?

Balzamik sirke, olgunlaşan üzümlerin kaynatılması ve uygun koşullarda saklanması yolu ile yapılır. Sirke üretimi fermantasyon sürecinde sıvıda bulunan şekerlerin yayılması ile oluşur. Bu süreç alkol mayasının oluşum değerlerine benzer bir oluşum içerir.

Balzamik sirke diğer sirke çeşitlerine göre biraz daha farklı olmaktadır. Balzamik sirke için gerekli:

Malzemelerimiz:

 • 2 litre organik üzüm sirkesi,
 • 1 çay bardağı kahverengi şeker,

Yapılışı:

Büyük bir tencerenin içerisine üzüm sirkesini ve esmer şekeri koyalım ve kısık ateşte yoğun bir kıvama ve koyu bir renge gelene kadar pişirelim. Elde edilen sıvı şişeleyip, en az bir yıl bekleyelim.