Kapat

Kestane Kebap-Yemesi Sevap: Kış Aylarının Vazgeçilmezi Kestane….

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri Kestane Kebap-Yemesi Sevap: Kış Aylarının Vazgeçilmezi Kestane….

Kestane Kebap-Yemesi Sevap: Kış Aylarının Vazgeçilmezi Kestane….

Oldukça besleyici ve enerji verici hem de çok lezzetli olan kestane, soğuk günlerin keyifli tatlarındandır. Lif, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin ve sağlık için çok faydalı olan Kestanenin 100 gramında 170 kalori bulunur. 3 adet orta boy kestane 1 dilim ekmeğe eşdeğerdir. Kestane “B” ve “C” grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir açısından zengindir. Diyet lifi açısından 100 gram kestane günlük ihtiyacın yüzde 21’ini karşılayabilir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…

Kestane; Kompleks vitaminleri açısından zengin olmasından dolayı da büyüme ve gelişmeyi destekler, kırmızı kan hücreleri oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca, gribe karşı da koruyucudur.

Kestanenin Faydaları

Kış aylarıyla birlikte kestane mevsimi de geldi. İşte C vitamini deposu kestanenin müthiş faydaları…

1- Kestane stresi azaltır, kan basıncı ve kolesterolü dengeler, bağışıklığı güçlendirir ve kalbi korur.

2- İçerdiği antioksidan bileşenler ve C vitamini sayesinde vücudu koruyarak bağışıklığı güçlendirir.

3- Kompleks vitaminleri açısından zengin olmasından dolayı da büyüme ve gelişmeyi destekler, kırmızı kan hücreleri oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca, gribe karşı da koruyucudur.

4- Kolesterolü dengelemede ve koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur.

5- Kestanenin içeriğinde bulunan potasyumun kas yorgunluğunu gidererek vücuda zindelik verir.

6- Kestane stresin zararlı etkilerini azaltır.

7- Kestanede Gluten bulunmadığından Çölyak hastaları, Gluten İntoleransı olanlar ve alerjisi olanlar da rahatlıkla tüketebilir.

Kimler Tüketmemeli

1- Yüksek potasyum içeriği nedeniyle böbrek hastaları hekimine danışmadan kestane tüketmemeli.

2- Diyabet hastaları ve zayıflama diyeti yapanlar kestane porsiyonuna dikkat etmeli.

3- Diyabet ve böbrek hastaları kestane tüketimine dikkat etmeli,

Kestaneyi Pişirmenin Pratik Yolları…

Kestane, eskiden mangalda ya da soba üzerinde pişirilirken günümüzde soba kullanımının azalmasıyla farklı pişirme yollar denenmeye başladı. Kış günlerinde sizlere keyif verecek lezzetli kestanelerin evinizde nasıl pişirileceğine dair birkaç pratik yolları;

İlginizi Çekebilir:  Tarçın Nedir? Faydaları Nelerdir?
Tuzda Kestane Pişirilmesi

Sobada pişmiş gibi lezzetli kestane yapmak istiyorsanız tuzda kestane pişirme tekniğini mutlaka denemelisiniz. Tavada kestane için döküm yanmaz tava (varsa döküm tavada) kullanmak en iyisidir.

Kestanelerin kabuklarını enine doğru çizin. Kaya tuzunu tavanın (varsa döküm tavada) tabanına güzelce yayın. Kestaneleri, tuzun içine hafifçe gömerek yerleştirin ve kapağını kapatın. Tavayı ocağa alıp, orta ateşte kestaneleri pişirmeye başlayın.

Kabukları açılana kadar pişirilen kestaneleri tavadan alıp, temiz bir bezin içine sarın ve 20-25 dakika sonra yumuşayan kestanelerin servisini yapın.

Tavada Kestane Pişirilmesi

Kestaneleri bol suda yıkayıp kurulayın ve sonra bıçak yardımıyla etli kısımlarına çok girmeden bıçakla birer çizik atın. Yanmaz tavayı (varsa döküm tavayı) ocağa koyup ısıtın.

Çizilen kestaneleri tavaya aralıklı olarak yerleştirip pişirmeye başlayın. Kestaneler pişerken, yarım su bardağı kadar suyu elinizle kestanelerin üzerine serpiştirin. Tavanın üzerine bir kapak kapatıp, kestaneleri 20 dakika kadar pişirin ve sıcak sıcak servisini yapın.

Fırında Kestane Pişirilmesi

Kestaneleri yıkayın ve kabuklarının en şişman yerlerinden etli kısmına çok girmeden + şeklinde çizikler atın. Çizdiğiniz kestaneleri su dolu bir kaba koyup 1 saat kadar bekletin.

Sonra kestaneleri sudan alıp, kurulayın ve pişirme kağıdı serili fırın tepsisine dizin. Fırını 200 dereceye ayarlayıp, fırının ısıttıktan sonra kestaneleri fırına verin. Kestaneler piştikçe kabukları açılacak ve renkleri koyulaşacak. Hedeflediğiniz kıvama gelen kestaneleri tepsiden alıp sıcak servisini yapın.